De seks engelske klubber, der for måneder siden var med til at skabe den såkaldte europæiske Super League, er onsdag blevet straffet af Premier League, men den straf er ikke faldet i god jord hos alle.
Manchester United-legenden og den nuværende tv-kommentator Gary Neville er således langt fra tilfreds med straffen.
De seks klubber – Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham og Chelsea – skal tilsammen betale en bøde på 22 millioner pund, svarende til godt 190 millioner kroner. Og som sagt imponerer den straf tilsyneladende ikke Gary Neville.
– An absolute embarrassment! (En absolut skændsel, red.), lyder det korte vurdering fra den engelske legende på Twitter.
Da Super League tilbage i april blev annonceret, var Gary Neville også hurtigt ude med en opfordring til Premier League om at straffe de seks engelske klubber hårdt.
– Nok er nok. Hvordan kan man overhovedet tænke på at blive en del af en Super League? Vil man bare lade de andre 14 klubber i Premier League i stikken samt Championship og de andre engelske turneringer. Man ødelægger fuldstændig det system, man har brugt 140 år på at bygge – på grund af seks klubber. Det er pinligt.
– Hvis de annoncerer, at de har underskrevet et dokument, så bør de straffes med kæmpe bøder og give dem strafpoint. Tag deres titler fra dem. Giv mesterskabet til Burnley. Lad Fulham blive oppe, og lad Manchester United, Liverpool og Arsenal rykke ned. Det er de klubber, der bør straffes hårdest, lød det dengang fra Gary Neville i et Sky Sports-klip, som endte med at gå viralt.
Foruden de seks Premier League-klubber var Inter, Juventus, AC Milan, FC Barcelona, Real Madrid og Atletico Madrid også medskabere af ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW
