Manchester United løb lørdag ind i et overraskende 2-1-nederlag til Fulham på hjemmebane, og efter kampen har Liverpool-legenden Jamie Carragher stillet spørgsmålstegn ved Erik ten Hags taktik i opgøret.
Det var i Sky Sports-programmet Monday Night Football, at Carragher argumenterede for, at Erik ten Hag tilsyneladende ikke havde instrueret den unge Kobbie Mainoo tilstrækkeligt inden kampen. Ifølge Carragher forsvarede Manchester United generelt på en måde, der efterlod alt for store rum til Fulham midt på banen.
Efter kritikken fra Jamie Carragher har Erik ten Hag dog valgt at tage til genmæle overfor Liverpool-legenden, der arbejder som ekspert og kommentator for Sky Sports.
– Nogle analytikere er meget objektive i deres kommentarer og kommer med gode råd, mens andre er meget subjektive. Fra første dag har Jamie Carragher kritiseret, og nu vil han understrege sin pointe. I første halvleg havde han måske en pointe.
– Fulham stillede lidt overraskende op på midtbanen, og vi blev tvunget til at finde løsninger. Efter en halv time fandt vi løsningerne. Jeg var ikke glad for vores defensive præstation, især ikke i venstre side, i forhold til vores presspil, for de kom igennem flere gange i venstre side, og det må ikke ske. Og alt dette har noget at gøre med dedikation, vilje og passion, lyder det ifølge BBC fra Erik ten Hag.
Efter nederlaget til Fulham ligger Manchester United nummer seks i Premier League, 16 point efter topholdet Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE