Avis: De vil hente Maguire for et svimlende beløb

Den engelske midterstoppers dage i Manchester kan snart være talte, og nu tyder noget på, at han kan forlade United for et stort millionbeløb.



Harry Maguire har været en skygge af sig selv i den seneste tid. Den rekorddyre englænder får ikke meget tid på grønsværen under Erik ten Hag, og han kan snart være fortid i den røde del af Manchester. 

En række engelske klubber, blandt andre West Ham og Newcastle, er blevet meldt interesseret i den engelske landsholdspiller, og nu har en ny bejler angiveligt meldt sig – en, der vil gribe dybt i lommerne for at få nallerne i Maguire. 

Stenrige Paris Saint-Germain vil hente den 30-årige forsvarsspiller for omtrent 420 millioner kroner til sommer. Det skriver The Sun. 

Der skulle angiveligt allerede havde været en aftale på bordet mellem de to klubber i slutningen af januars transfervindue, men tiden løb ud, før aftalen kunne blive færdiggjort. 

PSG har dog ikke mistet interessen i englænderen, og de qatarske ejere er angiveligt parate til at betale Maguires kæmpe hyre på omkring 1,6 millioner kroner om ugen. 

Den tidligere Sheffield United- og Leciester-spiller har blot startet fem kampe i den indeværende Premier League-sæson, omend han stadig er anfører for "The Red Devils". 

Den fysisk stærke englænder får dog stadig tiltro på landsholdet, hvor han var fast mand for Gareth Southgate under VM-slutrunden i Qatar.

Landsholdsprofilen kom til den nordengelske klub i 2019 for 679 millioner kroner, hvilket gør ham til den dyreste forsvarsspiller nogensinde. 

Maguire har optrådt 165 gange for Manchester United og har kontraktudløb i 2025.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tyskland – Elfenbenskysten

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Brøler sender Mexico videre

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Tyrkiet – Paraguay

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding