Travl januar: Xavi vil hente to spillere til Barca

Ferran Torres er blevet hentet i Manchester City, mens Philippe Coutinho er blevet udlejet til Aston Villa. Men FC Barcelona er tilsyneladende ikke færdige med at agere på transfermarkedet.



Der er lidt over to uger tilbage af vinterens transfervindue, og for FC Barcelonas sportslige ledelse vedkommende venter der angiveligt stadig masser af abejde i disse uger.

Således skriver den spanske avis AS nu, at FC Barcelona både vil have gennemført flere køb og salg her i januar. 

Ifølge avisen er ‘drømmen’ at hente Erling Haaland og José Luis Gayà til sommer, men også allerede her i januar påtænker FC Barcelona at forstærke truppen. Den catalanske klub ønsker angiveligt at hente Álvaro Morata og en højre back, hvor førsteprioriteten er Ajax’ Noussair Mazraoui. 

Juventus-cheftræner Massimiliano Allegri har afvist at lade Morata gå, men ifølge AS nægter Xavi Hernández at opgive idéen om at hente den tidligere Real Madrid-angriber til Camp Nou. 

Ifølge AS har Xavis jagt på Morata desuden fået Memphis Depay til at genoverveje sin situation i FC Barcelona, idet hollænderen ikke føler, at han indgår i Xavis projekt. 

Depay, der for nyligt blev rygtet til Juventus, er dog langt fra den eneste spiller, der kan forlade FC Barcelona i løbet af de kommende uger. Særligt Ousmane Dembélés situation ser kompliceret ud, idet franskmanden ikke vil acceptere FC Barcelonas kontrakttilbud. Derudover kan både Luuk de Jong og Sergino Dest potentielt blive afskibet, omend det ses som mindre sandsynligt. 







LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson med hård kritik

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid