Måske Braithwaites redning: Svært at blive solgt

Det kan ende med, at Martin Braithwaite kan blive i Barcelona, fordi de andre klubber ikke kan være med på den løn, som spillerne fra den catalanske storklub har.



Den nye FC Barcelona-præsident Joan Laporta har en stor opgave foran sig med at få klubbens økonomi på ret køl igen. Samtidig skal han sørge for, at spillertruppen fortsat vil være stærk nok til at kæmpe med om trofæer.

I et interview med den catalanske avis La Vangardia kommer han ind på den virkelighed, som klubben nu står i.

– Lønninger og andre betalinger er på en størrelse af 4,8 milliarder kroner, hvilket er større end den indkomst, som klubben har. Disse lønninger er nu forældede i det marked, som man har nu, så det er vanskeligt at få aftaler med andre klubber, fordi Barca-spillernes lønninger er uforenelige med de andre klubbers løn-muligheder, siger Laporta.

Han regner derfor ikke med, at der kan blive lavet så mange salg. I stedet håber han på, at den nye fodbolddirektør i klubben, Mateu Alemany, kan få ændret i de nuværende kontrakter.

– Der er også andre mere drastiske metoder, som man kan tage i brug, som jeg ikke ønsker, lyder det fra Barcelona-præsidenten, som dog tilføjer, at hvis det er til gode for Barcelona, så kan man tage dem.

En spiller som den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har længe været genstand for en af dem, som skal videre fra den spanske storklub, og han kan givetvis også få svært ved at få spilletid i den kommende sæson.

Her har de allerede forstærket sig med Agüero og Depay – og der er enten tre eller fire yderligere spillere på vej til truppen, fortæller Barca-bossen dog uden at præcisere hvilke positioner, der er tale om.

Martin Braithwaite har endvidere været en spiller, som har været svær at overse for Danmark ved EM. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Colombia – Ghana

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er prisen på Aral Simsir

Laudrup stopper på TV 2

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Åbner for sommertransfer