Alexander Bah er en af de hotteste spillere med danske pas i disse måneder.
Kun en knæskade i topkampen mod FC Porto forhindrede Bah i at spille i Champions League-kvartfinalerne mod Inter, og danskeren har en mulighed for at være tilbage på banen i weekendens kamp ude mod Gil Vicente.
Det spanske medie Sport fortalte sidste weekend, at Alexander Bah er et emne i FC Barcelona, efter danske BT havde koblet Bah og den catalanske topklub sammen.
Og Bah er ifølge Tipsbladets kilder rigtigt nok et emne i FC Barcelona, men dog, og nok så væsentligt, et af adskillige emner i den kommende mesterklub, der overvejer situationen nøje og også har en kompliceret og presset økonomi at tage hensyn til.
Med Bahs profil som angrebsback vil det ikke være overraskende, hvis også Premier League-klubber har danskeren på observationslisten, og det er en attraktiv spiller, Benfica har fået kørt frem i denne sæson, siger en af klubbens tidligere spillere i et interview med Tipsbladet.
– Han har med afstand været førstevalg i det meste af sæsonen. Han skulle vænne sig til en anden type fodbold, men det var tydeligt, at han havde noget andet at tilbyde, end der ellers var i Benficas trup, siger Diogo Luis, der er ekspertkommentator på Abola og tidligere back i netop Benfica.
– Han har virkelig udviklet sig flot og forsvarer bedre end i begyndelsen. Men han begår stadig fejl og har mere at lære, især fra de største kamp i Champions League og med Danmarks landshold.
– Offensivt er han virkelig god. Han har en arbejdsradius, hvor han dækker hele flanken og altid når med frem og tilbage. Han skaber store problemer for modstanderne.
– Så jeg er ikke overrasket over, at andre klubber har kig på Bah. Hans egenskaber er i høj kurs i ligaer, hvor intensiteten er højere. Han er stærk, han er hurtig, og han er altid undervejs, siger Diogo Luis.
Benfica har kontrakt med danskeren indtil sommeren 2027, og indstillingen i Lissabon-klubben skal indtil videre være, at man helst holder på Alexander Bah en sæson til.
– Han kan blive bedre til at placere sig i de rigtige positioner defensivt, til at vælge det rette øjeblik at tackle og hans defensive aggressivitet. Det vil spilletiden og de store kampe hjælpe ham til at forbedre.
– Der er to scenarier for, at han kommer videre til sommer. Enten at Benfica får et fremragende tilbud, eller at Benficas ledelse vil have en spiller med et større navn. Hvilket efter min mening ville være en fejl.
Alexander Bahs frikøbsklausul ligger på 450 millioner kroner (60 millioner euro), hvilket vil være en høj pris for FC Barcelona.
– Jeg tror ikke, nogen klub vil give 60 millioner euro, for som højre back spiller Alexander Bah på en position, der ikke er blandt de mest værdifulde, siger Diogo Luis.

TransferLIVE: Kæmpetransfer nærmer sig

Ny stjerne til Brøndby: Her er han et monster

Forlænger Nartey? ‘Vil give noget tilbage’

Vanvittigt rygte i engelske medier

Christian Sørensen: Det skifte fortryder jeg mest

Kryptisk svar om Brøndby-transfer

Brøndby jagter landsholdsspiller

Forhandlinger gået i stå – kræver svimlende løn

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Revser AaB: ‘Det sejler’

I svime over Victor Froholdt

Sender klar besked til Højlund

Historisk: ‘Det er helt uhørt’

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Fed spiller, FCK – genial afløser for Froholdt

‘Denne angriber skal Brøndby hente’

Frank Arnesen havde ret – dejlig spiller, AGF!

Mikael Anderson revser Superliga-dom: ‘Latterligt’

Rundens hold i Superligaen – 5. runde

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

FCK-stjerne ude – misser brag

Afsløring: Go Ahead Eagles vil købe AGF-stjerne

OB indgår historisk aftale

Afsløring: SL-bombe på plads – Enggård i Vejle

Har forhørt sig hos Bo Henriksen og co.

Drama – raser før Brøndby-kamp

Fantastisk nyt om Roony Bardghji

“Patetisk” – hårdt medfart til Mads Hermansen

Afsløring: Bombe – Vejle henter Mads Enggård

Choktransfer?

– Smukke mennesker i Danmark – den er død!

Laudrup om Højlund: ‘Det virker mærkeligt’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bryder sammen efter stor ydmygelse

Afsløring: FCN-scoop – køber islandsk kæmpetalent

Nørgaard ‘mystisk’ ude – var dette årsagen?

Drømmekamp af Victor Froholdt

Thomas Franks nyudnævnte kaptajn laver ny kontrakt

Zorniger kommenterer uacceptabel lussing

Se videoen – AaB-fans i vild protest

Henter tidligere FC København-spiller

‘Jeg hadede det helt vildt – vil ikke høre det’

‘Guld værd for Brøndby’

Målrigt møde mellem HB Køge og B.93

Froholdt hyldet: Det er ikke vigtigt

AGF prygler OB

Vildt! Kræver 485 millioner af FIFA

Skandale – dommer ramt af fyværkeri

Gigantbud – men Superliga-stjerne er mere værd

Afsløring: Næstved henter tidligere SL-angriber

Konen undrer sig

Stærk støtte til Vingegaard

Klar besked om Højlund

Tidligere SL-stjerner brillerer

Afsløring: Nyt Vejle-scoop – henter Valdemar Lund