Målkonge i Norge – i dialog med FCM-angriber

FC Midtjylland-angriberen Ola Brynhildsen, der er udlejet til Molde FK, er rygende varm og et transferemne for flere og flere klubber.



Med tilgangene af Adam Buksa, Jan Kuchta og en fremadstormende Franculino Djú var der ikke længere plads til Ola Brynhildsen i FC Midtjylland.

Nordmanden drog derfor retur til Molde FK på en lejeaftale frem til udgangen af i år.

Her har han scoret alle de mål, som FC Midtjylland håbede, han ville score for dem. Ti fuldtræffere i lige så mange ligakampe står den 25-årige skarpretter noteret for, hvilket vækker glæde hos Molde FK.

Det fortæller klubbens sportschef, Øystein Neerland, til Tipsbladet.

– Han har gjort det godt hos os. Han har scoret mange mål, og vi har været glade for Ola indtil nu. Hvad fremtiden bringer er ikke i vores hænder, men der er ingen tvivl om, vi er rigtig glade for Ola Brynhildsen. På nuværende tidspunkt er det uvist, hvad der sker bagefter.

TV 2 Norge bragte for nyligt historien om, at Molde FK ønsker at tilknytte Ola Brynhildsen permanent, men Øyvind Neerland er ikke meget for at gå ind i snakken om en fælles fremtid med angriberen.

– Vi har jævnligt dialog med Ola og dem, som er relevante at snakke med. Foreløbigt peger det ikke i nogen bestemt retning. Det er en åben situation, som vi forholder os til.

285936

Foto: Alamy

Tipsbladet har også fortalte, at Trabzonspor er ude efter Ola Brynhildsen, mens norsk TV 2 også har berettet, at topklubben Bodø/Glimt har sonderet terrænet omkring ham, og hvad en eventuel handel vil kræve.

– Det bliver speluationer, hvem der byder sig til, og hvem der er interesseret, kan jeg ikke spekulere i. Han har gjort det godt hos os, og det er vi først og fremmest glade for, siger Øystein Neerland, der nægter at svare på, om lejeaftalen indeholder en købsoption.

– Hvad der står i lejeaftalen bliver mellem os. Det har jeg ikke nogen kommentarer til.

Sikkert er det, at Ola Brynhildsen er brandvarm og har fundet melodien i Molde FK.

– Han er vores angriber, der løber i bagrum og i ryggen på forsvaret. Det har været en succes, og han har været skarp. Han er god til at time sine løb, komme i boksen og få afslutninger på. Det er der, hvor han nyder at være, og gør det godt for os.

Ola Brynhildsen, 25 år, er på kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2027. Det er blevet til syv Superliga-scoringer for angriberen, der kom til dansk fodbold for halvandet år siden fra netop Molde FK.





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Sort uheld’ i Viborg

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’