Travl januar: Xavi vil hente to spillere til Barca

Ferran Torres er blevet hentet i Manchester City, mens Philippe Coutinho er blevet udlejet til Aston Villa. Men FC Barcelona er tilsyneladende ikke færdige med at agere på transfermarkedet.



Der er lidt over to uger tilbage af vinterens transfervindue, og for FC Barcelonas sportslige ledelse vedkommende venter der angiveligt stadig masser af abejde i disse uger.

Således skriver den spanske avis AS nu, at FC Barcelona både vil have gennemført flere køb og salg her i januar. 

Ifølge avisen er ‘drømmen’ at hente Erling Haaland og José Luis Gayà til sommer, men også allerede her i januar påtænker FC Barcelona at forstærke truppen. Den catalanske klub ønsker angiveligt at hente Álvaro Morata og en højre back, hvor førsteprioriteten er Ajax’ Noussair Mazraoui. 

Juventus-cheftræner Massimiliano Allegri har afvist at lade Morata gå, men ifølge AS nægter Xavi Hernández at opgive idéen om at hente den tidligere Real Madrid-angriber til Camp Nou. 

Ifølge AS har Xavis jagt på Morata desuden fået Memphis Depay til at genoverveje sin situation i FC Barcelona, idet hollænderen ikke føler, at han indgår i Xavis projekt. 

Depay, der for nyligt blev rygtet til Juventus, er dog langt fra den eneste spiller, der kan forlade FC Barcelona i løbet af de kommende uger. Særligt Ousmane Dembélés situation ser kompliceret ud, idet franskmanden ikke vil acceptere FC Barcelonas kontrakttilbud. Derudover kan både Luuk de Jong og Sergino Dest potentielt blive afskibet, omend det ses som mindre sandsynligt. 





‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Leverkusen – Bayern