Stor ændring i Premier League

Er man straffet for menneskerettighedskrænkelser, kan man ikke længere være klubejer i Premier League-klub.



Personer, der er blevet sanktioneret eller straffet for menneskerettighedskrænkelser, kan ikke længere være ejer eller direktør i en Premier League-klub.

Det blev klubberne i den bedste engelske fodboldrække enige om på et møde torsdag, beretter nyhedsbureauet dpa.

Det samme gælder personer, der har begået voldelig kriminalitet, korruption, bedrageri, skatteunddragelse og hadforbrydelser.

Også personer, der er sanktioneret af diverse organisationer i Storbritannien, bliver automatisk udelukket fra at have med klubledelse at gøre.

Premier League er på det seneste blevet kraftigt kritiseret af menneskerettighedsorganisationer som Amnesty International for at lade den saudiarabiske investeringsfond PIF overtage ledelsen i Newcastle.

Opkøbet blev fordømt af menneskerettighedsorganisationer og fans verden over på grund af Saudi-Arabiens håndtering af menneskerettigheder i landet.

Peter Frankental, der er Amnesty Internationals økonomidirektør i Storbritannien, kalder torsdagens udmelding "et skridt i den rigtige retning". Han vil dog se handling i praksis, før han glæder sig for meget.

– Vil fremtidige bud, der involverer saudiarabiske eller qatarske formuefonde, for eksempel blive blokeret af denne regelændring? Det er langt fra klart, om de vil det, siger Peter Frankental.

Han mener, at Storbritanniens sanktionsliste afspejler regeringens udenrigspolitiske prioriteter, snarere end den objektivt vurderer spørgsmål om menneskerettigheder.

– Den store test for, om denne nye regel er egnet til formålet, er, om den indebærer en seriøs indsats for at vurdere potentielle køberes involvering i menneskerettighedskrænkelser, siger Peter Frankental.

Han vurderer, at Premier League stadig risikerer at blive en legeplads for sportswashing, hvis der ikke gribes ind på den rette måde.

/ritzau/





Højlund får ny stjernetræner i Napoli




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby