Southampton startede sæsonen med to nederlag i træk, men siden har de buldret derudaf i Premier League.
Senest vandt de over Newcastle fredag aften, og det var Southamptons femte sejr over deres seneste seks kamp. Og sejren var også nok til at bringe dem helt til toppen i Premier League, hvor de aktuelt er på en delt førsteplads.
Deres flotte stime skræmmer cheftræner Ralph Hasenhüttl en smule, men han er egentlig ikke overrasket.
Læs også:Jannik Vestergaard og Southampton stryger til tops
– Det er utroligt, hvad mit hold laver i øjeblikket. Tillykke til alle omkring holdet. Det er fantastisk. Vi kunne måske have scoret mere, men resten var perfekt. Alle var på det højeste niveau. Det er lidt skræmmende, hvad vi har gang i i øjeblikket for at være ærlig, men ikke overraskende. når jeg ser, hvor meget vi arbejder for det, siger Ralph Hasenhüttl til Sky Sports og tilføjer:
– Vi er et stærkt hold, og dette er ikke tilfældigt, fordi vi har udviklet alle dele af vores spil. Vi er gået modigt til kampene, og jeg føler, at det har hjulpet os i nogle situationer, hvor der ikke har været tilskuere på stadion, så vi kan udvikle vores spil. Der er ikke så meget stress nu, og vi er vant til det. Som et resultat har vi nu et mere komplet spil.
Den østrigske manager maner dog også til besindighed.
– Jeg er glad på fansenes vegne, at vi er i top i ligaen i øjeblikket, men sæsonen er meget lang. Vi har en meget intens periode over jul, men holdet er godt afbalanceret. Vi har omstruktureret et par ting, og det viser nu, at spillerne stepper op.
– Det er første gang, at vi vinder tre kampe i træk, og det var målet for i dag. Det er første gang, at vi har taget tre point over Newcastle, efter at vi tabte de sidste tre gange. Vi er i toppen lige nu, men det er kun et øjeblik. Selvfølgelig er det rart for fansene og spillerne. For mig er det vigtigt, at vi forbliver sultne og ikke slapper af, siger Ralph Hasenhüttl.
Southampton, som har danske Jannik Vestergaard i forsvaret, skal efter landskampspausen møde Wolverhampton på udebane, inden de tager imod Manchester United på hjemmebane i slutningen af november.
Læs også:Jens Jønsson og Mikkel Damsgaard kan debutere: Her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW
