Måske Braithwaites redning: Svært at blive solgt

Det kan ende med, at Martin Braithwaite kan blive i Barcelona, fordi de andre klubber ikke kan være med på den løn, som spillerne fra den catalanske storklub har.



Den nye FC Barcelona-præsident Joan Laporta har en stor opgave foran sig med at få klubbens økonomi på ret køl igen. Samtidig skal han sørge for, at spillertruppen fortsat vil være stærk nok til at kæmpe med om trofæer.

I et interview med den catalanske avis La Vangardia kommer han ind på den virkelighed, som klubben nu står i.

– Lønninger og andre betalinger er på en størrelse af 4,8 milliarder kroner, hvilket er større end den indkomst, som klubben har. Disse lønninger er nu forældede i det marked, som man har nu, så det er vanskeligt at få aftaler med andre klubber, fordi Barca-spillernes lønninger er uforenelige med de andre klubbers løn-muligheder, siger Laporta.

Han regner derfor ikke med, at der kan blive lavet så mange salg. I stedet håber han på, at den nye fodbolddirektør i klubben, Mateu Alemany, kan få ændret i de nuværende kontrakter.

– Der er også andre mere drastiske metoder, som man kan tage i brug, som jeg ikke ønsker, lyder det fra Barcelona-præsidenten, som dog tilføjer, at hvis det er til gode for Barcelona, så kan man tage dem.

En spiller som den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har længe været genstand for en af dem, som skal videre fra den spanske storklub, og han kan givetvis også få svært ved at få spilletid i den kommende sæson.

Her har de allerede forstærket sig med Agüero og Depay – og der er enten tre eller fire yderligere spillere på vej til truppen, fortæller Barca-bossen dog uden at præcisere hvilke positioner, der er tale om.

Martin Braithwaite har endvidere været en spiller, som har været svær at overse for Danmark ved EM. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Brøndby IF – AGF

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Hjulmand og co. taber stort skridt

Atletico Madrid interesseret i dansker

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’