Det vækker skuffelse i Premier League-klubben Tottenham, at Harry Kane hellere vil tørne ud for Bayern München.
Klubben tilbød Kane en kontraktforlængelse, men anføreren takkede nej, fortæller Tottenham-formand Daniel Levy til klubbens hjemmeside.
– I en lang periode forsøgte vi sammen med Harry og hans repræsentanter at nå frem til en kontraktforlængelse gældende på både den korte og lange bane. Harry var dog tydelig omkring, at han ønskede sig en ny udfordring, og derfor ville han ikke forlænge sin kontrakt denne sommer.
– Modvilligt har vi derfor sagt ja til at lade ham skifte, siger Tottenham-formanden.
Kane blev lørdag præsenteret som ny spiller i Bayern München på en aftale, der løber frem til 2027.
Harry Kane er alletiders topscorer i Tottenham, men han har aldrig vundet en titel med London-klubben. Den målfarlige angriber nåede at score 280 gange i 435 Tottenham-kampe på tværs af alle turneringer.
Selv om Daniel Levy hellere ville have beholdt Kane, giver han også den 30-årige angriber pæne ord med på vej ud.
– Harrys præstationer og rekorder viser alt om hans 19 år i klubben. Han har været en rollemodel på og uden for banen, og han har inspireret unge spillere, som drømmer om at gå i hans fodspor.
– Jeg vil gerne takke Harry for alt, hvad han har gjort for os – for alle minderne og rekorderne. Vi ønsker ham og hans familie alt det bedste for fremtiden, lyder det fra formanden.
Farvellet kan blive et "på gensyn".
– Det siger sig selv, at han altid er velkommen tilbage. Han er meget elsket og værdsat af Spurs-familien, og han vil for evigt være en del af vores historie, siger Daniel Levy.
Tottenham har ikke oplyst, hvad klubben modtager for at slippe angriberen et år før kontraktudløb. Engelske medier, heriblandt Sky Sports, meddeler om en pris på omkring 100 millioner pund plus bonusser. Det beløb svarer til cirka 860 millioner kroner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
EKSKLUSIVT