Wolves præsenterer ny cheftræner

Wolverhampton har erstattet en portugiser med en anden portugiser i jagten på Premier League-succes.



Den ellers både populære og succesfulde portugisiske træner Nuno Espirito Santo forlod Premier League-klubbe Wolves efter sæsonen, og siden har de ledt efter en ny træner.

Nu har de endelig fundet deres fremtidige trænere, afslører klubben på sin hjemmeside onsdag.

Der er tale om den 45-årige Bruno Lage, der senest var træner i den portugisiske klub Benfica. Her har han dog ikke være, siden han blev fyret for et år siden.

Han førte ellers klubben frem til mesterskabet i 2019, efter han havde overtaget tøjlerne omkring årsskiftet samme år.

Bruno Lage er, som næsten alle de andre spillere i klubben, repræsenteret af den portugisiske stjerneagent Jorge Mendes, der har tætte forbindelser til Premier League-klubben.

Wolves fremhæver selv, at Bruno Lage har ført store talenter som Joao Felix, Ruben Dias og Carlos Vinicius frem til store klubber som Atletico Madrid, Manchester City og Tottenham.

Det er ikke første gang, at den portugisiske træner stifter bekendtskab med britisk fodbold. I perioden fra 2015 til 2018 var han således assistent i henholdsvis Sheffield Wednesday og Swansea.

– Først og fremmest er jeg meget glad. Det er en stor mulighed. jeg er meget glad for at vende tilbage og træne et stort hold, siger Bruno Lage til klubbens hjemmeside.

I løbet af sin cheftræner-karriere er det “blot” blevet til 89 kampe i spidsen for et hold i den bedste række. Det er derfor en forholdsvis uprøvet træner, som Wolves har fået fingrene i.





LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Rundens hold – VM

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er FCK’s modstander i Conference League

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-spiller åben for transfer

Her er AGF’s Champions League-modstander