Thomas Frank åbner døren for dansk superstjerne

I en presseseance med danske medier slår Thomas Frank fast, at døren er åben for endnu en dansker-transfer.



Christian Eriksens dage i Manchester United lakker mod enden med kontraktudløb efter sæsonen.

Derfor er det helt store spørgsmål selvfølgelig hvilken klub, der bliver den danske midtbanestjernes næste.

Mange har spekuleret i Ajax, hvis sportsdirektør, Marijn Beuker, for nyligt har fortalt, at det er noget, man overvejer – læs historien her.

I en presseseance med danske medier fortæller Brentfords cheftræner, Thomas Frank, at også han er åben for et gensyn med Christian Eriksen, som genfandt storformen i Londonklubben efter sit hjertestop.

– Christian er en fantastisk spiller og formentlig den bedste danske spiller i nyere tid. Jeg synes, vi så senest mod Portugal, at han stadig er et rigtig god sted. Der er ingen tvivl om, at han rigtig gerne vil spille noget mere og havde en rigtig god tid, da han var hos os.

– Jeg er åben for alle spillere, men der er selvfølgelig masser af ting, som skal gå op, når det handler om transfers. Jeg vil i hvert fald sige det sådan, at intet er lukket.

Har der været dialog om det?

– Jeg kan ikke være så specifik, og generelt plejer jeg at sige, at jeg rigtig gerne snakker om de spillere, som er her lige nu, og hvis jeg skal tale om andre, så plejer jeg at sige, det kan være Ronaldo eller Messi, da det er lidt mere sikkert at tale om. Så jeg kan ikke rigtig svare på det (i forhold til Eriksen, red.).

Bliver det til et gensyn med Christian Eriksen i Brentford, så vil det være klubbens første dansker-signing i snart tre år – den seneste var Mikkel Damsgaard med sit skifte i sommeren 2022.

– Jeg synes, danske spillere er sindssygt gode. Der er ingen tvivl om, at det skandinaviske mindset og mentaliteten kan noget, men vi har ikke præferencer på den måde. Vi kan tage hvilken som helst spiller ind, men mentalitet kan noget hos skandinaviske spillere, og de er nemme at integrere og snakker som regel flydende engelsk. Vi vil stadig gerne have danskere og er åbne for det. Jeg kender markedet rigtig godt og har mange kontakter, der kan skaffe referencer på spillere.

Siden Thomas Frank kom til Brentford har mange danske spillere og for den sags skyld også stabsmedlemmer gjort ham selskab – Brentford-chefen fortæller, at han har været opmærksom på ikke at skabe ubalance.

– Det var noget, jeg var lidt opmærksom på. Særligt det der med at snakke engelsk, men det var mere i starten. Jeg synes ikke, det er et problem så længe alle forsøger at integrere sig, og det synes jeg, bliver gjort fint.

Thomas Frank kom til Brentford som assistenttræner i december 2016 og blev knap to år senere udnævnt til cheftræner – det har været en lang succeshistorie, der nu har cementeret klubben i Premier League.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

OB – FC Fredericia

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Hvad f….. sker der Tullberg?

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk