Harry Maguire har været en skygge af sig selv i den seneste tid. Den rekorddyre englænder får ikke meget tid på grønsværen under Erik ten Hag, og han kan snart være fortid i den røde del af Manchester.
En række engelske klubber, blandt andre West Ham og Newcastle, er blevet meldt interesseret i den engelske landsholdspiller, og nu har en ny bejler angiveligt meldt sig – en, der vil gribe dybt i lommerne for at få nallerne i Maguire.
Stenrige Paris Saint-Germain vil hente den 30-årige forsvarsspiller for omtrent 420 millioner kroner til sommer. Det skriver The Sun.
Der skulle angiveligt allerede havde været en aftale på bordet mellem de to klubber i slutningen af januars transfervindue, men tiden løb ud, før aftalen kunne blive færdiggjort.
PSG har dog ikke mistet interessen i englænderen, og de qatarske ejere er angiveligt parate til at betale Maguires kæmpe hyre på omkring 1,6 millioner kroner om ugen.
Den tidligere Sheffield United- og Leciester-spiller har blot startet fem kampe i den indeværende Premier League-sæson, omend han stadig er anfører for "The Red Devils".
Den fysisk stærke englænder får dog stadig tiltro på landsholdet, hvor han var fast mand for Gareth Southgate under VM-slutrunden i Qatar.
Landsholdsprofilen kom til den nordengelske klub i 2019 for 679 millioner kroner, hvilket gør ham til den dyreste forsvarsspiller nogensinde.
Maguire har optrådt 165 gange for Manchester United og har kontraktudløb i 2025.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
Ny kontrakt før VM-åbner
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Sverige – Tunesien
OPTAKT