Kylian Mbappés fremtid er et emne, der har optaget en del spalteplads i det seneste år, men en afklaring forventes snart at være på trapperne, idet stjerneangriberens kontrakt med Paris Saint-Germains udløber om mindre end to måneder.
Den franske avis Le Parisien bragte torsdag aften en opsigtsvækkende historie, da avisen skrev, at Mbappés forhandlinger med Paris Saint-Germain om en forlængelse har ‘accelereret’, og at situationen ser ‘rigtig god ud’ for Paris Saint-Germain. Denne udlægning blev få timer senere afvist af Kylian Mbappés mor.
Og ifølge den tidligere Paris Saint-Germain-spiller Jerome Rothen, der nu arbejder som ekspert for det franske medie RMC Sport, er situationen lige nu den, at Kylian Mbappé holder alle muligheder åbne, inden angriberen tager en beslutning om fremtiden.
– Han har åbnet døren for en forlængelse. Han har givet PSG chancen for at tilbyde ham noget meningsfuldt. Men det er ikke pengene, der fylder mest. Det er det sportslige projekt. Han vil have svar på de her ting, og det er dem, han venter på. Han har ikke fået svarene. Hans standpunkt er, at hvis intet ændrer sig i PSG, så smutter han. Det har ikke ændret sig. Det håber jeg, at klubbens ledere er klar over. Én ting er sikker, hvilket fansene også bør vide, og det er, at han er meget tæt forbundet til PSG, lyder det således fra Jerome Rothen.
Le Parisien skrev i torsdags, at Paris Saint-Germains ledelse er optimistisk i forhold til at beholde Kylian Mbappé, efter at man har tilbudt angriberen en årsløn på over 370 millioner kroner, samt en sign-on-bonus på knap 750 millioner kroner. En udmelding, som Mbappés mor altså har afvist.
Ifølge RMC Sport rejser Kylian Mbappés repræsentanter i næste uge til Madrid for at forhandle med den spanske storklub.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER