Tog fejl af Rasmus Højlund

Engelsk fodboldjournalist havde undervurderet, hvor hurtigt Rasmus Højlund ville falde til i Manchester United.



Rasmus Højlund er kommet oven på sit fysiske efterslæb, som han tog til Manchester United med denne sommer.

Seks kampe er danskeren startet i streg efter han er blevet sine skavanker kvit, og selvom resultaterne og spillet har været gevaldigt hakkende, så har Rasmus Højlund vist sig flot frem.

Særligt i Europa hvor han har scoret tre gange i to kampe.

Han har fortsat sin første Premier League-scoring til gode, selvom han ved flere lejligheder har været tæt på. De sidste marginaler har dog manglet, og andre gange har han været en my i offside.

Men facit er uanset, at Rasmus Højlund har lagt godt for land, hvilket kommer bag på engelske fodboldeksperter. Dean Jones, der skriver for TEAMtalk, tog i hvert fald fejl omkring danskeren.

– Højlund ser fantastisk ud. Jeg var skeptisk, da de hentede ham, i forhold til hvor lang tid det ville tage for ham at passe ind som Manchester Uniteds angriber. Der er bare en masse pres. Jeg ved godt, at han ikke spiller med nummer ni på ryggen, men han indtager positionen på banen, siger Dean Jones til Givemesport og fortsætter:

– Han leverer bare i den kamp [mod Galatasaray, red.], og han ser altid farlig ud. Han har været uheldig et par gange, hvor målene er blevet underkendt, eller der har været offside. For mig er han den ægte vare.

20-årige Rasmus Højlund blev købt i Atalanta for omkring 560 millioner kroner. Det store prisskilt har dog ikke set ud til at tynge danskeren. Ej heller virker han påvirket over at skulle score målene for en af verdens største klubber.

Rasmus Højlund har underskrevet en aftale frem til 2028 med option for yderligere et år. Angriberen spillede lørdag alle 90 minutter, da Manchester United i de døende minutter stjal alle tre point fra Brentford ved to scoringer af indskiftede Scott McTominay.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

‘Det er et større problem for os’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afslører kæmpe VM-chok