Den tidligere Liverpool-forsvarer José Enrique har valgt at rette en hård kritik imod Andreas Christensen, efter at den danske forsvarsspiller angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale, hvor Chelsea tabte til Liverpool efter straffesparkskonkurrence.
Den engelske avis The Guardian skrev søndag, at Andreas Christensen havde meldt fra til finalen, selvom han ikke var skadet. Ifølge avisen var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ og ‘forvirrede’ over beslutningen. Ifølge The Guardian havde Andreas Christenen følt sig utilpas i ugens løb, selvom danskeren startede inde i onsdagens 3-0-sejr over Leeds.
Ifølge José Enrique er det dog direkte uacceptabelt af Andreas Christensen, hvis det er rigtigt, at danskeren trak sig fra FA Cup-finalen uden at være skadet.
– Der var historie fremme i går om, at Andreas Christensen skulle have startet inde, men i stedet endte med at trække sig, hvilket betød, at Trevor Chalobah først sent fik at vide, at han skulle starte inde. Hvilket nok betød, at han var endnu mindre velforberedt end alle andre. Og ifølge Football London var der flere på Chelseas hold, der var ‘chokerede’ over, at Christensen havde trukket sig. Jeg ved ikke, om det er sandt, men hvis det er, så er det utroligt, at en spiller kan gøre sådan noget, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra José Enrique på Instagram.
– Du har stadig en kontrakt. Du står i en fucking finale. Du skal ikke gøre det for dig selv. Du skal gøre det for dine holdkammerater, klubben og fansene, der har støttet dig hele vejen.
Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og Thomas Tuchel har bekræftet, at danskeren forlader London-klubben efter denne sæson. Andreas Christensen har i månedsvis været rygtet til FC Barcelona.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
