Manchester United-anfører er dybt imponeret

Tvivl om Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, forsvinder, når man ser på fortiden, mener anfører.



Manchester United-anfører Bruno Fernandes er overbevist om, at klubbens nye cheftræner, Ruben Amorim, vil få samme store indflydelse i den engelske storklub, som han havde i Sporting gennem flere år.

Den portugisiske fodboldklub havde ikke vundet den hjemlige liga i næsten 20 år, indtil Ruben Amorim førte hovedstadsklubben til titlen i 2021.

Og i denne sæson har Sporting vundet samtlige 11 kampe i ligaen.

Sporting har således gennemgået en stor forvandling under 39-årige Amorims ledelse, og det har imponeret Bruno Fernandes.

– Jeg håber, at han gør det samme her (i United, red.), for nogle gange kan en person ændre energien i et rum, hvis det er det rette øjeblik.

– Vi håber, at det er det rette øjeblik for ham at bringe sin energi, sine kvaliteter og sin fodboldviden.

– Hvis nogen tvivler på det, skal de bare kigge på fortiden, siger Bruno Fernandes til Uniteds egen hjemmeside.

Ruben Amorim er blevet ansat som cheftræner, efter at hollandske Erik ten Hag fik sparket i slutningen af oktober som følge af dårlige resultater.

Siden har United hentet tre sejre og en enkelt uafgjort under ledelse af den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy, som har forladt klubben.

Bruno Fernandes understreger, at det kan tage noget tid for Ruben Amorim at implementere sin spillestil, men han er optimistisk.

– Man kan ikke bare kopiere det, han har gjort der, fordi vi har forskellige spillere og en anderledes spillestil.

– Men jeg er sikker på, at hans filosofi vil give os succes, siger anføreren.

Manchester United er nummer 13 i Premier League efter 11 kampe, men afstanden til top-4 er blot fire point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!