Manchester United løb lørdag ind i et overraskende 2-1-nederlag til Fulham på hjemmebane, og efter kampen har Liverpool-legenden Jamie Carragher stillet spørgsmålstegn ved Erik ten Hags taktik i opgøret.
Det var i Sky Sports-programmet Monday Night Football, at Carragher argumenterede for, at Erik ten Hag tilsyneladende ikke havde instrueret den unge Kobbie Mainoo tilstrækkeligt inden kampen. Ifølge Carragher forsvarede Manchester United generelt på en måde, der efterlod alt for store rum til Fulham midt på banen.
Efter kritikken fra Jamie Carragher har Erik ten Hag dog valgt at tage til genmæle overfor Liverpool-legenden, der arbejder som ekspert og kommentator for Sky Sports.
– Nogle analytikere er meget objektive i deres kommentarer og kommer med gode råd, mens andre er meget subjektive. Fra første dag har Jamie Carragher kritiseret, og nu vil han understrege sin pointe. I første halvleg havde han måske en pointe.
– Fulham stillede lidt overraskende op på midtbanen, og vi blev tvunget til at finde løsninger. Efter en halv time fandt vi løsningerne. Jeg var ikke glad for vores defensive præstation, især ikke i venstre side, i forhold til vores presspil, for de kom igennem flere gange i venstre side, og det må ikke ske. Og alt dette har noget at gøre med dedikation, vilje og passion, lyder det ifølge BBC fra Erik ten Hag.
Efter nederlaget til Fulham ligger Manchester United nummer seks i Premier League, 16 point efter topholdet Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE