Byder på topscorer med fortid i Danmark og PSG

CFR Cluj har allerede igangsat oprustningen til næste sæson, efter man mislykkedes med at genvinde det rumænske mesterskab.



CFR Cluj hviler ikke på laurbærrene, efter man måtte se Farul løbe med det rumænske mesterskab.

De nu detroniserede mestre har allerede igangsat oprustningen af holdet til den kommende sæson, hvor man igen vil sætte sig på tronen af rumænsk fodbold.

Ifølge Pro Sport har Cluj sat alle sejl ind på at sikre sig angriberen Virgiliu Postolachi, der har haft en forrygende sæson i UTA Arad, hvor han er klubbens topscorer med 12 fuldtræffere.

Ifølge mediet har CFR Cluj lagt et bud på lidt over 3,3 millioner kroner for 23-årige Virgiliu Postolachi, og lige nu venter ledelsen i den rumænske storklub på et svar. Det forventer CFR Cluj kommer, når UTA Arad har spillet to skæbnesvangre kampe i det rumænske nedrykningsplayoff.

På trods af et hæderkronet cv som ungdomsspiller i PSG og Lille, så er denne sæson Virgiliu Postolachis endelige gennembrud på seniorniveau. Den moldoviske angriber har tidligere i karrieren jagtet gennembruddet i dansk fodbold.

I foråret 2021 var han udlejet fra Mouscroun i Rumænien til Vendsyssel FF, hvor succesen dog ikke var noget at skrive hjem om. Virgiliu Postolachi noterede sig for 14 kampe uden at komme på måltavlen.

Nu tyder meget på, at lykke er vendt for ham, da han er tæt på at skifte til en af Rumæniens allerstørste klubber i CFR Cluj. Jagten på Virgiliu Postolachi er ligeledes et forsøg på at beholde cheftræner Dan Petrescu, som har truet med at forlade klubben efter den skuffende tredjeplads i år, hvis ikke han ser en trodsreaktion fra ledelsen.

Virgiliu Postolachi, 23 år, har scoret 12 gange på tværs af alle turneringer i denne sæson, hvor man nåede til semifinalen i den rumænske pokalturnering. Desuden er han kommet ind omkring det rumænske landshold.

Angriberen har et år tilbage af sin kontrakt med UTA Arad, og derfor dufter det af et salg denne sommer, så klubben kan sikre sig noget mønt på Virgiliu Postolachi.



Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

– Det er fuldkommen meningsløst

– De skal skille sig af med ham!

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Thomas Frank afviser at tale om det

AaB-talent prøver sig af i Italien

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe triumf for Frank

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her sætter Vingegaard grænsen

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret