Det skorter ikke på fodboldkommentatorer i den engelske presse, der er klar til at fælde dom over Rasmus Højlund.
Den danske angriber får jævnligt ros for sin indsats, men det er som om, at for hver Premier League-kamp, der går, hvor den unge dansker ikke får sendt bolden i netmaskerne, melder der sig nye kritikere på banen.
Seneste skud på stammen er den verdensberømte engelske journalist Piers Morgan, der blandt andet gik verden rundt, efter han lavede et særdeles bramfrit interview med Cristiano Ronaldo, dengang han spillede for Manchester United.
Og det er også med henblik på Ronaldos opsigtsvækkende exit fra den nordengelske klub, at Morgan kaster et hånsord efter Højlund.
– Erik ten Hag drev den bedste angriber nogensinde (Cristiano Ronaldo, red.) væk for at bytte ham ud med ham her (Rasmus Højlund,red.), der har scoret 0 mål på 12 kampe i Premier League, skriver han på det sociale medie X, hvor han har lagt et billede op af af Rasmus Højlund.
Du kan se opslaget nederst i artiklen.
Piers Morgan har gentagne gange bakket Cristiano Ronaldo op i den engelske presse og har også tidligere fordømt Erik ten Hag for hans håndtering af den portugisiske angribers exit – kritikken af Højlund må naturligvis ses i dette lys.
Men den unge danske angriber kan godt vende sig til, at der vil være stor opmærksomhed på hans måltørke i Premier League – der er nemlig tradition for, at der bliver drevet klapjagt på nye angribere i de store engelske klubber.
Tilbage i 2005 var det Peter Crouch, der fik med grovfilen af de engelske aviser, da han startede sin Liverpool-karriere med en 11 kampes lang måltørke i Premier League – altså en kamp mindre end Højlund.
Det skal dog nævnes, at den lange englænder heller ikke fik scoret i de øvrige turneringer, mens Rasmus Højlund har været særdeles målfarlig i Champions League med fem scoringer på fem kampe.
REMINDER: Erik Ten Hag drove out the greatest striker in history @Cristiano and replaced him with this guy who’s scored 0 goals in 12 Premier League games. pic.twitter.com/87EtR85oTX
— Piers Morgan (@piersmorgan) December 9, 2023
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Brasiliansk VM-mavepuster
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED