Det kører ikke rigtigt for Manchester United i denne sæson, og defor er det nok ikke helt utænkeligt, at Cristiano Ronaldo vil søge væk til sommer, hvis den engelske storklub ikke kvalificerer sig til Champions League.
Umiddelbart er det svært at forestille sig superstjernen i en klub udenfor Europa, men for Cristiano Ronaldo selv er det eksempelvis ikke nødvendigvis udelukket at tage til den brasilianske liga. I det seneste døgns tid har der således været rygter om et skifte til Flamengo, efter at Manchester United-stjernens mor blev fotograferet sammen med Rio de Janeiro-klubbens præsident.
– Det, jeg kan sige med fuldstændig sikkerhed, er at Brasilien er et broderland. På grund af det forhold, jeg har med mine kollegaer, på grund af kulturen og på grund af brasilianerne, der bor i Portugal. Min søster bor i Brasilien, hun er gift med en brasilianer. Jeg tager mine ernæringskurser med brasilianere. Det er et land, som jeg har en stor respekt for. Jeg ved meget om Brasilien. Kommer jeg til at spille der? Der er der ingen, der ved. Der var ingen, der havde forventet, at jeg ville tage tilbage til Manchester United som 36-årig, men her er jeg. Kommer jeg til at spille i Brasilien? Jeg ved det ikke. Det er ikke en tanke, der ligger mig nær. Men i fodbold er alt muligt, så jeg ved det ikke, lyder det fra Cristiano Ronaldo i et interview med ESPN Brasil.
Flamengo-præsidenten Marcos Braz, der altså fik taget et foto sammen med Cristiano Ronaldos mor, jokede efterfølgende om, at ‘det første skridt er at overbevise familien’.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
