Stor ændring i Premier League

Er man straffet for menneskerettighedskrænkelser, kan man ikke længere være klubejer i Premier League-klub.



Personer, der er blevet sanktioneret eller straffet for menneskerettighedskrænkelser, kan ikke længere være ejer eller direktør i en Premier League-klub.

Det blev klubberne i den bedste engelske fodboldrække enige om på et møde torsdag, beretter nyhedsbureauet dpa.

Det samme gælder personer, der har begået voldelig kriminalitet, korruption, bedrageri, skatteunddragelse og hadforbrydelser.

Også personer, der er sanktioneret af diverse organisationer i Storbritannien, bliver automatisk udelukket fra at have med klubledelse at gøre.

Premier League er på det seneste blevet kraftigt kritiseret af menneskerettighedsorganisationer som Amnesty International for at lade den saudiarabiske investeringsfond PIF overtage ledelsen i Newcastle.

Opkøbet blev fordømt af menneskerettighedsorganisationer og fans verden over på grund af Saudi-Arabiens håndtering af menneskerettigheder i landet.

Peter Frankental, der er Amnesty Internationals økonomidirektør i Storbritannien, kalder torsdagens udmelding "et skridt i den rigtige retning". Han vil dog se handling i praksis, før han glæder sig for meget.

– Vil fremtidige bud, der involverer saudiarabiske eller qatarske formuefonde, for eksempel blive blokeret af denne regelændring? Det er langt fra klart, om de vil det, siger Peter Frankental.

Han mener, at Storbritanniens sanktionsliste afspejler regeringens udenrigspolitiske prioriteter, snarere end den objektivt vurderer spørgsmål om menneskerettigheder.

– Den store test for, om denne nye regel er egnet til formålet, er, om den indebærer en seriøs indsats for at vurdere potentielle køberes involvering i menneskerettighedskrænkelser, siger Peter Frankental.

Han vurderer, at Premier League stadig risikerer at blive en legeplads for sportswashing, hvis der ikke gribes ind på den rette måde.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil