Den seneste uges tid har været ganske tumultarisk for Mauro Icardi, efter at argentinerens hustru tilsyneladende opdagede hans utroskab.
Og søndag reporterede den catalanske avis El Nacional så, at Paris Saint-Germain angiveligt pønser på at skille sig med Icardi, idet pariserne vil lave en byttehandel med Barcelona, der skal sende Sergio Agüero til den franske hovedstad.
Agüero er således bedste venner med Messi, der til gengæld ‘ikke kommer godt overens’ med Icardi. Således er der angiveligt tale om en handel, der i høj grad er baseret på at holde Messi glad og tilfreds.
Anspændt forhold
El Nacional reporterede tilbage i september, at Lionel Messi generelt har ‘genereret spændinger internt’ i Paris Saint-Germain. Avisen pegede således på Lyon-kampen, hvor Messi fremstod åbenlyst irriteret og uforstående, da Mauricio Pochettino valgte at udskifte ham, selvom kampen ikke var afgjort.
– Men bortset fra disse offentlige stridigheder, så er der også de interne i omklædningsrummet. Messi har ikke et godt forhold til Mauro Icardi, lød det således dengang fra El Nacional.
Avisen peger således på, at folk tæt på Mauro Icardi for nogle år siden ‘anklagede Messi for at nedlægge veto mod, at han [Icardi, red.] blev udtaget til Argentinas landshold.’
– Og det er da også sandt, at Icardi ikke har spillet for landsholdet i meget lang tid [Icardis seneste landskamp var i 2018, red.]. Der er tale om et forhold præget af maksimal anspændthed, og PSG-omklædningsrummet er nu splittet i flere kliker, lød det således fra El Nacional.
Kontroversiel affære
Kort efter sin ankomst til Paris Saint-Germain afviste Mauro Icardi selv, at han skulle have et problem med Lionel Messi. Dengang, i september 2019, skrev Goal, at ‘rygter om kold luft mellem de to argentinere har cirkuleret i årevis’.
Årsagen var angiveligt, at Messi ikke brød sig om Icardis behandling af den tidligere argentinske landsholdsspiller, Maxi Lopez. Icardi indledte således en affære med Lopez’ daværende hustru, Wanda Nara, som Icardi nu er gift med.
Tilbage i 2019 skrev L’Equipe desuden, at Lionel Messi angiveligt skulle have bedt Angel Di Maria og Leandro Paredes om at ignorere Mauro Icardi efter angriberens skifte fra Inter til Paris Saint-Germain.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
TOPNYHED
