Manchester United løb lørdag ind i et overraskende 2-1-nederlag til Fulham på hjemmebane, og efter kampen har Liverpool-legenden Jamie Carragher stillet spørgsmålstegn ved Erik ten Hags taktik i opgøret.
Det var i Sky Sports-programmet Monday Night Football, at Carragher argumenterede for, at Erik ten Hag tilsyneladende ikke havde instrueret den unge Kobbie Mainoo tilstrækkeligt inden kampen. Ifølge Carragher forsvarede Manchester United generelt på en måde, der efterlod alt for store rum til Fulham midt på banen.
Efter kritikken fra Jamie Carragher har Erik ten Hag dog valgt at tage til genmæle overfor Liverpool-legenden, der arbejder som ekspert og kommentator for Sky Sports.
– Nogle analytikere er meget objektive i deres kommentarer og kommer med gode råd, mens andre er meget subjektive. Fra første dag har Jamie Carragher kritiseret, og nu vil han understrege sin pointe. I første halvleg havde han måske en pointe.
– Fulham stillede lidt overraskende op på midtbanen, og vi blev tvunget til at finde løsninger. Efter en halv time fandt vi løsningerne. Jeg var ikke glad for vores defensive præstation, især ikke i venstre side, i forhold til vores presspil, for de kom igennem flere gange i venstre side, og det må ikke ske. Og alt dette har noget at gøre med dedikation, vilje og passion, lyder det ifølge BBC fra Erik ten Hag.
Efter nederlaget til Fulham ligger Manchester United nummer seks i Premier League, 16 point efter topholdet Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Sverige med drømmestart på VM
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT