Den seneste uges tid har været ganske tumultarisk for Mauro Icardi, efter at argentinerens hustru tilsyneladende opdagede hans utroskab.
Og søndag reporterede den catalanske avis El Nacional så, at Paris Saint-Germain angiveligt pønser på at skille sig med Icardi, idet pariserne vil lave en byttehandel med Barcelona, der skal sende Sergio Agüero til den franske hovedstad.
Agüero er således bedste venner med Messi, der til gengæld ‘ikke kommer godt overens’ med Icardi. Således er der angiveligt tale om en handel, der i høj grad er baseret på at holde Messi glad og tilfreds.
Anspændt forhold
El Nacional reporterede tilbage i september, at Lionel Messi generelt har ‘genereret spændinger internt’ i Paris Saint-Germain. Avisen pegede således på Lyon-kampen, hvor Messi fremstod åbenlyst irriteret og uforstående, da Mauricio Pochettino valgte at udskifte ham, selvom kampen ikke var afgjort.
– Men bortset fra disse offentlige stridigheder, så er der også de interne i omklædningsrummet. Messi har ikke et godt forhold til Mauro Icardi, lød det således dengang fra El Nacional.
Avisen peger således på, at folk tæt på Mauro Icardi for nogle år siden ‘anklagede Messi for at nedlægge veto mod, at han [Icardi, red.] blev udtaget til Argentinas landshold.’
– Og det er da også sandt, at Icardi ikke har spillet for landsholdet i meget lang tid [Icardis seneste landskamp var i 2018, red.]. Der er tale om et forhold præget af maksimal anspændthed, og PSG-omklædningsrummet er nu splittet i flere kliker, lød det således fra El Nacional.
Kontroversiel affære
Kort efter sin ankomst til Paris Saint-Germain afviste Mauro Icardi selv, at han skulle have et problem med Lionel Messi. Dengang, i september 2019, skrev Goal, at ‘rygter om kold luft mellem de to argentinere har cirkuleret i årevis’.
Årsagen var angiveligt, at Messi ikke brød sig om Icardis behandling af den tidligere argentinske landsholdsspiller, Maxi Lopez. Icardi indledte således en affære med Lopez’ daværende hustru, Wanda Nara, som Icardi nu er gift med.
Tilbage i 2019 skrev L’Equipe desuden, at Lionel Messi angiveligt skulle have bedt Angel Di Maria og Leandro Paredes om at ignorere Mauro Icardi efter angriberens skifte fra Inter til Paris Saint-Germain.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
