Manchester United jagter fortsat Champions League og en plads i top fire, men presset stiger på storklubben.
Med Wolverhamptons sejr i weekenden er Manchester United nu skudt ned på 6. pladsen og har tre point op til Wolves.
Men hvad der er værre endnu er, at Chelsea viser storform og senest nedlagde Manchester City, hvilket betyder, at London-holdet ligger solidt på fjerdepladsen – med fem point ned til Manchester United.
Med syv spillerunder tilbage er der dermed maksimalt pres på Ole Gunnar Solskjærs spillere inden aftenens møde med Brighton.
Her er 10 optakts-punkter til aftenens møde i Premier League:
– Brighton har vundet de seneste tre hjemmekampe mod Manchester United i den bedste engelske række. Dog strækker stimen sig helt tilbage til 1982, hvilket blot understreger, at Brighton ikke har været flittig gæst i den bedste række.
– Manchester United har tabt de seneste to Premier League-udekampe mod Brighton. Kun fem gange i Premier League-historien har Manchester United tidligere tabt tre udekampe til det samme hold.
– Alle de seneste fem møder mellem Brighton og Manchester United i Premier League er blevet vundet af hjemmeholdet.
Brighton er ubesejret i de tre seneste Premier League-runder, hvor det er værd at bemærke, at det er sket mod hold fra den bedste halvdel (Wolverhampton, Leicester og Arsenal)
– Brighton har holdt målet rent i to af de tre seneste Premier League-kampe, hvilket er lige så mange gange, som det lykkedes at holde målet rent i de foregående 20 Premier League-runder.
– Manchester United har holdt målet rent i syv af de seneste 12 Premier League-runder, hvilket er lige så mange, som holdet formåede at gøre i Ole Gunnar Solskjærs første 40 kampe som manager for United.
– Manchester United holder den aktuelt længste stime som ubesejret i hele Premier League. Inden runden er holdet ubesejret i de seneste syv kampe, hvilket kun Wolverhampton også kan prale af.
– Brighton har det åbenbart med at presset modstanderne til at score selvmål. Hele fire gange i sæsonen har en Brighton-modstander scoret selvmål, hvilket er sæson-rekord. Bemærkelsesværdigt er det da også, at Neal Maupay er den eneste spiller i truppen, der har scoret flere mål end de fire selvmål. Maupay har nettet ni gange i sæsonen.
Manchester Uniteds brandvarme Anthony Martial scorede det første hattrick siden Alex Fergusons stop tilbage i 2013, da han nettede tre gange mod Sheffield United. Dog har Martial ikke scoret mod Brighton i de seneste fem møder – i alt i 394 minutter.
Marcus Rashford har været involveret i 15 mål i sine seneste 16 kampe i Premier League – 11 scoringer og fire assists
Opta-statistikkerne er leveret af SpilXperten
Stillingen i Premier League:
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
