Medie: Messi har skidt forhold til PSG-stjerne

Ifølge den catalanske avis El Nacional er Mauro Icardi en person, som Lionel Messi ikke bryder sig om.



Den seneste uges tid har været ganske tumultarisk for Mauro Icardi, efter at argentinerens hustru tilsyneladende opdagede hans utroskab

Og søndag reporterede den catalanske avis El Nacional så, at Paris Saint-Germain angiveligt pønser på at skille sig med Icardi, idet pariserne vil lave en byttehandel med Barcelona, der skal sende Sergio Agüero til den franske hovedstad. 

Agüero er således bedste venner med Messi, der til gengæld ‘ikke kommer godt overens’ med Icardi. Således er der angiveligt tale om en handel, der i høj grad er baseret på at holde Messi glad og tilfreds. 

Anspændt forhold
El Nacional reporterede tilbage i september, at Lionel Messi generelt har ‘genereret spændinger internt’ i Paris Saint-Germain. Avisen pegede således på Lyon-kampen, hvor Messi fremstod åbenlyst irriteret og uforstående, da Mauricio Pochettino valgte at udskifte ham, selvom kampen ikke var afgjort. 

– Men bortset fra disse offentlige stridigheder, så er der også de interne i omklædningsrummet. Messi har ikke et godt forhold til Mauro Icardi, lød det således dengang fra El Nacional.

Avisen peger således på, at folk tæt på Mauro Icardi for nogle år siden ‘anklagede Messi for at nedlægge veto mod, at han [Icardi, red.] blev udtaget til Argentinas landshold.’

– Og det er da også sandt, at Icardi ikke har spillet for landsholdet i meget lang tid [Icardis seneste landskamp var i 2018, red.]. Der er tale om et forhold præget af maksimal anspændthed, og PSG-omklædningsrummet er nu splittet i flere kliker, lød det således fra El Nacional.

Kontroversiel affære
Kort efter sin ankomst til Paris Saint-Germain afviste Mauro Icardi selv, at han skulle have et problem med Lionel Messi. Dengang, i september 2019, skrev Goal, at ‘rygter om kold luft mellem de to argentinere har cirkuleret i årevis’.

Årsagen var angiveligt, at Messi ikke brød sig om Icardis behandling af den tidligere argentinske landsholdsspiller, Maxi Lopez. Icardi indledte således en affære med Lopez’ daværende hustru, Wanda Nara, som Icardi nu er gift med. 

Tilbage i 2019 skrev L’Equipe desuden, at Lionel Messi angiveligt skulle have bedt Angel Di Maria og Leandro Paredes om at ignorere Mauro Icardi efter angriberens skifte fra Inter til Paris Saint-Germain. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Jagter dansk erstatning

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Stort FCK-talent er blevet solgt

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse