Raser over ‘AC’: Det er utroligt

Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har valgt at kritisere Andreas Christensen, efter at den danske landsholdsprofil angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale uden at være skadet.



Den tidligere Liverpool-forsvarer José Enrique har valgt at rette en hård kritik imod Andreas Christensen, efter at den danske forsvarsspiller angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale, hvor Chelsea tabte til Liverpool efter straffesparkskonkurrence. 

Den engelske avis The Guardian skrev søndag, at Andreas Christensen havde meldt fra til finalen, selvom han ikke var skadet. Ifølge avisen var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ og ‘forvirrede’ over beslutningen. Ifølge The Guardian havde Andreas Christenen følt sig utilpas i ugens løb, selvom danskeren startede inde i onsdagens 3-0-sejr over Leeds.

Ifølge José Enrique er det dog direkte uacceptabelt af Andreas Christensen, hvis det er rigtigt, at danskeren trak sig fra FA Cup-finalen uden at være skadet. 

– Der var historie fremme i går om, at Andreas Christensen skulle have startet inde, men i stedet endte med at trække sig, hvilket betød, at Trevor Chalobah først sent fik at vide, at han skulle starte inde. Hvilket nok betød, at han var endnu mindre velforberedt end alle andre. Og ifølge Football London var der flere på Chelseas hold, der var ‘chokerede’ over, at Christensen havde trukket sig. Jeg ved ikke, om det er sandt, men hvis det er, så er det utroligt, at en spiller kan gøre sådan noget, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra José Enrique på Instagram. 

– Du har stadig en kontrakt. Du står i en fucking finale. Du skal ikke gøre det for dig selv. Du skal gøre det for dine holdkammerater, klubben og fansene, der har støttet dig hele vejen. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og Thomas Tuchel har bekræftet, at danskeren forlader London-klubben efter denne sæson. Andreas Christensen har i månedsvis været rygtet til FC Barcelona. 





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Vanvid! Vinder 9-1

Glimrende nyt om Chido Obi

Peter Christiansen har fundet afløseren

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Danske tenniskvinder rykker ned

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Højbjerg: ‘Det er en skandale’