Det skorter ikke på fodboldkommentatorer i den engelske presse, der er klar til at fælde dom over Rasmus Højlund.
Den danske angriber får jævnligt ros for sin indsats, men det er som om, at for hver Premier League-kamp, der går, hvor den unge dansker ikke får sendt bolden i netmaskerne, melder der sig nye kritikere på banen.
Seneste skud på stammen er den verdensberømte engelske journalist Piers Morgan, der blandt andet gik verden rundt, efter han lavede et særdeles bramfrit interview med Cristiano Ronaldo, dengang han spillede for Manchester United.
Og det er også med henblik på Ronaldos opsigtsvækkende exit fra den nordengelske klub, at Morgan kaster et hånsord efter Højlund.
– Erik ten Hag drev den bedste angriber nogensinde (Cristiano Ronaldo, red.) væk for at bytte ham ud med ham her (Rasmus Højlund,red.), der har scoret 0 mål på 12 kampe i Premier League, skriver han på det sociale medie X, hvor han har lagt et billede op af af Rasmus Højlund.
Du kan se opslaget nederst i artiklen.
Piers Morgan har gentagne gange bakket Cristiano Ronaldo op i den engelske presse og har også tidligere fordømt Erik ten Hag for hans håndtering af den portugisiske angribers exit – kritikken af Højlund må naturligvis ses i dette lys.
Men den unge danske angriber kan godt vende sig til, at der vil være stor opmærksomhed på hans måltørke i Premier League – der er nemlig tradition for, at der bliver drevet klapjagt på nye angribere i de store engelske klubber.
Tilbage i 2005 var det Peter Crouch, der fik med grovfilen af de engelske aviser, da han startede sin Liverpool-karriere med en 11 kampes lang måltørke i Premier League – altså en kamp mindre end Højlund.
Det skal dog nævnes, at den lange englænder heller ikke fik scoret i de øvrige turneringer, mens Rasmus Højlund har været særdeles målfarlig i Champions League med fem scoringer på fem kampe.
REMINDER: Erik Ten Hag drove out the greatest striker in history @Cristiano and replaced him with this guy who’s scored 0 goals in 12 Premier League games. pic.twitter.com/87EtR85oTX
— Piers Morgan (@piersmorgan) December 9, 2023
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER