Ultrakort indhop: Han er helt vild med Højbjerg

Pierre-Emile Højbjerg får næsten intet spilletid for Tottenham i øjeblikket, men det afholder ikke klublegenden Clive Allen fra at hylde ham efter hans ultrakorte indhop mod Aston Villa.



Ti, fem, otte og to. 

Det er antallet af minutter, som Pierre-Emile Højbjerg har fået for Tottenham i de fire seneste Premier League-kampe, hvor han er kommet ind fra bænken af. Tallene er fra Transfermarkt og er en smule højere, da der ikke tages hensyn til dommerens tillægstid, men det ændrer ikke på det faktum, at danskeren lige nu er langt fra Ange Postecoglous startopstilling. 

Højbjerg fik de sidste par minutter mod Aston Villa i søndagens imponerende 4-0-sejr, og selv om det er begrænset, hvad man kan bedrive på banen i så kort tid, så leverede Højbjerg faktisk flere fine aktioner. Det lagde Tottenham-legenden Clive Allen også mærke til, og efter kampen har han været ude og sige, at han er vild med Højbjerg, når han bliver skiftet ind fra bænken af.

– Jeg beskriver Højbjerg som "lukkeren" nu. Han kommer ind i kampene og gør det upåklageligt, i måden han holder i bolden på på det rette tidspunkt. Han tiltrækker sig frispark, trækker tempoet ud, sætter tempoet op. Han har været helt igennem fremragende, lyder rosen fra Clive Allen til Spursplay. 

Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i 4-0-sejren over Aston Villa i weekenden, men der er mange spekulationer om hans fremtid. Disse tog yderligere til i sidste uge, hvor han fik nyt italiensk agentfirma. 





Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kæmper om det samme trænerjob

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

De lurer på Vejle-profil

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk