Tottenham-chef saver Mourinho efter fyring

Tottenhams direktør, Daniel Levy, sender en subtil sviner til klubbens tidligere træner Jose Mourinho i en besked til fansene.



Tilbage i april blev Jose Mourinho smidt på porten i Tottenham, efter en periode hvor klubben var begyndt at rutsche nedad i Premier League-tabellen.

Fyringen kom måske ikke som den helt store overraskelse for de fleste, men Tottenham havde tilsyneladende ikke en afløse parat, da fyringen blev offentliggjort få dage før klubbens Carabao Cup-finale mod Manchester City.

Nu sender Tottenhams direktør, Daniel Levy, en slet skjult besked afsted til Jose Mourinho i et brev rettet mod fansene.

I brevet gør Levy status på det seneste års tid med corona og Super League-skandalen, men han kommer også ind på processen med at finde en ny træner, og det er her, der bliver sparket bagud mod den tidligere manager.

– Vi skal fokusere på rekrutteringen af en ny cheftræner. Vi er meget opmærksomme på behovet for at finde en, der repræsenterer de samme værdier som vores fantastiske klub, og vi skal tilbage til at spille fodbold med den stil, som vi er kendt for – flydende, offensivt og underholdende.

– Samtidig skal vi fortsætte med at føre unge spillere fra vores akademi frem og få dem til at blomstre ved siden af de mere erfarne spillere.

Jose Mourinho er ikke ligefrem kendt for offensiv og sprudlende fodbold, der blæser publikum bagover, og selvom portugiseren ikke bliver nævnt ved navn, så er der ingen tvivl om, at det er ham, der hentydes til, når der står, at Tottenham skal finde en ny træner med samme værdier som klubben.

Tottenhams jagt på en ny manager, der kan stå for at gen-implemtere en underholdende stil afspejles i nogle af de navne, der har været sat i forbinde med det ledige sæde. Her har Julian Nagelsmann været nævnt, inden han skrev under med Bayern München.

Derudover har Brendan Rodgers fra Leicester, Brightons Graham Potter og Ajax’ Erik Ten Hagen været nævnt. 

En ting der har fungeret under Jose Mourinho er danske Pierre-Emile Højbjerg, og han kan muligvis se frem til at få en dansk kollega i klubben, der kan gentage hans succeskifte.





‘Det er slut’




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klar melding fra Thomas Gravesen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj