Den seneste uges tid har været ganske tumultarisk for Mauro Icardi, efter at argentinerens hustru tilsyneladende opdagede hans utroskab.
Og søndag reporterede den catalanske avis El Nacional så, at Paris Saint-Germain angiveligt pønser på at skille sig med Icardi, idet pariserne vil lave en byttehandel med Barcelona, der skal sende Sergio Agüero til den franske hovedstad.
Agüero er således bedste venner med Messi, der til gengæld ‘ikke kommer godt overens’ med Icardi. Således er der angiveligt tale om en handel, der i høj grad er baseret på at holde Messi glad og tilfreds.
Anspændt forhold
El Nacional reporterede tilbage i september, at Lionel Messi generelt har ‘genereret spændinger internt’ i Paris Saint-Germain. Avisen pegede således på Lyon-kampen, hvor Messi fremstod åbenlyst irriteret og uforstående, da Mauricio Pochettino valgte at udskifte ham, selvom kampen ikke var afgjort.
– Men bortset fra disse offentlige stridigheder, så er der også de interne i omklædningsrummet. Messi har ikke et godt forhold til Mauro Icardi, lød det således dengang fra El Nacional.
Avisen peger således på, at folk tæt på Mauro Icardi for nogle år siden ‘anklagede Messi for at nedlægge veto mod, at han [Icardi, red.] blev udtaget til Argentinas landshold.’
– Og det er da også sandt, at Icardi ikke har spillet for landsholdet i meget lang tid [Icardis seneste landskamp var i 2018, red.]. Der er tale om et forhold præget af maksimal anspændthed, og PSG-omklædningsrummet er nu splittet i flere kliker, lød det således fra El Nacional.
Kontroversiel affære
Kort efter sin ankomst til Paris Saint-Germain afviste Mauro Icardi selv, at han skulle have et problem med Lionel Messi. Dengang, i september 2019, skrev Goal, at ‘rygter om kold luft mellem de to argentinere har cirkuleret i årevis’.
Årsagen var angiveligt, at Messi ikke brød sig om Icardis behandling af den tidligere argentinske landsholdsspiller, Maxi Lopez. Icardi indledte således en affære med Lopez’ daværende hustru, Wanda Nara, som Icardi nu er gift med.
Tilbage i 2019 skrev L’Equipe desuden, at Lionel Messi angiveligt skulle have bedt Angel Di Maria og Leandro Paredes om at ignorere Mauro Icardi efter angriberens skifte fra Inter til Paris Saint-Germain.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
Sprudler i MLS
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
