Ultrakort indhop: Han er helt vild med Højbjerg

Pierre-Emile Højbjerg får næsten intet spilletid for Tottenham i øjeblikket, men det afholder ikke klublegenden Clive Allen fra at hylde ham efter hans ultrakorte indhop mod Aston Villa.



Ti, fem, otte og to. 

Det er antallet af minutter, som Pierre-Emile Højbjerg har fået for Tottenham i de fire seneste Premier League-kampe, hvor han er kommet ind fra bænken af. Tallene er fra Transfermarkt og er en smule højere, da der ikke tages hensyn til dommerens tillægstid, men det ændrer ikke på det faktum, at danskeren lige nu er langt fra Ange Postecoglous startopstilling. 

Højbjerg fik de sidste par minutter mod Aston Villa i søndagens imponerende 4-0-sejr, og selv om det er begrænset, hvad man kan bedrive på banen i så kort tid, så leverede Højbjerg faktisk flere fine aktioner. Det lagde Tottenham-legenden Clive Allen også mærke til, og efter kampen har han været ude og sige, at han er vild med Højbjerg, når han bliver skiftet ind fra bænken af.

– Jeg beskriver Højbjerg som "lukkeren" nu. Han kommer ind i kampene og gør det upåklageligt, i måden han holder i bolden på på det rette tidspunkt. Han tiltrækker sig frispark, trækker tempoet ud, sætter tempoet op. Han har været helt igennem fremragende, lyder rosen fra Clive Allen til Spursplay. 

Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i 4-0-sejren over Aston Villa i weekenden, men der er mange spekulationer om hans fremtid. Disse tog yderligere til i sidste uge, hvor han fik nyt italiensk agentfirma. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Afslører: Storklub missede Højlund

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

Klar melding fra Thomas Gravesen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kæmpe mystik: I dag sker det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen