United-ikon hylder Højlund: Han er helt anderledes

Rasmus Højlund bliver rost af den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole.



Det blev ikke den ideelle hjemmebanedebut for Rasmus Højlund, da Manchester United i lørdags tog imod Brighton i Premier League. 

Den danske landsholdsstjerne fik underkendt en scoring efter et VAR-tjek, og til sidst endte det med et 3-1-nederlag til 'de røde djævle'. 

Alligevel formåede Rasmus Højlund at imponere Manchester United-legenden Andy Cole, der var begejstret for den unge danskers gåpåmod. 

– Han har masser af energi. Han er ungdommelig. Han er selvfølgelig stadig lidt usleben, men han går hele tiden efter at udfordre midterforsvarerne, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole. 

– Da jeg var i Newcastle, plejede Kevin Keegan at sige om David Kelly, som jeg spillede sammen med, at han ville jagte et stykke papir. Og det er det, Rasmus gør. Han arbejder virkelig hårdt for sit hold. 

Andy Cole, der selv er den fjerdemest scorende spiller i Premier Leagues historie, ser Rasmus Højlund som en ny spillertype for Manchester United. 

– Det er en skam for ham, at hans mål blev annulleret, men Rasmus skal bare fortsætte med at arbejde hårdt, for han er helt anderledes end det, vi har haft i et godt stykke tid, siger Cole. 

– Det er derfor, at Uniteds fans er så meget på hans side. For det er længe siden, at de har set en centerforward, der giver alt. Jeg krydser fingre for, at han kan åbne sin målkonto i løbet af de næste par kampe, så han kan komme i gang. 

Andy Cole, der spillede for Manchester United fra 1995 til 2002, nåede selv at score 187 mål i Premier League. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Norge – Frankrig

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage