Stjerne kan blive Newcastles store trækplaster

Newcastle United bliver sat i forbindelse med mange forskellige spillere, efter man er blevet opkøbt.



De ligger næstsidst i Premier League og har sagt farvel til cheftræner Steve Bruce, så der er meget arbejde forude for Newcastles nye ejer, der skal have skibet på rette kurs.

Samtidig er der masser af rygter om spillere, som Newcastles nye ejer – reelt Saudi-Arabien – bliver sat i forbindelse med.

Der er rygter om spillere som Jesse Lingard, Dominic Calvert-Lewin, Coutinho og mange flere, og nu er der også opstået et rygte om en af Coutinhos holdkammerater fra FC Barcelona.

Et rygte, som måske ikke er helt usandsynligt.

Franske Ousmane Dembélé siges at være højt på ønskelisten i Newcastle United. Kantspilleren fra FC Barcelona, der ofte er skadet, er ikke lykkedes med at få et gennembrud i den spanske klub, og hans aftale i Barcelona løber ud til sommer.

Det skulle Newcastle United være klar til at udnytte, når aftalen løber ud til sommer. Klubben skal lokke med en kæmpe løn, og franskmanden er ikke uinteresseret. Det skriver Goal.com.

Selv om Newcastle United lige nu ikke er et tophold, er det ganske givet det, de nye ejere arbejder hen mod, og så skal der bedre spillere til. Her ville en spiller som Dembélé, 24 år, være et godt trækplaster for Newcastles nye retning.

I øjeblikket er franskmanden skadet. Han har i alt noteret sig for 81 La Liga-kampe for Barcelona. Det er blevet til 18 scoringer og 14 assists i de lidt mere end fire år, han har været i klubben.






– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afslører samtale med Roony Bardghji

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’