Revser Solskjær: Der er ingen taktisk plan

Faren til Daley Blind kritiserer Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, for mangel på taktisk strategi.



Ole Gunnar Solskjær og Manchester United har ingen taktisk plan.

Det mener Danny Blind, der er far til den tidligere Manchester United-spiller Daley Blind, ifølge The Sun.

Manchester United er inde i en svær periode, hvor klubben ikke har vundet i sine seneste tre kampe i Premier League. Senest blev det til et uafgjort resultat hjemme mod Everton.

Nu retter Danny Blind kritik mod den engelske storklub og især klubbens manager Ole Gunnar Solskjær.

– Hvad er holdets identitet? Hvad er planen? Det er præcis, hvad der mangler med Solskjær. Der er ingen taktisk plan, siger Danny Blind, der i dag er assistenttræner for det hollandske herrelandshold.

– Hans hold er ikke i stand til presse sin modstander som eksempelvis Manchester City. Det behøver ikke altid at være et fuldbane-pres, men vi ser intet pres. Alt på Uniteds hold er baseret på individuelle kvaliteter.

Før Everton-kampen lykkedes det akkurat for Manchester United at vinde over Villarreal i Champions League på et mål af Cristiano Ronaldo i overtiden til slutresultatet 2-1.

Inden da måtte Manchester United lide et nederlag til West Ham i ligacuppen og Aston Villa i Premier League.

Den engelske storklub ligger på en fjerdeplads i Premier League efter de første syv spillerunder med to point op til Chelsea på førstepladsen.

I næste weekend skal Manchester United igen i aktion, når Kasper Schmeichel og Leicester venter på udebane.

Der er kampstart lørdag klokken 16.00.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’