Verdensberømt journalist med stikpille til Højlund

Den kendte engelske journalist Piers Morgan har sendt en stikpille i Rasmus Højlunds retning på det sociale medie X.



Det skorter ikke på fodboldkommentatorer i den engelske presse, der er klar til at fælde dom over Rasmus Højlund. 

Den danske angriber får jævnligt ros for sin indsats, men det er som om, at for hver Premier League-kamp, der går, hvor den unge dansker ikke får sendt bolden i netmaskerne, melder der sig nye kritikere på banen. 

Seneste skud på stammen er den verdensberømte engelske journalist Piers Morgan, der blandt andet gik verden rundt, efter han lavede et særdeles bramfrit interview med Cristiano Ronaldo, dengang han spillede for Manchester United. 

Og det er også med henblik på Ronaldos opsigtsvækkende exit fra den nordengelske klub, at Morgan kaster et hånsord efter Højlund. 

– Erik ten Hag drev den bedste angriber nogensinde (Cristiano Ronaldo, red.) væk for at bytte ham ud med ham her (Rasmus Højlund,red.), der har scoret 0 mål på 12 kampe i Premier League, skriver han på det sociale medie X, hvor han har lagt et billede op af af Rasmus Højlund. 

Du kan se opslaget nederst i artiklen.

Piers Morgan har gentagne gange bakket Cristiano Ronaldo op i den engelske presse og har også tidligere fordømt Erik ten Hag for hans håndtering af den portugisiske angribers exit – kritikken af Højlund må naturligvis ses i dette lys. 

Men den unge danske angriber kan godt vende sig til, at der vil være stor opmærksomhed på hans måltørke i Premier League – der er nemlig tradition for, at der bliver drevet klapjagt på nye angribere i de store engelske klubber. 

Tilbage i 2005 var det Peter Crouch, der fik med grovfilen af de engelske aviser, da han startede sin Liverpool-karriere med en 11 kampes lang måltørke i Premier League – altså en kamp mindre end Højlund. 

Det skal dog nævnes, at den lange englænder heller ikke fik scoret i de øvrige turneringer, mens Rasmus Højlund har været særdeles målfarlig i Champions League med fem scoringer på fem kampe.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stor nedtur for Superliga-komet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus