Stjerne kan blive Newcastles store trækplaster

Newcastle United bliver sat i forbindelse med mange forskellige spillere, efter man er blevet opkøbt.



De ligger næstsidst i Premier League og har sagt farvel til cheftræner Steve Bruce, så der er meget arbejde forude for Newcastles nye ejer, der skal have skibet på rette kurs.

Samtidig er der masser af rygter om spillere, som Newcastles nye ejer – reelt Saudi-Arabien – bliver sat i forbindelse med.

Der er rygter om spillere som Jesse Lingard, Dominic Calvert-Lewin, Coutinho og mange flere, og nu er der også opstået et rygte om en af Coutinhos holdkammerater fra FC Barcelona.

Et rygte, som måske ikke er helt usandsynligt.

Franske Ousmane Dembélé siges at være højt på ønskelisten i Newcastle United. Kantspilleren fra FC Barcelona, der ofte er skadet, er ikke lykkedes med at få et gennembrud i den spanske klub, og hans aftale i Barcelona løber ud til sommer.

Det skulle Newcastle United være klar til at udnytte, når aftalen løber ud til sommer. Klubben skal lokke med en kæmpe løn, og franskmanden er ikke uinteresseret. Det skriver Goal.com.

Selv om Newcastle United lige nu ikke er et tophold, er det ganske givet det, de nye ejere arbejder hen mod, og så skal der bedre spillere til. Her ville en spiller som Dembélé, 24 år, være et godt trækplaster for Newcastles nye retning.

I øjeblikket er franskmanden skadet. Han har i alt noteret sig for 81 La Liga-kampe for Barcelona. Det er blevet til 18 scoringer og 14 assists i de lidt mere end fire år, han har været i klubben.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Kolding køber stor profil

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’