Medie: Messi har skidt forhold til PSG-stjerne

Ifølge den catalanske avis El Nacional er Mauro Icardi en person, som Lionel Messi ikke bryder sig om.



Den seneste uges tid har været ganske tumultarisk for Mauro Icardi, efter at argentinerens hustru tilsyneladende opdagede hans utroskab

Og søndag reporterede den catalanske avis El Nacional så, at Paris Saint-Germain angiveligt pønser på at skille sig med Icardi, idet pariserne vil lave en byttehandel med Barcelona, der skal sende Sergio Agüero til den franske hovedstad. 

Agüero er således bedste venner med Messi, der til gengæld ‘ikke kommer godt overens’ med Icardi. Således er der angiveligt tale om en handel, der i høj grad er baseret på at holde Messi glad og tilfreds. 

Anspændt forhold
El Nacional reporterede tilbage i september, at Lionel Messi generelt har ‘genereret spændinger internt’ i Paris Saint-Germain. Avisen pegede således på Lyon-kampen, hvor Messi fremstod åbenlyst irriteret og uforstående, da Mauricio Pochettino valgte at udskifte ham, selvom kampen ikke var afgjort. 

– Men bortset fra disse offentlige stridigheder, så er der også de interne i omklædningsrummet. Messi har ikke et godt forhold til Mauro Icardi, lød det således dengang fra El Nacional.

Avisen peger således på, at folk tæt på Mauro Icardi for nogle år siden ‘anklagede Messi for at nedlægge veto mod, at han [Icardi, red.] blev udtaget til Argentinas landshold.’

– Og det er da også sandt, at Icardi ikke har spillet for landsholdet i meget lang tid [Icardis seneste landskamp var i 2018, red.]. Der er tale om et forhold præget af maksimal anspændthed, og PSG-omklædningsrummet er nu splittet i flere kliker, lød det således fra El Nacional.

Kontroversiel affære
Kort efter sin ankomst til Paris Saint-Germain afviste Mauro Icardi selv, at han skulle have et problem med Lionel Messi. Dengang, i september 2019, skrev Goal, at ‘rygter om kold luft mellem de to argentinere har cirkuleret i årevis’.

Årsagen var angiveligt, at Messi ikke brød sig om Icardis behandling af den tidligere argentinske landsholdsspiller, Maxi Lopez. Icardi indledte således en affære med Lopez’ daværende hustru, Wanda Nara, som Icardi nu er gift med. 

Tilbage i 2019 skrev L’Equipe desuden, at Lionel Messi angiveligt skulle have bedt Angel Di Maria og Leandro Paredes om at ignorere Mauro Icardi efter angriberens skifte fra Inter til Paris Saint-Germain. 





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

‘Det er slut’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

FCK henter svensk talent