Manchester United løb lørdag ind i et overraskende 2-1-nederlag til Fulham på hjemmebane, og efter kampen har Liverpool-legenden Jamie Carragher stillet spørgsmålstegn ved Erik ten Hags taktik i opgøret.
Det var i Sky Sports-programmet Monday Night Football, at Carragher argumenterede for, at Erik ten Hag tilsyneladende ikke havde instrueret den unge Kobbie Mainoo tilstrækkeligt inden kampen. Ifølge Carragher forsvarede Manchester United generelt på en måde, der efterlod alt for store rum til Fulham midt på banen.
Efter kritikken fra Jamie Carragher har Erik ten Hag dog valgt at tage til genmæle overfor Liverpool-legenden, der arbejder som ekspert og kommentator for Sky Sports.
– Nogle analytikere er meget objektive i deres kommentarer og kommer med gode råd, mens andre er meget subjektive. Fra første dag har Jamie Carragher kritiseret, og nu vil han understrege sin pointe. I første halvleg havde han måske en pointe.
– Fulham stillede lidt overraskende op på midtbanen, og vi blev tvunget til at finde løsninger. Efter en halv time fandt vi løsningerne. Jeg var ikke glad for vores defensive præstation, især ikke i venstre side, i forhold til vores presspil, for de kom igennem flere gange i venstre side, og det må ikke ske. Og alt dette har noget at gøre med dedikation, vilje og passion, lyder det ifølge BBC fra Erik ten Hag.
Efter nederlaget til Fulham ligger Manchester United nummer seks i Premier League, 16 point efter topholdet Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
VM-spiller alvorligt skadet
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
OPTAKT