Premier League: Manchester United under voldsomt pres

Manchester United er pisket til at vinde aftenens kamp ude mod Brighton, hvis Champions League-drømmen skal bevares – men det er en modstander i glimrende form, der venter.



Manchester United jagter fortsat Champions League og en plads i top fire, men presset stiger på storklubben.

Med Wolverhamptons sejr i weekenden er Manchester United nu skudt ned på 6. pladsen og har tre point op til Wolves.

Men hvad der er værre endnu er, at Chelsea viser storform og senest nedlagde Manchester City, hvilket betyder, at London-holdet ligger solidt på fjerdepladsen – med fem point ned til Manchester United.

Med syv spillerunder tilbage er der dermed maksimalt pres på Ole Gunnar Solskjærs spillere inden aftenens møde med Brighton.

Her er 10 optakts-punkter til aftenens møde i Premier League:

– Brighton har vundet de seneste tre hjemmekampe mod Manchester United i den bedste engelske række. Dog strækker stimen sig helt tilbage til 1982, hvilket blot understreger, at Brighton ikke har været flittig gæst i den bedste række.

– Manchester United har tabt de seneste to Premier League-udekampe mod Brighton. Kun fem gange i Premier League-historien har Manchester United tidligere tabt tre udekampe til det samme hold.

– Alle de seneste fem møder mellem Brighton og Manchester United i Premier League er blevet vundet af hjemmeholdet.

Brighton er ubesejret i de tre seneste Premier League-runder, hvor det er værd at bemærke, at det er sket mod hold fra den bedste halvdel (Wolverhampton, Leicester og Arsenal)

– Brighton har holdt målet rent i to af de tre seneste Premier League-kampe, hvilket er lige så mange gange, som det lykkedes at holde målet rent i de foregående 20 Premier League-runder.

– Manchester United har holdt målet rent i syv af de seneste 12 Premier League-runder, hvilket er lige så mange, som holdet formåede at gøre i Ole Gunnar Solskjærs første 40 kampe som manager for United.

– Manchester United holder den aktuelt længste stime som ubesejret i hele Premier League. Inden runden er holdet ubesejret i de seneste syv kampe, hvilket kun Wolverhampton også kan prale af.

– Brighton har det åbenbart med at presset modstanderne til at score selvmål. Hele fire gange i sæsonen har en Brighton-modstander scoret selvmål, hvilket er sæson-rekord. Bemærkelsesværdigt er det da også, at Neal Maupay er den eneste spiller i truppen, der har scoret flere mål end de fire selvmål. Maupay har nettet ni gange i sæsonen.

Manchester Uniteds brandvarme Anthony Martial scorede det første hattrick siden Alex Fergusons stop tilbage i 2013, da han nettede tre gange mod Sheffield United. Dog har Martial ikke scoret mod Brighton i de seneste fem møder – i alt i 394 minutter.

Marcus Rashford har været involveret i 15 mål i sine seneste 16 kampe i Premier League – 11 scoringer og fire assists

Opta-statistikkerne er leveret af SpilXperten

Stillingen i Premier League:







TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Den første i næsten 40 år



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Færdig i FC Midtjylland?

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Samler informationer om FCK’er

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

I svime over Højlund

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild udtalelse om Nathan Trott

Medie peger på FC København

Arsenal skuffer mod bundprop

Bo Svensson i spil til stort job

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Sæsonens hurtigste hattrick

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus