United-ikon hylder Højlund: Han er helt anderledes

Rasmus Højlund bliver rost af den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole.



Det blev ikke den ideelle hjemmebanedebut for Rasmus Højlund, da Manchester United i lørdags tog imod Brighton i Premier League. 

Den danske landsholdsstjerne fik underkendt en scoring efter et VAR-tjek, og til sidst endte det med et 3-1-nederlag til 'de røde djævle'. 

Alligevel formåede Rasmus Højlund at imponere Manchester United-legenden Andy Cole, der var begejstret for den unge danskers gåpåmod. 

– Han har masser af energi. Han er ungdommelig. Han er selvfølgelig stadig lidt usleben, men han går hele tiden efter at udfordre midterforsvarerne, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole. 

– Da jeg var i Newcastle, plejede Kevin Keegan at sige om David Kelly, som jeg spillede sammen med, at han ville jagte et stykke papir. Og det er det, Rasmus gør. Han arbejder virkelig hårdt for sit hold. 

Andy Cole, der selv er den fjerdemest scorende spiller i Premier Leagues historie, ser Rasmus Højlund som en ny spillertype for Manchester United. 

– Det er en skam for ham, at hans mål blev annulleret, men Rasmus skal bare fortsætte med at arbejde hårdt, for han er helt anderledes end det, vi har haft i et godt stykke tid, siger Cole. 

– Det er derfor, at Uniteds fans er så meget på hans side. For det er længe siden, at de har set en centerforward, der giver alt. Jeg krydser fingre for, at han kan åbne sin målkonto i løbet af de næste par kampe, så han kan komme i gang. 

Andy Cole, der spillede for Manchester United fra 1995 til 2002, nåede selv at score 187 mål i Premier League. 





Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne




LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Massefyring i AC Milan

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kommer med frækt bud på dansk mester

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Sammenligner Brøndby med Manchester United