Manchester United-anfører er dybt imponeret

Tvivl om Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, forsvinder, når man ser på fortiden, mener anfører.



Manchester United-anfører Bruno Fernandes er overbevist om, at klubbens nye cheftræner, Ruben Amorim, vil få samme store indflydelse i den engelske storklub, som han havde i Sporting gennem flere år.

Den portugisiske fodboldklub havde ikke vundet den hjemlige liga i næsten 20 år, indtil Ruben Amorim førte hovedstadsklubben til titlen i 2021.

Og i denne sæson har Sporting vundet samtlige 11 kampe i ligaen.

Sporting har således gennemgået en stor forvandling under 39-årige Amorims ledelse, og det har imponeret Bruno Fernandes.

– Jeg håber, at han gør det samme her (i United, red.), for nogle gange kan en person ændre energien i et rum, hvis det er det rette øjeblik.

– Vi håber, at det er det rette øjeblik for ham at bringe sin energi, sine kvaliteter og sin fodboldviden.

– Hvis nogen tvivler på det, skal de bare kigge på fortiden, siger Bruno Fernandes til Uniteds egen hjemmeside.

Ruben Amorim er blevet ansat som cheftræner, efter at hollandske Erik ten Hag fik sparket i slutningen af oktober som følge af dårlige resultater.

Siden har United hentet tre sejre og en enkelt uafgjort under ledelse af den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy, som har forladt klubben.

Bruno Fernandes understreger, at det kan tage noget tid for Ruben Amorim at implementere sin spillestil, men han er optimistisk.

– Man kan ikke bare kopiere det, han har gjort der, fordi vi har forskellige spillere og en anderledes spillestil.

– Men jeg er sikker på, at hans filosofi vil give os succes, siger anføreren.

Manchester United er nummer 13 i Premier League efter 11 kampe, men afstanden til top-4 er blot fire point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Steve Cooper med stor beslutning

Her kan man se La Liga fremover

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Australien – Egypten

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer