Ultrakort indhop: Han er helt vild med Højbjerg

Pierre-Emile Højbjerg får næsten intet spilletid for Tottenham i øjeblikket, men det afholder ikke klublegenden Clive Allen fra at hylde ham efter hans ultrakorte indhop mod Aston Villa.



Ti, fem, otte og to. 

Det er antallet af minutter, som Pierre-Emile Højbjerg har fået for Tottenham i de fire seneste Premier League-kampe, hvor han er kommet ind fra bænken af. Tallene er fra Transfermarkt og er en smule højere, da der ikke tages hensyn til dommerens tillægstid, men det ændrer ikke på det faktum, at danskeren lige nu er langt fra Ange Postecoglous startopstilling. 

Højbjerg fik de sidste par minutter mod Aston Villa i søndagens imponerende 4-0-sejr, og selv om det er begrænset, hvad man kan bedrive på banen i så kort tid, så leverede Højbjerg faktisk flere fine aktioner. Det lagde Tottenham-legenden Clive Allen også mærke til, og efter kampen har han været ude og sige, at han er vild med Højbjerg, når han bliver skiftet ind fra bænken af.

– Jeg beskriver Højbjerg som "lukkeren" nu. Han kommer ind i kampene og gør det upåklageligt, i måden han holder i bolden på på det rette tidspunkt. Han tiltrækker sig frispark, trækker tempoet ud, sætter tempoet op. Han har været helt igennem fremragende, lyder rosen fra Clive Allen til Spursplay. 

Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i 4-0-sejren over Aston Villa i weekenden, men der er mange spekulationer om hans fremtid. Disse tog yderligere til i sidste uge, hvor han fik nyt italiensk agentfirma. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Østrig – Jordan

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Blæst bagover af 18-årig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF køber ham

Belgien – Egypten