Måske Braithwaites redning: Svært at blive solgt

Det kan ende med, at Martin Braithwaite kan blive i Barcelona, fordi de andre klubber ikke kan være med på den løn, som spillerne fra den catalanske storklub har.



Den nye FC Barcelona-præsident Joan Laporta har en stor opgave foran sig med at få klubbens økonomi på ret køl igen. Samtidig skal han sørge for, at spillertruppen fortsat vil være stærk nok til at kæmpe med om trofæer.

I et interview med den catalanske avis La Vangardia kommer han ind på den virkelighed, som klubben nu står i.

– Lønninger og andre betalinger er på en størrelse af 4,8 milliarder kroner, hvilket er større end den indkomst, som klubben har. Disse lønninger er nu forældede i det marked, som man har nu, så det er vanskeligt at få aftaler med andre klubber, fordi Barca-spillernes lønninger er uforenelige med de andre klubbers løn-muligheder, siger Laporta.

Han regner derfor ikke med, at der kan blive lavet så mange salg. I stedet håber han på, at den nye fodbolddirektør i klubben, Mateu Alemany, kan få ændret i de nuværende kontrakter.

– Der er også andre mere drastiske metoder, som man kan tage i brug, som jeg ikke ønsker, lyder det fra Barcelona-præsidenten, som dog tilføjer, at hvis det er til gode for Barcelona, så kan man tage dem.

En spiller som den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har længe været genstand for en af dem, som skal videre fra den spanske storklub, og han kan givetvis også få svært ved at få spilletid i den kommende sæson.

Her har de allerede forstærket sig med Agüero og Depay – og der er enten tre eller fire yderligere spillere på vej til truppen, fortæller Barca-bossen dog uden at præcisere hvilke positioner, der er tale om.

Martin Braithwaite har endvidere været en spiller, som har været svær at overse for Danmark ved EM. Læs mere om det her.






Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Dame N’Doye scorer nyt job

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’