Kylian Mbappés fremtid er et emne, der har optaget en del spalteplads i det seneste år, men en afklaring forventes snart at være på trapperne, idet stjerneangriberens kontrakt med Paris Saint-Germains udløber om mindre end to måneder.
Den franske avis Le Parisien bragte torsdag aften en opsigtsvækkende historie, da avisen skrev, at Mbappés forhandlinger med Paris Saint-Germain om en forlængelse har ‘accelereret’, og at situationen ser ‘rigtig god ud’ for Paris Saint-Germain. Denne udlægning blev få timer senere afvist af Kylian Mbappés mor.
Og ifølge den tidligere Paris Saint-Germain-spiller Jerome Rothen, der nu arbejder som ekspert for det franske medie RMC Sport, er situationen lige nu den, at Kylian Mbappé holder alle muligheder åbne, inden angriberen tager en beslutning om fremtiden.
– Han har åbnet døren for en forlængelse. Han har givet PSG chancen for at tilbyde ham noget meningsfuldt. Men det er ikke pengene, der fylder mest. Det er det sportslige projekt. Han vil have svar på de her ting, og det er dem, han venter på. Han har ikke fået svarene. Hans standpunkt er, at hvis intet ændrer sig i PSG, så smutter han. Det har ikke ændret sig. Det håber jeg, at klubbens ledere er klar over. Én ting er sikker, hvilket fansene også bør vide, og det er, at han er meget tæt forbundet til PSG, lyder det således fra Jerome Rothen.
Le Parisien skrev i torsdags, at Paris Saint-Germains ledelse er optimistisk i forhold til at beholde Kylian Mbappé, efter at man har tilbudt angriberen en årsløn på over 370 millioner kroner, samt en sign-on-bonus på knap 750 millioner kroner. En udmelding, som Mbappés mor altså har afvist.
Ifølge RMC Sport rejser Kylian Mbappés repræsentanter i næste uge til Madrid for at forhandle med den spanske storklub.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Zinedine Zidane præsenteret
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT