Wolves præsenterer ny cheftræner

Wolverhampton har erstattet en portugiser med en anden portugiser i jagten på Premier League-succes.



Den ellers både populære og succesfulde portugisiske træner Nuno Espirito Santo forlod Premier League-klubbe Wolves efter sæsonen, og siden har de ledt efter en ny træner.

Nu har de endelig fundet deres fremtidige trænere, afslører klubben på sin hjemmeside onsdag.

Der er tale om den 45-årige Bruno Lage, der senest var træner i den portugisiske klub Benfica. Her har han dog ikke være, siden han blev fyret for et år siden.

Han førte ellers klubben frem til mesterskabet i 2019, efter han havde overtaget tøjlerne omkring årsskiftet samme år.

Bruno Lage er, som næsten alle de andre spillere i klubben, repræsenteret af den portugisiske stjerneagent Jorge Mendes, der har tætte forbindelser til Premier League-klubben.

Wolves fremhæver selv, at Bruno Lage har ført store talenter som Joao Felix, Ruben Dias og Carlos Vinicius frem til store klubber som Atletico Madrid, Manchester City og Tottenham.

Det er ikke første gang, at den portugisiske træner stifter bekendtskab med britisk fodbold. I perioden fra 2015 til 2018 var han således assistent i henholdsvis Sheffield Wednesday og Swansea.

– Først og fremmest er jeg meget glad. Det er en stor mulighed. jeg er meget glad for at vende tilbage og træne et stort hold, siger Bruno Lage til klubbens hjemmeside.

I løbet af sin cheftræner-karriere er det “blot” blevet til 89 kampe i spidsen for et hold i den bedste række. Det er derfor en forholdsvis uprøvet træner, som Wolves har fået fingrene i.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?