Wolves præsenterer ny cheftræner

Wolverhampton har erstattet en portugiser med en anden portugiser i jagten på Premier League-succes.



Den ellers både populære og succesfulde portugisiske træner Nuno Espirito Santo forlod Premier League-klubbe Wolves efter sæsonen, og siden har de ledt efter en ny træner.

Nu har de endelig fundet deres fremtidige trænere, afslører klubben på sin hjemmeside onsdag.

Der er tale om den 45-årige Bruno Lage, der senest var træner i den portugisiske klub Benfica. Her har han dog ikke være, siden han blev fyret for et år siden.

Han førte ellers klubben frem til mesterskabet i 2019, efter han havde overtaget tøjlerne omkring årsskiftet samme år.

Bruno Lage er, som næsten alle de andre spillere i klubben, repræsenteret af den portugisiske stjerneagent Jorge Mendes, der har tætte forbindelser til Premier League-klubben.

Wolves fremhæver selv, at Bruno Lage har ført store talenter som Joao Felix, Ruben Dias og Carlos Vinicius frem til store klubber som Atletico Madrid, Manchester City og Tottenham.

Det er ikke første gang, at den portugisiske træner stifter bekendtskab med britisk fodbold. I perioden fra 2015 til 2018 var han således assistent i henholdsvis Sheffield Wednesday og Swansea.

– Først og fremmest er jeg meget glad. Det er en stor mulighed. jeg er meget glad for at vende tilbage og træne et stort hold, siger Bruno Lage til klubbens hjemmeside.

I løbet af sin cheftræner-karriere er det “blot” blevet til 89 kampe i spidsen for et hold i den bedste række. Det er derfor en forholdsvis uprøvet træner, som Wolves har fået fingrene i.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil