Det kører ikke rigtigt for Manchester United i denne sæson, og defor er det nok ikke helt utænkeligt, at Cristiano Ronaldo vil søge væk til sommer, hvis den engelske storklub ikke kvalificerer sig til Champions League.
Umiddelbart er det svært at forestille sig superstjernen i en klub udenfor Europa, men for Cristiano Ronaldo selv er det eksempelvis ikke nødvendigvis udelukket at tage til den brasilianske liga. I det seneste døgns tid har der således været rygter om et skifte til Flamengo, efter at Manchester United-stjernens mor blev fotograferet sammen med Rio de Janeiro-klubbens præsident.
– Det, jeg kan sige med fuldstændig sikkerhed, er at Brasilien er et broderland. På grund af det forhold, jeg har med mine kollegaer, på grund af kulturen og på grund af brasilianerne, der bor i Portugal. Min søster bor i Brasilien, hun er gift med en brasilianer. Jeg tager mine ernæringskurser med brasilianere. Det er et land, som jeg har en stor respekt for. Jeg ved meget om Brasilien. Kommer jeg til at spille der? Der er der ingen, der ved. Der var ingen, der havde forventet, at jeg ville tage tilbage til Manchester United som 36-årig, men her er jeg. Kommer jeg til at spille i Brasilien? Jeg ved det ikke. Det er ikke en tanke, der ligger mig nær. Men i fodbold er alt muligt, så jeg ved det ikke, lyder det fra Cristiano Ronaldo i et interview med ESPN Brasil.
Flamengo-præsidenten Marcos Braz, der altså fik taget et foto sammen med Cristiano Ronaldos mor, jokede efterfølgende om, at ‘det første skridt er at overbevise familien’.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
EKSKLUSIVT
