Verdensberømt journalist med stikpille til Højlund

Den kendte engelske journalist Piers Morgan har sendt en stikpille i Rasmus Højlunds retning på det sociale medie X.



Det skorter ikke på fodboldkommentatorer i den engelske presse, der er klar til at fælde dom over Rasmus Højlund. 

Den danske angriber får jævnligt ros for sin indsats, men det er som om, at for hver Premier League-kamp, der går, hvor den unge dansker ikke får sendt bolden i netmaskerne, melder der sig nye kritikere på banen. 

Seneste skud på stammen er den verdensberømte engelske journalist Piers Morgan, der blandt andet gik verden rundt, efter han lavede et særdeles bramfrit interview med Cristiano Ronaldo, dengang han spillede for Manchester United. 

Og det er også med henblik på Ronaldos opsigtsvækkende exit fra den nordengelske klub, at Morgan kaster et hånsord efter Højlund. 

– Erik ten Hag drev den bedste angriber nogensinde (Cristiano Ronaldo, red.) væk for at bytte ham ud med ham her (Rasmus Højlund,red.), der har scoret 0 mål på 12 kampe i Premier League, skriver han på det sociale medie X, hvor han har lagt et billede op af af Rasmus Højlund. 

Du kan se opslaget nederst i artiklen.

Piers Morgan har gentagne gange bakket Cristiano Ronaldo op i den engelske presse og har også tidligere fordømt Erik ten Hag for hans håndtering af den portugisiske angribers exit – kritikken af Højlund må naturligvis ses i dette lys. 

Men den unge danske angriber kan godt vende sig til, at der vil være stor opmærksomhed på hans måltørke i Premier League – der er nemlig tradition for, at der bliver drevet klapjagt på nye angribere i de store engelske klubber. 

Tilbage i 2005 var det Peter Crouch, der fik med grovfilen af de engelske aviser, da han startede sin Liverpool-karriere med en 11 kampes lang måltørke i Premier League – altså en kamp mindre end Højlund. 

Det skal dog nævnes, at den lange englænder heller ikke fik scoret i de øvrige turneringer, mens Rasmus Højlund har været særdeles målfarlig i Champions League med fem scoringer på fem kampe.



FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe vurderer

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Dybt skuffet og trist

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Bo Henriksen fyret

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Nu er han gratis – på vej til OB?

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FC København-profil ude med sygdom

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Frank reddet i døende sekunder

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt