Tog fejl af Rasmus Højlund

Engelsk fodboldjournalist havde undervurderet, hvor hurtigt Rasmus Højlund ville falde til i Manchester United.



Rasmus Højlund er kommet oven på sit fysiske efterslæb, som han tog til Manchester United med denne sommer.

Seks kampe er danskeren startet i streg efter han er blevet sine skavanker kvit, og selvom resultaterne og spillet har været gevaldigt hakkende, så har Rasmus Højlund vist sig flot frem.

Særligt i Europa hvor han har scoret tre gange i to kampe.

Han har fortsat sin første Premier League-scoring til gode, selvom han ved flere lejligheder har været tæt på. De sidste marginaler har dog manglet, og andre gange har han været en my i offside.

Men facit er uanset, at Rasmus Højlund har lagt godt for land, hvilket kommer bag på engelske fodboldeksperter. Dean Jones, der skriver for TEAMtalk, tog i hvert fald fejl omkring danskeren.

– Højlund ser fantastisk ud. Jeg var skeptisk, da de hentede ham, i forhold til hvor lang tid det ville tage for ham at passe ind som Manchester Uniteds angriber. Der er bare en masse pres. Jeg ved godt, at han ikke spiller med nummer ni på ryggen, men han indtager positionen på banen, siger Dean Jones til Givemesport og fortsætter:

– Han leverer bare i den kamp [mod Galatasaray, red.], og han ser altid farlig ud. Han har været uheldig et par gange, hvor målene er blevet underkendt, eller der har været offside. For mig er han den ægte vare.

20-årige Rasmus Højlund blev købt i Atalanta for omkring 560 millioner kroner. Det store prisskilt har dog ikke set ud til at tynge danskeren. Ej heller virker han påvirket over at skulle score målene for en af verdens største klubber.

Rasmus Højlund har underskrevet en aftale frem til 2028 med option for yderligere et år. Angriberen spillede lørdag alle 90 minutter, da Manchester United i de døende minutter stjal alle tre point fra Brentford ved to scoringer af indskiftede Scott McTominay.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Holland – Marokko

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Tyskland – Paraguay