Verdensberømt journalist med stikpille til Højlund

Den kendte engelske journalist Piers Morgan har sendt en stikpille i Rasmus Højlunds retning på det sociale medie X.



Det skorter ikke på fodboldkommentatorer i den engelske presse, der er klar til at fælde dom over Rasmus Højlund. 

Den danske angriber får jævnligt ros for sin indsats, men det er som om, at for hver Premier League-kamp, der går, hvor den unge dansker ikke får sendt bolden i netmaskerne, melder der sig nye kritikere på banen. 

Seneste skud på stammen er den verdensberømte engelske journalist Piers Morgan, der blandt andet gik verden rundt, efter han lavede et særdeles bramfrit interview med Cristiano Ronaldo, dengang han spillede for Manchester United. 

Og det er også med henblik på Ronaldos opsigtsvækkende exit fra den nordengelske klub, at Morgan kaster et hånsord efter Højlund. 

– Erik ten Hag drev den bedste angriber nogensinde (Cristiano Ronaldo, red.) væk for at bytte ham ud med ham her (Rasmus Højlund,red.), der har scoret 0 mål på 12 kampe i Premier League, skriver han på det sociale medie X, hvor han har lagt et billede op af af Rasmus Højlund. 

Du kan se opslaget nederst i artiklen.

Piers Morgan har gentagne gange bakket Cristiano Ronaldo op i den engelske presse og har også tidligere fordømt Erik ten Hag for hans håndtering af den portugisiske angribers exit – kritikken af Højlund må naturligvis ses i dette lys. 

Men den unge danske angriber kan godt vende sig til, at der vil være stor opmærksomhed på hans måltørke i Premier League – der er nemlig tradition for, at der bliver drevet klapjagt på nye angribere i de store engelske klubber. 

Tilbage i 2005 var det Peter Crouch, der fik med grovfilen af de engelske aviser, da han startede sin Liverpool-karriere med en 11 kampes lang måltørke i Premier League – altså en kamp mindre end Højlund. 

Det skal dog nævnes, at den lange englænder heller ikke fik scoret i de øvrige turneringer, mens Rasmus Højlund har været særdeles målfarlig i Champions League med fem scoringer på fem kampe.



Hviderussisk hævn mod Grækenland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Steve Coopers højre hånd afviser

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Pione Sisto på vej væk?

Vil købe dansk landsholdsbobler

Vanvid! Vinder 9-1

– Han tog mig på røven!

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

– Jeg var mega ked af det

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Ny kæmpeklub er interesseret

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen