Ultrakort indhop: Han er helt vild med Højbjerg

Pierre-Emile Højbjerg får næsten intet spilletid for Tottenham i øjeblikket, men det afholder ikke klublegenden Clive Allen fra at hylde ham efter hans ultrakorte indhop mod Aston Villa.



Ti, fem, otte og to. 

Det er antallet af minutter, som Pierre-Emile Højbjerg har fået for Tottenham i de fire seneste Premier League-kampe, hvor han er kommet ind fra bænken af. Tallene er fra Transfermarkt og er en smule højere, da der ikke tages hensyn til dommerens tillægstid, men det ændrer ikke på det faktum, at danskeren lige nu er langt fra Ange Postecoglous startopstilling. 

Højbjerg fik de sidste par minutter mod Aston Villa i søndagens imponerende 4-0-sejr, og selv om det er begrænset, hvad man kan bedrive på banen i så kort tid, så leverede Højbjerg faktisk flere fine aktioner. Det lagde Tottenham-legenden Clive Allen også mærke til, og efter kampen har han været ude og sige, at han er vild med Højbjerg, når han bliver skiftet ind fra bænken af.

– Jeg beskriver Højbjerg som "lukkeren" nu. Han kommer ind i kampene og gør det upåklageligt, i måden han holder i bolden på på det rette tidspunkt. Han tiltrækker sig frispark, trækker tempoet ud, sætter tempoet op. Han har været helt igennem fremragende, lyder rosen fra Clive Allen til Spursplay. 

Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i 4-0-sejren over Aston Villa i weekenden, men der er mange spekulationer om hans fremtid. Disse tog yderligere til i sidste uge, hvor han fik nyt italiensk agentfirma. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det var verdens undergang’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Skamroses af Thomas Nørgaard

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Tuchel forsvarer sin taktik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret