Wolves præsenterer ny cheftræner

Wolverhampton har erstattet en portugiser med en anden portugiser i jagten på Premier League-succes.



Den ellers både populære og succesfulde portugisiske træner Nuno Espirito Santo forlod Premier League-klubbe Wolves efter sæsonen, og siden har de ledt efter en ny træner.

Nu har de endelig fundet deres fremtidige trænere, afslører klubben på sin hjemmeside onsdag.

Der er tale om den 45-årige Bruno Lage, der senest var træner i den portugisiske klub Benfica. Her har han dog ikke være, siden han blev fyret for et år siden.

Han førte ellers klubben frem til mesterskabet i 2019, efter han havde overtaget tøjlerne omkring årsskiftet samme år.

Bruno Lage er, som næsten alle de andre spillere i klubben, repræsenteret af den portugisiske stjerneagent Jorge Mendes, der har tætte forbindelser til Premier League-klubben.

Wolves fremhæver selv, at Bruno Lage har ført store talenter som Joao Felix, Ruben Dias og Carlos Vinicius frem til store klubber som Atletico Madrid, Manchester City og Tottenham.

Det er ikke første gang, at den portugisiske træner stifter bekendtskab med britisk fodbold. I perioden fra 2015 til 2018 var han således assistent i henholdsvis Sheffield Wednesday og Swansea.

– Først og fremmest er jeg meget glad. Det er en stor mulighed. jeg er meget glad for at vende tilbage og træne et stort hold, siger Bruno Lage til klubbens hjemmeside.

I løbet af sin cheftræner-karriere er det “blot” blevet til 89 kampe i spidsen for et hold i den bedste række. Det er derfor en forholdsvis uprøvet træner, som Wolves har fået fingrene i.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Canada – Qatar

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

England – Kroatien

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding