Tog fejl af Rasmus Højlund

Engelsk fodboldjournalist havde undervurderet, hvor hurtigt Rasmus Højlund ville falde til i Manchester United.



Rasmus Højlund er kommet oven på sit fysiske efterslæb, som han tog til Manchester United med denne sommer.

Seks kampe er danskeren startet i streg efter han er blevet sine skavanker kvit, og selvom resultaterne og spillet har været gevaldigt hakkende, så har Rasmus Højlund vist sig flot frem.

Særligt i Europa hvor han har scoret tre gange i to kampe.

Han har fortsat sin første Premier League-scoring til gode, selvom han ved flere lejligheder har været tæt på. De sidste marginaler har dog manglet, og andre gange har han været en my i offside.

Men facit er uanset, at Rasmus Højlund har lagt godt for land, hvilket kommer bag på engelske fodboldeksperter. Dean Jones, der skriver for TEAMtalk, tog i hvert fald fejl omkring danskeren.

– Højlund ser fantastisk ud. Jeg var skeptisk, da de hentede ham, i forhold til hvor lang tid det ville tage for ham at passe ind som Manchester Uniteds angriber. Der er bare en masse pres. Jeg ved godt, at han ikke spiller med nummer ni på ryggen, men han indtager positionen på banen, siger Dean Jones til Givemesport og fortsætter:

– Han leverer bare i den kamp [mod Galatasaray, red.], og han ser altid farlig ud. Han har været uheldig et par gange, hvor målene er blevet underkendt, eller der har været offside. For mig er han den ægte vare.

20-årige Rasmus Højlund blev købt i Atalanta for omkring 560 millioner kroner. Det store prisskilt har dog ikke set ud til at tynge danskeren. Ej heller virker han påvirket over at skulle score målene for en af verdens største klubber.

Rasmus Højlund har underskrevet en aftale frem til 2028 med option for yderligere et år. Angriberen spillede lørdag alle 90 minutter, da Manchester United i de døende minutter stjal alle tre point fra Brentford ved to scoringer af indskiftede Scott McTominay.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

FC Midtjylland – FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

– Han virker frustreret!

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Stjernetransfer på plads alligevel

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ikke set i 30 år

“Han skal være 3.000 gange bedre”

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Han er på vej væk fra AGF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

AGF – OB

Tottenham boykotter Viaplay

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

‘De er tilbage’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte