Christian Eriksen forventes at forlade Manchester United til sommer, men den rutinerede midtbanespiller bliver måske ikke den eneste dansker, der siger farvel til Old Trafford til sommer.
Rasmus Højlunds begrænsede målhøst i denne sæson har ført til hård kritik af den danske landsholdsspiller, og ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano kan den tidligere Atalanta-angriber potentielt vende tilbage til italiensk fodbold til sommer.
Fabrizio Romano skriver på X, at flere klubber i Serie A holder øje med Rasmus Højlund forud for sommerens transfervindue, og at de italienske klubber vil være klar til at indlede forhandlinger, hvis Manchester United beslutter sig for at købe en ny angriber ind til sommer.
Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Juventus?
0 Votes
Ifølge den store italienske avis Tuttosport er Juventus en af de klubber, der har Rasmus Højlund i kikkerten. Den danske angriber er på forsiden af fredagsudgaven af Tuttosport, med overskriften ‘Al Mondiale con Hojlund?’, med henvisning til, at danskeren kan blive hentet i tide til at deltage i sommerens klub-VM i USA, som sparkes i gang i midten af juni.
Tuttosport peger på, at der i Juventus hverken er den store tiltro til Dusan Vlahovic, Kolo Muani eller Arkadiusz Milik, hvorfor klubbens sportslige ledelse kan vælge at kigge i retning af Rasmus Højlund, som Juventus angiveligt kan hente på en mulig lejeaftale.
Danskerens tidligere præstationer i Serie A er ikke blevet glemt i Italien, og ifølge Tuttosport har også Napoli interesse i Rasmus Højlund, der blot nåede at optræde en enkelt sæson for Atalanta inden skiftet til Manchester United.
Til klub-VM er Juventus i gruppe med Manchester City, Wydad og Al-Ain.
Prima pagina #Tuttosport pic.twitter.com/y4k5m1OGS4
— Giovanni Capuano (@capuanogio) April 11, 2025
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT