Målkonge i Norge – i dialog med FCM-angriber

FC Midtjylland-angriberen Ola Brynhildsen, der er udlejet til Molde FK, er rygende varm og et transferemne for flere og flere klubber.



Med tilgangene af Adam Buksa, Jan Kuchta og en fremadstormende Franculino Djú var der ikke længere plads til Ola Brynhildsen i FC Midtjylland.

Nordmanden drog derfor retur til Molde FK på en lejeaftale frem til udgangen af i år.

Her har han scoret alle de mål, som FC Midtjylland håbede, han ville score for dem. Ti fuldtræffere i lige så mange ligakampe står den 25-årige skarpretter noteret for, hvilket vækker glæde hos Molde FK.

Det fortæller klubbens sportschef, Øystein Neerland, til Tipsbladet.

– Han har gjort det godt hos os. Han har scoret mange mål, og vi har været glade for Ola indtil nu. Hvad fremtiden bringer er ikke i vores hænder, men der er ingen tvivl om, vi er rigtig glade for Ola Brynhildsen. På nuværende tidspunkt er det uvist, hvad der sker bagefter.

TV 2 Norge bragte for nyligt historien om, at Molde FK ønsker at tilknytte Ola Brynhildsen permanent, men Øyvind Neerland er ikke meget for at gå ind i snakken om en fælles fremtid med angriberen.

– Vi har jævnligt dialog med Ola og dem, som er relevante at snakke med. Foreløbigt peger det ikke i nogen bestemt retning. Det er en åben situation, som vi forholder os til.

285936

Foto: Alamy

Tipsbladet har også fortalte, at Trabzonspor er ude efter Ola Brynhildsen, mens norsk TV 2 også har berettet, at topklubben Bodø/Glimt har sonderet terrænet omkring ham, og hvad en eventuel handel vil kræve.

– Det bliver speluationer, hvem der byder sig til, og hvem der er interesseret, kan jeg ikke spekulere i. Han har gjort det godt hos os, og det er vi først og fremmest glade for, siger Øystein Neerland, der nægter at svare på, om lejeaftalen indeholder en købsoption.

– Hvad der står i lejeaftalen bliver mellem os. Det har jeg ikke nogen kommentarer til.

Sikkert er det, at Ola Brynhildsen er brandvarm og har fundet melodien i Molde FK.

– Han er vores angriber, der løber i bagrum og i ryggen på forsvaret. Det har været en succes, og han har været skarp. Han er god til at time sine løb, komme i boksen og få afslutninger på. Det er der, hvor han nyder at være, og gør det godt for os.

Ola Brynhildsen, 25 år, er på kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2027. Det er blevet til syv Superliga-scoringer for angriberen, der kom til dansk fodbold for halvandet år siden fra netop Molde FK.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”