Det blev ikke den ideelle hjemmebanedebut for Rasmus Højlund, da Manchester United i lørdags tog imod Brighton i Premier League.
Den danske landsholdsstjerne fik underkendt en scoring efter et VAR-tjek, og til sidst endte det med et 3-1-nederlag til 'de røde djævle'.
Alligevel formåede Rasmus Højlund at imponere Manchester United-legenden Andy Cole, der var begejstret for den unge danskers gåpåmod.
– Han har masser af energi. Han er ungdommelig. Han er selvfølgelig stadig lidt usleben, men han går hele tiden efter at udfordre midterforsvarerne, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole.
– Da jeg var i Newcastle, plejede Kevin Keegan at sige om David Kelly, som jeg spillede sammen med, at han ville jagte et stykke papir. Og det er det, Rasmus gør. Han arbejder virkelig hårdt for sit hold.
Andy Cole, der selv er den fjerdemest scorende spiller i Premier Leagues historie, ser Rasmus Højlund som en ny spillertype for Manchester United.
– Det er en skam for ham, at hans mål blev annulleret, men Rasmus skal bare fortsætte med at arbejde hårdt, for han er helt anderledes end det, vi har haft i et godt stykke tid, siger Cole.
– Det er derfor, at Uniteds fans er så meget på hans side. For det er længe siden, at de har set en centerforward, der giver alt. Jeg krydser fingre for, at han kan åbne sin målkonto i løbet af de næste par kampe, så han kan komme i gang.
Andy Cole, der spillede for Manchester United fra 1995 til 2002, nåede selv at score 187 mål i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE