Flere Barcagate-detaljer: Se person-angrebene her

Sagen er nu blevet åbnet mere op, og man kan se de angreb, som firmaet I3 Ventures har lavet.



Barcelonas tidligere præsident Josep Maria Bartomeu overnattede mandag til tirsdag i politiets varetægt, inden han kunne komme for en dommer, hvor han i første omgang er blevet løsladt i den sag, som bliver omtalt som ‘Barcagate’.

Det er dog ikke ovre for ham endnu, da der er blevet åbnet mere op for, hvad sagen drejer sig om – og hvad han skulle have brugt firmaet I3 Ventures til. De skulle i første omgang blot være blevet brugt til at promovere klubben, men det ser altså også ud til, at Bartomeu har benyttet sig af dem til at angribe sine modstandere.

Det melder både SER Catalunya-programmet Què t’hi jugues samt sportsavisen Sport, som også har fået kendskab til de forskellige historier og meninger, som er blevet delt på en række forskellige Facebook-sider. 

De har skulle påvirke den generelle holdning til den tidligere Barcelona-præsident og den øvrige topledelse i klubben. Nedenfor kan man se et udpluk af de opslag, som er blevet lavet fra firmaet, hvor der bliver rækker ud efter Pep Guardiola, Gerard Pique, Lionel Messi og konen Antonella samt præsident-kandidaten Joan Laporta.

Det er ikke kun Bartomeu, der er kommet i søgelyset hos politiet. Der er også tre andre topfolk, som er blevet anholdt. Læs mere om det her.

“Qatar es sin duda el país del mundo islámico más abierto, más occidental, sino no le hubieran dado el Mundial, además…

Slået op af Justicia y Diálogo en el DeporteTorsdag den 26. december 2019

“Creo que la independencia de Catalunya no se pide, se declara” Parece ser que Joan Laporta es partidario de no escuchar lo que dicen las urnas…

Slået op af Justicia y Diálogo en el DeporteOnsdag den 1. januar 2020

Paquito el Chocolatero, Y Viva España,… En la Caja Mágica de Piqué se respira un ambiente muy español. El futbolista…

Slået op af Justicia y Diálogo en el DeporteOnsdag den 20. november 2019

Vaya fiera tiene Messi en casa. Se meten con su hijo en redes sociales y sale Antonela a defender al niño como una leona.

Slået op af Alter SportsFredag den 3. januar 2020





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’