Premier League: Manchester United under voldsomt pres

Manchester United er pisket til at vinde aftenens kamp ude mod Brighton, hvis Champions League-drømmen skal bevares – men det er en modstander i glimrende form, der venter.



Manchester United jagter fortsat Champions League og en plads i top fire, men presset stiger på storklubben.

Med Wolverhamptons sejr i weekenden er Manchester United nu skudt ned på 6. pladsen og har tre point op til Wolves.

Men hvad der er værre endnu er, at Chelsea viser storform og senest nedlagde Manchester City, hvilket betyder, at London-holdet ligger solidt på fjerdepladsen – med fem point ned til Manchester United.

Med syv spillerunder tilbage er der dermed maksimalt pres på Ole Gunnar Solskjærs spillere inden aftenens møde med Brighton.

Her er 10 optakts-punkter til aftenens møde i Premier League:

– Brighton har vundet de seneste tre hjemmekampe mod Manchester United i den bedste engelske række. Dog strækker stimen sig helt tilbage til 1982, hvilket blot understreger, at Brighton ikke har været flittig gæst i den bedste række.

– Manchester United har tabt de seneste to Premier League-udekampe mod Brighton. Kun fem gange i Premier League-historien har Manchester United tidligere tabt tre udekampe til det samme hold.

– Alle de seneste fem møder mellem Brighton og Manchester United i Premier League er blevet vundet af hjemmeholdet.

Brighton er ubesejret i de tre seneste Premier League-runder, hvor det er værd at bemærke, at det er sket mod hold fra den bedste halvdel (Wolverhampton, Leicester og Arsenal)

– Brighton har holdt målet rent i to af de tre seneste Premier League-kampe, hvilket er lige så mange gange, som det lykkedes at holde målet rent i de foregående 20 Premier League-runder.

– Manchester United har holdt målet rent i syv af de seneste 12 Premier League-runder, hvilket er lige så mange, som holdet formåede at gøre i Ole Gunnar Solskjærs første 40 kampe som manager for United.

– Manchester United holder den aktuelt længste stime som ubesejret i hele Premier League. Inden runden er holdet ubesejret i de seneste syv kampe, hvilket kun Wolverhampton også kan prale af.

– Brighton har det åbenbart med at presset modstanderne til at score selvmål. Hele fire gange i sæsonen har en Brighton-modstander scoret selvmål, hvilket er sæson-rekord. Bemærkelsesværdigt er det da også, at Neal Maupay er den eneste spiller i truppen, der har scoret flere mål end de fire selvmål. Maupay har nettet ni gange i sæsonen.

Manchester Uniteds brandvarme Anthony Martial scorede det første hattrick siden Alex Fergusons stop tilbage i 2013, da han nettede tre gange mod Sheffield United. Dog har Martial ikke scoret mod Brighton i de seneste fem møder – i alt i 394 minutter.

Marcus Rashford har været involveret i 15 mål i sine seneste 16 kampe i Premier League – 11 scoringer og fire assists

Opta-statistikkerne er leveret af SpilXperten

Stillingen i Premier League:







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danmark – Nordmakedonien

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Philip Billing tabte kæben

‘Derfra moser vi dem’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Brøndby-handel er kollapset

Ny VM-melding fra Iran

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

FC København jagter Neestrup-erstatning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nægter at undskylde til Steve Cooper

‘FC København var en mulighed’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

To spillere frasorteret af Brian Riemer

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’