Det skorter ikke på fodboldkommentatorer i den engelske presse, der er klar til at fælde dom over Rasmus Højlund.
Den danske angriber får jævnligt ros for sin indsats, men det er som om, at for hver Premier League-kamp, der går, hvor den unge dansker ikke får sendt bolden i netmaskerne, melder der sig nye kritikere på banen.
Seneste skud på stammen er den verdensberømte engelske journalist Piers Morgan, der blandt andet gik verden rundt, efter han lavede et særdeles bramfrit interview med Cristiano Ronaldo, dengang han spillede for Manchester United.
Og det er også med henblik på Ronaldos opsigtsvækkende exit fra den nordengelske klub, at Morgan kaster et hånsord efter Højlund.
– Erik ten Hag drev den bedste angriber nogensinde (Cristiano Ronaldo, red.) væk for at bytte ham ud med ham her (Rasmus Højlund,red.), der har scoret 0 mål på 12 kampe i Premier League, skriver han på det sociale medie X, hvor han har lagt et billede op af af Rasmus Højlund.
Du kan se opslaget nederst i artiklen.
Piers Morgan har gentagne gange bakket Cristiano Ronaldo op i den engelske presse og har også tidligere fordømt Erik ten Hag for hans håndtering af den portugisiske angribers exit – kritikken af Højlund må naturligvis ses i dette lys.
Men den unge danske angriber kan godt vende sig til, at der vil være stor opmærksomhed på hans måltørke i Premier League – der er nemlig tradition for, at der bliver drevet klapjagt på nye angribere i de store engelske klubber.
Tilbage i 2005 var det Peter Crouch, der fik med grovfilen af de engelske aviser, da han startede sin Liverpool-karriere med en 11 kampes lang måltørke i Premier League – altså en kamp mindre end Højlund.
Det skal dog nævnes, at den lange englænder heller ikke fik scoret i de øvrige turneringer, mens Rasmus Højlund har været særdeles målfarlig i Champions League med fem scoringer på fem kampe.
REMINDER: Erik Ten Hag drove out the greatest striker in history @Cristiano and replaced him with this guy who’s scored 0 goals in 12 Premier League games. pic.twitter.com/87EtR85oTX
— Piers Morgan (@piersmorgan) December 9, 2023
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TIPSBLADET SPECIAL