Den nye FC Barcelona-præsident Joan Laporta har en stor opgave foran sig med at få klubbens økonomi på ret køl igen. Samtidig skal han sørge for, at spillertruppen fortsat vil være stærk nok til at kæmpe med om trofæer.
I et interview med den catalanske avis La Vangardia kommer han ind på den virkelighed, som klubben nu står i.
– Lønninger og andre betalinger er på en størrelse af 4,8 milliarder kroner, hvilket er større end den indkomst, som klubben har. Disse lønninger er nu forældede i det marked, som man har nu, så det er vanskeligt at få aftaler med andre klubber, fordi Barca-spillernes lønninger er uforenelige med de andre klubbers løn-muligheder, siger Laporta.
Han regner derfor ikke med, at der kan blive lavet så mange salg. I stedet håber han på, at den nye fodbolddirektør i klubben, Mateu Alemany, kan få ændret i de nuværende kontrakter.
– Der er også andre mere drastiske metoder, som man kan tage i brug, som jeg ikke ønsker, lyder det fra Barcelona-præsidenten, som dog tilføjer, at hvis det er til gode for Barcelona, så kan man tage dem.
En spiller som den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har længe været genstand for en af dem, som skal videre fra den spanske storklub, og han kan givetvis også få svært ved at få spilletid i den kommende sæson.
Her har de allerede forstærket sig med Agüero og Depay – og der er enten tre eller fire yderligere spillere på vej til truppen, fortæller Barca-bossen dog uden at præcisere hvilke positioner, der er tale om.
Martin Braithwaite har endvidere været en spiller, som har været svær at overse for Danmark ved EM. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Dufter af FC Midtjylland-exit
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
