Storklub lurer: Vil have Højlund med til klub-VM

Juventus lurer angiveligt på at hente Rasmus Højlund allerede i begyndelsen af juni, så man kan få danskeren med til klub-VM.



Christian Eriksen forventes at forlade Manchester United til sommer, men den rutinerede midtbanespiller bliver måske ikke den eneste dansker, der siger farvel til Old Trafford til sommer.

Rasmus Højlunds begrænsede målhøst i denne sæson har ført til hård kritik af den danske landsholdsspiller, og ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano kan den tidligere Atalanta-angriber potentielt vende tilbage til italiensk fodbold til sommer.

Fabrizio Romano skriver på X, at flere klubber i Serie A holder øje med Rasmus Højlund forud for sommerens transfervindue, og at de italienske klubber vil være klar til at indlede forhandlinger, hvis Manchester United beslutter sig for at købe en ny angriber ind til sommer.

Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Juventus?

  • Ja, han har brug for luftforandring
  • Nej, han skal blive i United
  • Han bør vælge en anden klub
  • Ved ikke
  • Ja, han har brug for luftforandring
  • Nej, han skal blive i United
  • Han bør vælge en anden klub
  • Ved ikke

0 Votes

Ifølge den store italienske avis Tuttosport er Juventus en af de klubber, der har Rasmus Højlund i kikkerten. Den danske angriber er på forsiden af fredagsudgaven af Tuttosport, med overskriften ‘Al Mondiale con Hojlund?’, med henvisning til, at danskeren kan blive hentet i tide til at deltage i sommerens klub-VM i USA, som sparkes i gang i midten af juni.

Tuttosport peger på, at der i Juventus hverken er den store tiltro til Dusan Vlahovic, Kolo Muani eller Arkadiusz Milik, hvorfor klubbens sportslige ledelse kan vælge at kigge i retning af Rasmus Højlund, som Juventus angiveligt kan hente på en mulig lejeaftale.

Danskerens tidligere præstationer i Serie A er ikke blevet glemt i Italien, og ifølge Tuttosport har også Napoli interesse i Rasmus Højlund, der blot nåede at optræde en enkelt sæson for Atalanta inden skiftet til Manchester United.

Til klub-VM er Juventus i gruppe med Manchester City, Wydad og Al-Ain.





LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’