Ronaldo udelukker ikke chokskifte: Alt er muligt

Cristiano Ronaldo har en nation, som portugiseren anser som sit ‘broderland’, hvorfor Manchester United-stjernen ikke vil udelukke, at han en dag kan spille i det land.



Det kører ikke rigtigt for Manchester United i denne sæson, og defor er det nok ikke helt utænkeligt, at Cristiano Ronaldo vil søge væk til sommer, hvis den engelske storklub ikke kvalificerer sig til Champions League. 

Umiddelbart er det svært at forestille sig superstjernen i en klub udenfor Europa, men for Cristiano Ronaldo selv er det eksempelvis ikke nødvendigvis udelukket at tage til den brasilianske liga. I det seneste døgns tid har der således været rygter om et skifte til Flamengo, efter at Manchester United-stjernens mor blev fotograferet sammen med Rio de Janeiro-klubbens præsident.

– Det, jeg kan sige med fuldstændig sikkerhed, er at Brasilien er et broderland. På grund af det forhold, jeg har med mine kollegaer, på grund af kulturen og på grund af brasilianerne, der bor i Portugal. Min søster bor i Brasilien, hun er gift med en brasilianer. Jeg tager mine ernæringskurser med brasilianere. Det er et land, som jeg har en stor respekt for. Jeg ved meget om Brasilien. Kommer jeg til at spille der? Der er der ingen, der ved. Der var ingen, der havde forventet, at jeg ville tage tilbage til Manchester United som 36-årig, men her er jeg. Kommer jeg til at spille i Brasilien? Jeg ved det ikke. Det er ikke en tanke, der ligger mig nær. Men i fodbold er alt muligt, så jeg ved det ikke, lyder det fra Cristiano Ronaldo i et interview med ESPN Brasil

Flamengo-præsidenten Marcos Braz, der altså fik taget et foto sammen med Cristiano Ronaldos mor, jokede efterfølgende om, at ‘det første skridt er at overbevise familien’.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr