Revser Solskjær: Der er ingen taktisk plan

Faren til Daley Blind kritiserer Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, for mangel på taktisk strategi.



Ole Gunnar Solskjær og Manchester United har ingen taktisk plan.

Det mener Danny Blind, der er far til den tidligere Manchester United-spiller Daley Blind, ifølge The Sun.

Manchester United er inde i en svær periode, hvor klubben ikke har vundet i sine seneste tre kampe i Premier League. Senest blev det til et uafgjort resultat hjemme mod Everton.

Nu retter Danny Blind kritik mod den engelske storklub og især klubbens manager Ole Gunnar Solskjær.

– Hvad er holdets identitet? Hvad er planen? Det er præcis, hvad der mangler med Solskjær. Der er ingen taktisk plan, siger Danny Blind, der i dag er assistenttræner for det hollandske herrelandshold.

– Hans hold er ikke i stand til presse sin modstander som eksempelvis Manchester City. Det behøver ikke altid at være et fuldbane-pres, men vi ser intet pres. Alt på Uniteds hold er baseret på individuelle kvaliteter.

Før Everton-kampen lykkedes det akkurat for Manchester United at vinde over Villarreal i Champions League på et mål af Cristiano Ronaldo i overtiden til slutresultatet 2-1.

Inden da måtte Manchester United lide et nederlag til West Ham i ligacuppen og Aston Villa i Premier League.

Den engelske storklub ligger på en fjerdeplads i Premier League efter de første syv spillerunder med to point op til Chelsea på førstepladsen.

I næste weekend skal Manchester United igen i aktion, når Kasper Schmeichel og Leicester venter på udebane.

Der er kampstart lørdag klokken 16.00.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Kæmpebud på 16-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: De lurer på FCM-profil

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Laudrup stopper på TV 2

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Real Madrid afviser køb af stjernespiller