Medier: Xavi vil hente Liverpool-stjerne

Xavi har øjnene rettet mod Liverpool i håbet om at forstærke sin Barcelona-trup.



Xavi er ny manager i FC Barcelona, og det har også medført en håndfuld rygter om kommende spillertilgange. 

Fredag aften bekræftede klubben, at Dani Alves er vendt tilbage i en alder af 38 år, og flere medier skriver, at det var Xavi, der sagde god for aftalen. 

Nu kan en anden tidligere Barcelona-spiller vende retur. Flere internationale medier, heriblandt spanske AS, skriver, at Barcelona-træneren har rettet blikket mod England, nærmere bestemt Liverpool, hvor Thiago Alcantara i øjeblikket kæmper med at få succes for Jürgen Klopps mandskab. 

Thiago kom til sidste år fra Bayern München, efter han havde hjulpet dem med at vinde The Treble, men skader, corona og andre faktorer har betydet, at spanieren aldrig har bidt sig fast som etableret starter hos den engelske klub. 

Xavi er angiveligt interesseret i at hente Thiago, som han kender fra sin tid som Barcelona-spiller. Han har ellers rigeligt med muligheder på midtbanen, hvor Pedri, Gavi, Frenkie de Jong og Sergio Busquets gør sig, men han er alligevel varm på at hente Thiago. 

Det bliver dog en udfordring for Xavi at hive midtbanespilleren tilbage til spansk fodbold. Barcelona har ikke særlig mange penge, og Thiago bliver en dyr herre, da hans kontrakt med Liverpool løber frem til 2024. 

Derudover er Liverpool skadesramt på midtbanen, så Jürgen Klopp vil ikke være særlig fristet til at sælge sin midtbanespiller. 





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Åbner op for sommertransfer

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

England – Ghana

Sydafrika – Sydkorea



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Colombia – DR Congo