Det blev ikke den ideelle hjemmebanedebut for Rasmus Højlund, da Manchester United i lørdags tog imod Brighton i Premier League.
Den danske landsholdsstjerne fik underkendt en scoring efter et VAR-tjek, og til sidst endte det med et 3-1-nederlag til 'de røde djævle'.
Alligevel formåede Rasmus Højlund at imponere Manchester United-legenden Andy Cole, der var begejstret for den unge danskers gåpåmod.
– Han har masser af energi. Han er ungdommelig. Han er selvfølgelig stadig lidt usleben, men han går hele tiden efter at udfordre midterforsvarerne, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole.
– Da jeg var i Newcastle, plejede Kevin Keegan at sige om David Kelly, som jeg spillede sammen med, at han ville jagte et stykke papir. Og det er det, Rasmus gør. Han arbejder virkelig hårdt for sit hold.
Andy Cole, der selv er den fjerdemest scorende spiller i Premier Leagues historie, ser Rasmus Højlund som en ny spillertype for Manchester United.
– Det er en skam for ham, at hans mål blev annulleret, men Rasmus skal bare fortsætte med at arbejde hårdt, for han er helt anderledes end det, vi har haft i et godt stykke tid, siger Cole.
– Det er derfor, at Uniteds fans er så meget på hans side. For det er længe siden, at de har set en centerforward, der giver alt. Jeg krydser fingre for, at han kan åbne sin målkonto i løbet af de næste par kampe, så han kan komme i gang.
Andy Cole, der spillede for Manchester United fra 1995 til 2002, nåede selv at score 187 mål i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT