Personer, der er blevet sanktioneret eller straffet for menneskerettighedskrænkelser, kan ikke længere være ejer eller direktør i en Premier League-klub.
Det blev klubberne i den bedste engelske fodboldrække enige om på et møde torsdag, beretter nyhedsbureauet dpa.
Det samme gælder personer, der har begået voldelig kriminalitet, korruption, bedrageri, skatteunddragelse og hadforbrydelser.
Også personer, der er sanktioneret af diverse organisationer i Storbritannien, bliver automatisk udelukket fra at have med klubledelse at gøre.
Premier League er på det seneste blevet kraftigt kritiseret af menneskerettighedsorganisationer som Amnesty International for at lade den saudiarabiske investeringsfond PIF overtage ledelsen i Newcastle.
Opkøbet blev fordømt af menneskerettighedsorganisationer og fans verden over på grund af Saudi-Arabiens håndtering af menneskerettigheder i landet.
Peter Frankental, der er Amnesty Internationals økonomidirektør i Storbritannien, kalder torsdagens udmelding "et skridt i den rigtige retning". Han vil dog se handling i praksis, før han glæder sig for meget.
– Vil fremtidige bud, der involverer saudiarabiske eller qatarske formuefonde, for eksempel blive blokeret af denne regelændring? Det er langt fra klart, om de vil det, siger Peter Frankental.
Han mener, at Storbritanniens sanktionsliste afspejler regeringens udenrigspolitiske prioriteter, snarere end den objektivt vurderer spørgsmål om menneskerettigheder.
– Den store test for, om denne nye regel er egnet til formålet, er, om den indebærer en seriøs indsats for at vurdere potentielle køberes involvering i menneskerettighedskrænkelser, siger Peter Frankental.
Han vurderer, at Premier League stadig risikerer at blive en legeplads for sportswashing, hvis der ikke gribes ind på den rette måde.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
OPTAKT