Tog fejl af Rasmus Højlund

Engelsk fodboldjournalist havde undervurderet, hvor hurtigt Rasmus Højlund ville falde til i Manchester United.



Rasmus Højlund er kommet oven på sit fysiske efterslæb, som han tog til Manchester United med denne sommer.

Seks kampe er danskeren startet i streg efter han er blevet sine skavanker kvit, og selvom resultaterne og spillet har været gevaldigt hakkende, så har Rasmus Højlund vist sig flot frem.

Særligt i Europa hvor han har scoret tre gange i to kampe.

Han har fortsat sin første Premier League-scoring til gode, selvom han ved flere lejligheder har været tæt på. De sidste marginaler har dog manglet, og andre gange har han været en my i offside.

Men facit er uanset, at Rasmus Højlund har lagt godt for land, hvilket kommer bag på engelske fodboldeksperter. Dean Jones, der skriver for TEAMtalk, tog i hvert fald fejl omkring danskeren.

– Højlund ser fantastisk ud. Jeg var skeptisk, da de hentede ham, i forhold til hvor lang tid det ville tage for ham at passe ind som Manchester Uniteds angriber. Der er bare en masse pres. Jeg ved godt, at han ikke spiller med nummer ni på ryggen, men han indtager positionen på banen, siger Dean Jones til Givemesport og fortsætter:

– Han leverer bare i den kamp [mod Galatasaray, red.], og han ser altid farlig ud. Han har været uheldig et par gange, hvor målene er blevet underkendt, eller der har været offside. For mig er han den ægte vare.

20-årige Rasmus Højlund blev købt i Atalanta for omkring 560 millioner kroner. Det store prisskilt har dog ikke set ud til at tynge danskeren. Ej heller virker han påvirket over at skulle score målene for en af verdens største klubber.

Rasmus Højlund har underskrevet en aftale frem til 2028 med option for yderligere et år. Angriberen spillede lørdag alle 90 minutter, da Manchester United i de døende minutter stjal alle tre point fra Brentford ved to scoringer af indskiftede Scott McTominay.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Jubler over store FC København-nyheder

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

En sort plet på hans eftermæle

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Kontant dom over Elyounoussi

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

LIVE: AGF klarede presset!

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning