Med tilgangene af Adam Buksa, Jan Kuchta og en fremadstormende Franculino Djú var der ikke længere plads til Ola Brynhildsen i FC Midtjylland.
Nordmanden drog derfor retur til Molde FK på en lejeaftale frem til udgangen af i år.
Her har han scoret alle de mål, som FC Midtjylland håbede, han ville score for dem. Ti fuldtræffere i lige så mange ligakampe står den 25-årige skarpretter noteret for, hvilket vækker glæde hos Molde FK.
Det fortæller klubbens sportschef, Øystein Neerland, til Tipsbladet.
– Han har gjort det godt hos os. Han har scoret mange mål, og vi har været glade for Ola indtil nu. Hvad fremtiden bringer er ikke i vores hænder, men der er ingen tvivl om, vi er rigtig glade for Ola Brynhildsen. På nuværende tidspunkt er det uvist, hvad der sker bagefter.
TV 2 Norge bragte for nyligt historien om, at Molde FK ønsker at tilknytte Ola Brynhildsen permanent, men Øyvind Neerland er ikke meget for at gå ind i snakken om en fælles fremtid med angriberen.
– Vi har jævnligt dialog med Ola og dem, som er relevante at snakke med. Foreløbigt peger det ikke i nogen bestemt retning. Det er en åben situation, som vi forholder os til.

Tipsbladet har også fortalte, at Trabzonspor er ude efter Ola Brynhildsen, mens norsk TV 2 også har berettet, at topklubben Bodø/Glimt har sonderet terrænet omkring ham, og hvad en eventuel handel vil kræve.
– Det bliver speluationer, hvem der byder sig til, og hvem der er interesseret, kan jeg ikke spekulere i. Han har gjort det godt hos os, og det er vi først og fremmest glade for, siger Øystein Neerland, der nægter at svare på, om lejeaftalen indeholder en købsoption.
– Hvad der står i lejeaftalen bliver mellem os. Det har jeg ikke nogen kommentarer til.
Sikkert er det, at Ola Brynhildsen er brandvarm og har fundet melodien i Molde FK.
– Han er vores angriber, der løber i bagrum og i ryggen på forsvaret. Det har været en succes, og han har været skarp. Han er god til at time sine løb, komme i boksen og få afslutninger på. Det er der, hvor han nyder at være, og gør det godt for os.
Ola Brynhildsen, 25 år, er på kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2027. Det er blevet til syv Superliga-scoringer for angriberen, der kom til dansk fodbold for halvandet år siden fra netop Molde FK.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE