Mohamed Salahs store karriere som Liverpool-spiller lakker mod enden, da han efter sæsonen forlader den engelske storklub.
Men den egyptiske stjerne har stadig et klart budskab til klubben, hvor han har tilbragt de seneste ni år.
Lørdag opfordrer han Liverpool til at finde tilbage til et “heavy metal”-angrebshold, som indgyder frygt hos modstanderne og vinder trofæer.
– Jeg har set denne klub gå fra skeptikere til nogle, der tror på det – og fra nogle, der tror på det, til mestre, skriver Salah på det sociale medie X.
– Det krævede hårdt arbejde, og jeg gjorde altid alt, hvad jeg kunne for at hjælpe klubben med at nå til det. Intet gør mig mere stolt end det, tilføjer han.
Liverpool tabte fredag aften 2-4 til Aston Villa, som sikrede Champions League-deltagelse i næste sæson.
Liverpool ligger på femtepladsen efter 37 kampe og risikerer fortsat at misse en plads i turneringen.
– At vi endnu en gang kollapsede til et nederlag i denne sæson var meget smertefuldt og ikke noget, vores fans fortjener, fortsætter Salah i sit opslag.
– Jeg vil se Liverpool vende tilbage til at være det heavy metal-angrebshold, som modstandere frygter, og tilbage til at være et hold, der vinder trofæer.
Ifølge Salah kan det “ikke være til forhandling”, og det bør være noget, alle, der kommer til klubben, tilpasser sig.
Den 33-årige angriber henviser formentlig til spillestilen under den tidligere cheftræner Jürgen Klopp, der vandt Premier League og Champions League i sin tid i Liverpool fra 2015 til 2024.
Salahs forhold til den nuværende Liverpool-træner, Arne Slot, har ikke været det samme.
I december anklagede han klubben for at “kaste ham under bussen”, efter at han blev vraget i flere kampe i træk. Han antydede samtidig, at forholdet til Slot var anspændt.
Liverpool vandt i sidste sæson det engelske mesterskab, men har i denne sæson skuffet og ikke været tæt på kampen om guldet.
Salah mener ikke, at det er der, Liverpool skal befinde sig.
– At vinde nogle kampe hist og her er ikke det, Liverpool bør handle om. Alle hold vinder kampe.
– Liverpool vil altid være en klub, der betyder meget for mig og min familie. Jeg ønsker at se den få succes længe efter, jeg er videre, skriver han.
Det vides endnu ikke, hvad næste skridt bliver i Salahs karriere.
Liverpool møder Brentford i sidste runde af Premier League. I kampen om den sidste Champions League-plads er Bournemouth fire point efter, men har spillet en kamp færre.
– Som jeg altid har sagt, er kvalifikation til næste sæsons Champions League det absolutte minimum, og jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for at få det til at ske, afslutter Salah.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
LIGE NU