Storklub lurer: Vil have Højlund med til klub-VM

Juventus lurer angiveligt på at hente Rasmus Højlund allerede i begyndelsen af juni, så man kan få danskeren med til klub-VM.



Christian Eriksen forventes at forlade Manchester United til sommer, men den rutinerede midtbanespiller bliver måske ikke den eneste dansker, der siger farvel til Old Trafford til sommer.

Rasmus Højlunds begrænsede målhøst i denne sæson har ført til hård kritik af den danske landsholdsspiller, og ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano kan den tidligere Atalanta-angriber potentielt vende tilbage til italiensk fodbold til sommer.

Fabrizio Romano skriver på X, at flere klubber i Serie A holder øje med Rasmus Højlund forud for sommerens transfervindue, og at de italienske klubber vil være klar til at indlede forhandlinger, hvis Manchester United beslutter sig for at købe en ny angriber ind til sommer.

Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Juventus?

  • Ja, han har brug for luftforandring
  • Nej, han skal blive i United
  • Han bør vælge en anden klub
  • Ved ikke
  • Ja, han har brug for luftforandring
  • Nej, han skal blive i United
  • Han bør vælge en anden klub
  • Ved ikke

0 Votes

Ifølge den store italienske avis Tuttosport er Juventus en af de klubber, der har Rasmus Højlund i kikkerten. Den danske angriber er på forsiden af fredagsudgaven af Tuttosport, med overskriften ‘Al Mondiale con Hojlund?’, med henvisning til, at danskeren kan blive hentet i tide til at deltage i sommerens klub-VM i USA, som sparkes i gang i midten af juni.

Tuttosport peger på, at der i Juventus hverken er den store tiltro til Dusan Vlahovic, Kolo Muani eller Arkadiusz Milik, hvorfor klubbens sportslige ledelse kan vælge at kigge i retning af Rasmus Højlund, som Juventus angiveligt kan hente på en mulig lejeaftale.

Danskerens tidligere præstationer i Serie A er ikke blevet glemt i Italien, og ifølge Tuttosport har også Napoli interesse i Rasmus Højlund, der blot nåede at optræde en enkelt sæson for Atalanta inden skiftet til Manchester United.

Til klub-VM er Juventus i gruppe med Manchester City, Wydad og Al-Ain.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner