Manchester United-anfører er dybt imponeret

Tvivl om Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, forsvinder, når man ser på fortiden, mener anfører.



Manchester United-anfører Bruno Fernandes er overbevist om, at klubbens nye cheftræner, Ruben Amorim, vil få samme store indflydelse i den engelske storklub, som han havde i Sporting gennem flere år.

Den portugisiske fodboldklub havde ikke vundet den hjemlige liga i næsten 20 år, indtil Ruben Amorim førte hovedstadsklubben til titlen i 2021.

Og i denne sæson har Sporting vundet samtlige 11 kampe i ligaen.

Sporting har således gennemgået en stor forvandling under 39-årige Amorims ledelse, og det har imponeret Bruno Fernandes.

– Jeg håber, at han gør det samme her (i United, red.), for nogle gange kan en person ændre energien i et rum, hvis det er det rette øjeblik.

– Vi håber, at det er det rette øjeblik for ham at bringe sin energi, sine kvaliteter og sin fodboldviden.

– Hvis nogen tvivler på det, skal de bare kigge på fortiden, siger Bruno Fernandes til Uniteds egen hjemmeside.

Ruben Amorim er blevet ansat som cheftræner, efter at hollandske Erik ten Hag fik sparket i slutningen af oktober som følge af dårlige resultater.

Siden har United hentet tre sejre og en enkelt uafgjort under ledelse af den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy, som har forladt klubben.

Bruno Fernandes understreger, at det kan tage noget tid for Ruben Amorim at implementere sin spillestil, men han er optimistisk.

– Man kan ikke bare kopiere det, han har gjort der, fordi vi har forskellige spillere og en anderledes spillestil.

– Men jeg er sikker på, at hans filosofi vil give os succes, siger anføreren.

Manchester United er nummer 13 i Premier League efter 11 kampe, men afstanden til top-4 er blot fire point.

/ritzau/





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

City med vildt rekordbud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Peger på ham som ny Superliga-træner

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller