Raser over Super League-klubbers straf: Skændsel

Den engelske legende er alt andet end imponeret over den straf, de engelske klubber har fået for Super League-fadæsen.



De seks engelske klubber, der for måneder siden var med til at skabe den såkaldte europæiske Super League, er onsdag blevet straffet af Premier League, men den straf er ikke faldet i god jord hos alle.

Manchester United-legenden og den nuværende tv-kommentator Gary Neville er således langt fra tilfreds med straffen.

De seks klubber – Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham og Chelsea – skal tilsammen betale en bøde på 22 millioner pund, svarende til godt 190 millioner kroner. Og som sagt imponerer den straf tilsyneladende ikke Gary Neville.

– An absolute embarrassment! (En absolut skændsel, red.), lyder det korte vurdering fra den engelske legende på Twitter.

Da Super League tilbage i april blev annonceret, var Gary Neville også hurtigt ude med en opfordring til Premier League om at straffe de seks engelske klubber hårdt.

– Nok er nok. Hvordan kan man overhovedet tænke på at blive en del af en Super League? Vil man bare lade de andre 14 klubber i Premier League i stikken samt Championship og de andre engelske turneringer. Man ødelægger fuldstændig det system, man har brugt 140 år på at bygge – på grund af seks klubber. Det er pinligt.

– Hvis de annoncerer, at de har underskrevet et dokument, så bør de straffes med kæmpe bøder og give dem strafpoint. Tag deres titler fra dem. Giv mesterskabet til Burnley. Lad Fulham blive oppe, og lad Manchester United, Liverpool og Arsenal rykke ned. Det er de klubber, der bør straffes hårdest, lød det dengang fra Gary Neville i et Sky Sports-klip, som endte med at gå viralt.

Foruden de seks Premier League-klubber var Inter, Juventus, AC Milan, FC Barcelona, Real Madrid og Atletico Madrid også medskabere af ligaen. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

OB – Silkeborg IF

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Et markant problem for Silkeborg

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand