– Hvis intet ændrer sig i PSG, så smutter han

Ifølge den tidligere Paris Saint-Germain-spiller Jerome Rothen er det primært Paris Saint-Germains sportslige projekt, der afgør, om Kylian Mbappé forlænger med den franske storklub.



Kylian Mbappés fremtid er et emne, der har optaget en del spalteplads i det seneste år, men en afklaring forventes snart at være på trapperne, idet stjerneangriberens kontrakt med Paris Saint-Germains udløber om mindre end to måneder. 

Den franske avis Le Parisien bragte torsdag aften en opsigtsvækkende historie, da avisen skrev, at Mbappés forhandlinger med Paris Saint-Germain om en forlængelse har ‘accelereret’, og at situationen ser ‘rigtig god ud’ for Paris Saint-Germain. Denne udlægning blev få timer senere afvist af Kylian Mbappés mor. 

Og ifølge den tidligere Paris Saint-Germain-spiller Jerome Rothen, der nu arbejder som ekspert for det franske medie RMC Sport, er situationen lige nu den, at Kylian Mbappé holder alle muligheder åbne, inden angriberen tager en beslutning om fremtiden. 

– Han har åbnet døren for en forlængelse. Han har givet PSG chancen for at tilbyde ham noget meningsfuldt. Men det er ikke pengene, der fylder mest. Det er det sportslige projekt. Han vil have svar på de her ting, og det er dem, han venter på. Han har ikke fået svarene. Hans standpunkt er, at hvis intet ændrer sig i PSG, så smutter han. Det har ikke ændret sig. Det håber jeg, at klubbens ledere er klar over. Én ting er sikker, hvilket fansene også bør vide, og det er, at han er meget tæt forbundet til PSG, lyder det således fra Jerome Rothen.

Le Parisien skrev i torsdags, at Paris Saint-Germains ledelse er optimistisk i forhold til at beholde Kylian Mbappé, efter at man har tilbudt angriberen en årsløn på over 370 millioner kroner, samt en sign-on-bonus på knap 750 millioner kroner. En udmelding, som Mbappés mor altså har afvist.

Ifølge RMC Sport rejser Kylian Mbappés repræsentanter i næste uge til Madrid for at forhandle med den spanske storklub. 







LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

De kan være færdige i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han