Den udelukkede topdommer David Coote er homoseksuel og frygtede at springe ud offentligt.
Det forklarer han i et interview med den britiske avis The Sun, efter at han i december blev fyret efter et par afslørende videoer, hvor han blandt andet tager kokain, kom frem.
42-årige Coote siger blandt andet, at han sprang sent ud som homoseksuel over for sin familie og venner, da han følte skam og kæmpede med sit selvværd.
Derfor havde han heller ikke lyst til at springe ud offentligt.
– Jeg skjulte mine følelser som ung dommer, og jeg skjulte også min seksualitet. Det er en god kvalitet som dommer. Men det er en forfærdelig kvalitet som menneske, og det medførte forskellige former for adfærd, siger Coote til The Sun.
Han håber med interviewet at være med til at nedbryde barrierer i den “machoverden”, hvor han ikke havde lyst til at stå ved sig selv.
– Jeg har været genstand for dybt ubehagelige krænkelser i min dommerkarriere, og det ville være meget problematisk at lægge min seksualitet oven i det.
– Jeg ønsker ikke at være den person, som stiller sig selv i skudlinjen, når man tænker på de krænkelser, vi allerede modtager som dommere, siger Coote.
Den engelske dommerforening PGMOL udelukkede i december Coote. Det skete, efter at et par afslørende videoer dukkede op.
I den ene udtalte han sig nedsættende om Liverpool og den tidligere manager Jürgen Klopp. I den anden indtog han tilsyneladende kokain gennem næsen.
Over for The Sun forklarer han, at han var påvirket, da han snakkede grimt om Klopp og Liverpool.
– Jeg havde lange perioder, hvor jeg ikke brugte det (kokain, red.), men det var for at flygte fra de valg, jeg havde taget. For at undslippe stressen og det ubarmhjertige ved jobbet. Det fylder mig med stor skam at sige, at jeg valgte den vej, siger Coote.
Han anslår, at han i 2023/24-sæsonen var involveret i 90 kampe i en periode, hvor han også mistede sin mor, og en onkel blev alvorligt syg. Det var med til at skabe en situation, hvor han havde brug for at “flygte”.
Coote var en af de mest erfarne dommere i Premier League. Han dømte også kampe i Uefa- og Fifa-regi. Blandt andet ved EM og OL sidste år.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW