Det blev ikke den ideelle hjemmebanedebut for Rasmus Højlund, da Manchester United i lørdags tog imod Brighton i Premier League.
Den danske landsholdsstjerne fik underkendt en scoring efter et VAR-tjek, og til sidst endte det med et 3-1-nederlag til 'de røde djævle'.
Alligevel formåede Rasmus Højlund at imponere Manchester United-legenden Andy Cole, der var begejstret for den unge danskers gåpåmod.
– Han har masser af energi. Han er ungdommelig. Han er selvfølgelig stadig lidt usleben, men han går hele tiden efter at udfordre midterforsvarerne, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole.
– Da jeg var i Newcastle, plejede Kevin Keegan at sige om David Kelly, som jeg spillede sammen med, at han ville jagte et stykke papir. Og det er det, Rasmus gør. Han arbejder virkelig hårdt for sit hold.
Andy Cole, der selv er den fjerdemest scorende spiller i Premier Leagues historie, ser Rasmus Højlund som en ny spillertype for Manchester United.
– Det er en skam for ham, at hans mål blev annulleret, men Rasmus skal bare fortsætte med at arbejde hårdt, for han er helt anderledes end det, vi har haft i et godt stykke tid, siger Cole.
– Det er derfor, at Uniteds fans er så meget på hans side. For det er længe siden, at de har set en centerforward, der giver alt. Jeg krydser fingre for, at han kan åbne sin målkonto i løbet af de næste par kampe, så han kan komme i gang.
Andy Cole, der spillede for Manchester United fra 1995 til 2002, nåede selv at score 187 mål i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TRANSFER