Verdensberømt journalist med stikpille til Højlund

Den kendte engelske journalist Piers Morgan har sendt en stikpille i Rasmus Højlunds retning på det sociale medie X.



Det skorter ikke på fodboldkommentatorer i den engelske presse, der er klar til at fælde dom over Rasmus Højlund. 

Den danske angriber får jævnligt ros for sin indsats, men det er som om, at for hver Premier League-kamp, der går, hvor den unge dansker ikke får sendt bolden i netmaskerne, melder der sig nye kritikere på banen. 

Seneste skud på stammen er den verdensberømte engelske journalist Piers Morgan, der blandt andet gik verden rundt, efter han lavede et særdeles bramfrit interview med Cristiano Ronaldo, dengang han spillede for Manchester United. 

Og det er også med henblik på Ronaldos opsigtsvækkende exit fra den nordengelske klub, at Morgan kaster et hånsord efter Højlund. 

– Erik ten Hag drev den bedste angriber nogensinde (Cristiano Ronaldo, red.) væk for at bytte ham ud med ham her (Rasmus Højlund,red.), der har scoret 0 mål på 12 kampe i Premier League, skriver han på det sociale medie X, hvor han har lagt et billede op af af Rasmus Højlund. 

Du kan se opslaget nederst i artiklen.

Piers Morgan har gentagne gange bakket Cristiano Ronaldo op i den engelske presse og har også tidligere fordømt Erik ten Hag for hans håndtering af den portugisiske angribers exit – kritikken af Højlund må naturligvis ses i dette lys. 

Men den unge danske angriber kan godt vende sig til, at der vil være stor opmærksomhed på hans måltørke i Premier League – der er nemlig tradition for, at der bliver drevet klapjagt på nye angribere i de store engelske klubber. 

Tilbage i 2005 var det Peter Crouch, der fik med grovfilen af de engelske aviser, da han startede sin Liverpool-karriere med en 11 kampes lang måltørke i Premier League – altså en kamp mindre end Højlund. 

Det skal dog nævnes, at den lange englænder heller ikke fik scoret i de øvrige turneringer, mens Rasmus Højlund har været særdeles målfarlig i Champions League med fem scoringer på fem kampe.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’