Personer, der er blevet sanktioneret eller straffet for menneskerettighedskrænkelser, kan ikke længere være ejer eller direktør i en Premier League-klub.
Det blev klubberne i den bedste engelske fodboldrække enige om på et møde torsdag, beretter nyhedsbureauet dpa.
Det samme gælder personer, der har begået voldelig kriminalitet, korruption, bedrageri, skatteunddragelse og hadforbrydelser.
Også personer, der er sanktioneret af diverse organisationer i Storbritannien, bliver automatisk udelukket fra at have med klubledelse at gøre.
Premier League er på det seneste blevet kraftigt kritiseret af menneskerettighedsorganisationer som Amnesty International for at lade den saudiarabiske investeringsfond PIF overtage ledelsen i Newcastle.
Opkøbet blev fordømt af menneskerettighedsorganisationer og fans verden over på grund af Saudi-Arabiens håndtering af menneskerettigheder i landet.
Peter Frankental, der er Amnesty Internationals økonomidirektør i Storbritannien, kalder torsdagens udmelding "et skridt i den rigtige retning". Han vil dog se handling i praksis, før han glæder sig for meget.
– Vil fremtidige bud, der involverer saudiarabiske eller qatarske formuefonde, for eksempel blive blokeret af denne regelændring? Det er langt fra klart, om de vil det, siger Peter Frankental.
Han mener, at Storbritanniens sanktionsliste afspejler regeringens udenrigspolitiske prioriteter, snarere end den objektivt vurderer spørgsmål om menneskerettigheder.
– Den store test for, om denne nye regel er egnet til formålet, er, om den indebærer en seriøs indsats for at vurdere potentielle køberes involvering i menneskerettighedskrænkelser, siger Peter Frankental.
Han vurderer, at Premier League stadig risikerer at blive en legeplads for sportswashing, hvis der ikke gribes ind på den rette måde.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED