Byder på topscorer med fortid i Danmark og PSG

CFR Cluj har allerede igangsat oprustningen til næste sæson, efter man mislykkedes med at genvinde det rumænske mesterskab.



CFR Cluj hviler ikke på laurbærrene, efter man måtte se Farul løbe med det rumænske mesterskab.

De nu detroniserede mestre har allerede igangsat oprustningen af holdet til den kommende sæson, hvor man igen vil sætte sig på tronen af rumænsk fodbold.

Ifølge Pro Sport har Cluj sat alle sejl ind på at sikre sig angriberen Virgiliu Postolachi, der har haft en forrygende sæson i UTA Arad, hvor han er klubbens topscorer med 12 fuldtræffere.

Ifølge mediet har CFR Cluj lagt et bud på lidt over 3,3 millioner kroner for 23-årige Virgiliu Postolachi, og lige nu venter ledelsen i den rumænske storklub på et svar. Det forventer CFR Cluj kommer, når UTA Arad har spillet to skæbnesvangre kampe i det rumænske nedrykningsplayoff.

På trods af et hæderkronet cv som ungdomsspiller i PSG og Lille, så er denne sæson Virgiliu Postolachis endelige gennembrud på seniorniveau. Den moldoviske angriber har tidligere i karrieren jagtet gennembruddet i dansk fodbold.

I foråret 2021 var han udlejet fra Mouscroun i Rumænien til Vendsyssel FF, hvor succesen dog ikke var noget at skrive hjem om. Virgiliu Postolachi noterede sig for 14 kampe uden at komme på måltavlen.

Nu tyder meget på, at lykke er vendt for ham, da han er tæt på at skifte til en af Rumæniens allerstørste klubber i CFR Cluj. Jagten på Virgiliu Postolachi er ligeledes et forsøg på at beholde cheftræner Dan Petrescu, som har truet med at forlade klubben efter den skuffende tredjeplads i år, hvis ikke han ser en trodsreaktion fra ledelsen.

Virgiliu Postolachi, 23 år, har scoret 12 gange på tværs af alle turneringer i denne sæson, hvor man nåede til semifinalen i den rumænske pokalturnering. Desuden er han kommet ind omkring det rumænske landshold.

Angriberen har et år tilbage af sin kontrakt med UTA Arad, og derfor dufter det af et salg denne sommer, så klubben kan sikre sig noget mønt på Virgiliu Postolachi.



Conrad Harder assisterer i nederlag

Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

OB-boss med spændende transferbesked

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Neestrup erkender FCM-misundelse

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Køb billet til FC København i Champions League

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet