Raser over Super League-klubbers straf: Skændsel

Den engelske legende er alt andet end imponeret over den straf, de engelske klubber har fået for Super League-fadæsen.



De seks engelske klubber, der for måneder siden var med til at skabe den såkaldte europæiske Super League, er onsdag blevet straffet af Premier League, men den straf er ikke faldet i god jord hos alle.

Manchester United-legenden og den nuværende tv-kommentator Gary Neville er således langt fra tilfreds med straffen.

De seks klubber – Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham og Chelsea – skal tilsammen betale en bøde på 22 millioner pund, svarende til godt 190 millioner kroner. Og som sagt imponerer den straf tilsyneladende ikke Gary Neville.

– An absolute embarrassment! (En absolut skændsel, red.), lyder det korte vurdering fra den engelske legende på Twitter.

Da Super League tilbage i april blev annonceret, var Gary Neville også hurtigt ude med en opfordring til Premier League om at straffe de seks engelske klubber hårdt.

– Nok er nok. Hvordan kan man overhovedet tænke på at blive en del af en Super League? Vil man bare lade de andre 14 klubber i Premier League i stikken samt Championship og de andre engelske turneringer. Man ødelægger fuldstændig det system, man har brugt 140 år på at bygge – på grund af seks klubber. Det er pinligt.

– Hvis de annoncerer, at de har underskrevet et dokument, så bør de straffes med kæmpe bøder og give dem strafpoint. Tag deres titler fra dem. Giv mesterskabet til Burnley. Lad Fulham blive oppe, og lad Manchester United, Liverpool og Arsenal rykke ned. Det er de klubber, der bør straffes hårdest, lød det dengang fra Gary Neville i et Sky Sports-klip, som endte med at gå viralt.

Foruden de seks Premier League-klubber var Inter, Juventus, AC Milan, FC Barcelona, Real Madrid og Atletico Madrid også medskabere af ligaen. 





LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Et kæmpestort skifte’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’