Wolves præsenterer ny cheftræner

Wolverhampton har erstattet en portugiser med en anden portugiser i jagten på Premier League-succes.



Den ellers både populære og succesfulde portugisiske træner Nuno Espirito Santo forlod Premier League-klubbe Wolves efter sæsonen, og siden har de ledt efter en ny træner.

Nu har de endelig fundet deres fremtidige trænere, afslører klubben på sin hjemmeside onsdag.

Der er tale om den 45-årige Bruno Lage, der senest var træner i den portugisiske klub Benfica. Her har han dog ikke være, siden han blev fyret for et år siden.

Han førte ellers klubben frem til mesterskabet i 2019, efter han havde overtaget tøjlerne omkring årsskiftet samme år.

Bruno Lage er, som næsten alle de andre spillere i klubben, repræsenteret af den portugisiske stjerneagent Jorge Mendes, der har tætte forbindelser til Premier League-klubben.

Wolves fremhæver selv, at Bruno Lage har ført store talenter som Joao Felix, Ruben Dias og Carlos Vinicius frem til store klubber som Atletico Madrid, Manchester City og Tottenham.

Det er ikke første gang, at den portugisiske træner stifter bekendtskab med britisk fodbold. I perioden fra 2015 til 2018 var han således assistent i henholdsvis Sheffield Wednesday og Swansea.

– Først og fremmest er jeg meget glad. Det er en stor mulighed. jeg er meget glad for at vende tilbage og træne et stort hold, siger Bruno Lage til klubbens hjemmeside.

I løbet af sin cheftræner-karriere er det “blot” blevet til 89 kampe i spidsen for et hold i den bedste række. Det er derfor en forholdsvis uprøvet træner, som Wolves har fået fingrene i.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Harry Maguire i chok

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk toptræner lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bayern – Stuttgart

José Mourinho vil have dansk stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men