Vil have Chelsea-ejerskab taget fra Abramovich

Labour-politikeren Chris Bryant slår nu fast, at Roman Abramovich ikke bør have lov til at fortsætte som ejer af Chelsea.



Chelsea har nydt godt af Roman Abramovich’ voldsomme formue i snart 19 år, men russeren kan nu potentielt blive frataget sit ejerskab af London-klubben.

I hvert fald mener det britiske parlamentsmedlem Chris Bryant ikke, at Roman Abramovich bør få lov til at fortsætte som ejer af Chelsea. Labour-politikerens argument tager udgangspunkt i et dokument, der angiveligt skulle være blevet lækket tilbage i 2019.

Af dette dokument skulle det således fremgå, at Roman Abramovich har forbindelser til den russiske stat, og at Chelsea-ejeren har forbindelser til korrupte foretagender. 

– Det er næsten tre år siden, men alligevel er der blevet gjort utroligt lidt ved det her. Der kan da på ingen måde være tvivl om, at Mr. Abramovich ikke længere burde få lov til at eje en fodboldklub i det her land? Vi burde da utvivlsomt forsøge at beslaglægge nogle af hans aktiver, inklusiv hans palæ til 152 millioner pund [1,35 milliarder kroner, red.], lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Chris Bryant. 

Ifølge The Telegraph har den 55-årige Roman Abramovich flere gange afvist, at han har en direkte forbindelse til Vladimir Putin. Abramovich trak i 2018 sin ansøgning om et britisk visum tilbage, og var i november 2021 tilbage til en kamp på Stamford Bridge efter tre års fravær. 





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

– Han har en “grim” side

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Sort uheld’ i Viborg

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Thomas Frank: De vinder VM

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Transferbombe i Manchester United

‘Det er ufatteligt imponerende’