Manchester United har haft en del problemer i denne sæson, hvilket har medført spekulationer om Erik ten Hags fremtid i den engelske storklub.
Flere toptrænere har været sat i forbindelse med Manchester United, og den seneste af slagsen er Englands landstræner, Gareth Southgate, der ifølge Talksport er favorit til at erstatte Erik ten Hag.
Og hvis man spørger to tidligere Manchester United-anførere, er det et meget godt bud, at Gareth Southgate bliver den næste cheftræner for 'de røde djævle'.
– Jeg kan godt se det ske. Alle tænker selvfølgelig, at han kommer til at fortsætte med England denne sommer, hvis han har en god EM-slutrunde, hvor de tænker, at de kan vinde. Og hvis de ikke vinder, så tænker de måske, at hans tid er forbi.
– Han har en forbindelse med Dan Ashworth, som han tidligere har arbejdet sammen med, lyder det fra Roy Keane i i podcasten 'Stick to Football'.
Dan Ashworth, som indtil for nyligt var sportsdirektør i Newcastle, forventes at blive Manchester Uniteds kommende sportsdirektør. Ashworth har tidligere arbejdet for det engelske fodboldforbund og har derfor en forbindelse til Gareth Southgate.
Også Gary Neville kan godt se for sig, at Gareth Southgate nu potentielt kan blive ny chef for Rasmus Højlund og kompagni.
– Jeg havde aldrig set Gareth Southgate som Manchester United. Rent psykologisk havde jeg aldrig set det. Nu kan jeg se det for mig, med Dan Ashworth på vej ind, lyder det fra Gary Neville.
Den 53-årige Gareth Southgate har været landstræner for England siden 2016. Derudover har den tidligere forsvarsspiller også været U21-landstræner og cheftræner for Middlesbrough.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED