Mohamed Salahs store karriere som Liverpool-spiller lakker mod enden, da han efter sæsonen forlader den engelske storklub.
Men den egyptiske stjerne har stadig et klart budskab til klubben, hvor han har tilbragt de seneste ni år.
Lørdag opfordrer han Liverpool til at finde tilbage til et “heavy metal”-angrebshold, som indgyder frygt hos modstanderne og vinder trofæer.
– Jeg har set denne klub gå fra skeptikere til nogle, der tror på det – og fra nogle, der tror på det, til mestre, skriver Salah på det sociale medie X.
– Det krævede hårdt arbejde, og jeg gjorde altid alt, hvad jeg kunne for at hjælpe klubben med at nå til det. Intet gør mig mere stolt end det, tilføjer han.
Liverpool tabte fredag aften 2-4 til Aston Villa, som sikrede Champions League-deltagelse i næste sæson.
Liverpool ligger på femtepladsen efter 37 kampe og risikerer fortsat at misse en plads i turneringen.
– At vi endnu en gang kollapsede til et nederlag i denne sæson var meget smertefuldt og ikke noget, vores fans fortjener, fortsætter Salah i sit opslag.
– Jeg vil se Liverpool vende tilbage til at være det heavy metal-angrebshold, som modstandere frygter, og tilbage til at være et hold, der vinder trofæer.
Ifølge Salah kan det “ikke være til forhandling”, og det bør være noget, alle, der kommer til klubben, tilpasser sig.
Den 33-årige angriber henviser formentlig til spillestilen under den tidligere cheftræner Jürgen Klopp, der vandt Premier League og Champions League i sin tid i Liverpool fra 2015 til 2024.
Salahs forhold til den nuværende Liverpool-træner, Arne Slot, har ikke været det samme.
I december anklagede han klubben for at “kaste ham under bussen”, efter at han blev vraget i flere kampe i træk. Han antydede samtidig, at forholdet til Slot var anspændt.
Liverpool vandt i sidste sæson det engelske mesterskab, men har i denne sæson skuffet og ikke været tæt på kampen om guldet.
Salah mener ikke, at det er der, Liverpool skal befinde sig.
– At vinde nogle kampe hist og her er ikke det, Liverpool bør handle om. Alle hold vinder kampe.
– Liverpool vil altid være en klub, der betyder meget for mig og min familie. Jeg ønsker at se den få succes længe efter, jeg er videre, skriver han.
Det vides endnu ikke, hvad næste skridt bliver i Salahs karriere.
Liverpool møder Brentford i sidste runde af Premier League. I kampen om den sidste Champions League-plads er Bournemouth fire point efter, men har spillet en kamp færre.
– Som jeg altid har sagt, er kvalifikation til næste sæsons Champions League det absolutte minimum, og jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for at få det til at ske, afslutter Salah.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT