Christian Eriksen forventes at forlade Manchester United til sommer, men den rutinerede midtbanespiller bliver måske ikke den eneste dansker, der siger farvel til Old Trafford til sommer.
Rasmus Højlunds begrænsede målhøst i denne sæson har ført til hård kritik af den danske landsholdsspiller, og ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano kan den tidligere Atalanta-angriber potentielt vende tilbage til italiensk fodbold til sommer.
Fabrizio Romano skriver på X, at flere klubber i Serie A holder øje med Rasmus Højlund forud for sommerens transfervindue, og at de italienske klubber vil være klar til at indlede forhandlinger, hvis Manchester United beslutter sig for at købe en ny angriber ind til sommer.
Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Juventus?
0 Votes
Ifølge den store italienske avis Tuttosport er Juventus en af de klubber, der har Rasmus Højlund i kikkerten. Den danske angriber er på forsiden af fredagsudgaven af Tuttosport, med overskriften ‘Al Mondiale con Hojlund?’, med henvisning til, at danskeren kan blive hentet i tide til at deltage i sommerens klub-VM i USA, som sparkes i gang i midten af juni.
Tuttosport peger på, at der i Juventus hverken er den store tiltro til Dusan Vlahovic, Kolo Muani eller Arkadiusz Milik, hvorfor klubbens sportslige ledelse kan vælge at kigge i retning af Rasmus Højlund, som Juventus angiveligt kan hente på en mulig lejeaftale.
Danskerens tidligere præstationer i Serie A er ikke blevet glemt i Italien, og ifølge Tuttosport har også Napoli interesse i Rasmus Højlund, der blot nåede at optræde en enkelt sæson for Atalanta inden skiftet til Manchester United.
Til klub-VM er Juventus i gruppe med Manchester City, Wydad og Al-Ain.
Prima pagina #Tuttosport pic.twitter.com/y4k5m1OGS4
— Giovanni Capuano (@capuanogio) April 11, 2025
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’