Medie: PSG-stjerne vil rykke med Mbappé til Madrid

Ifølge den spanske avis El Nacional er Achraf Hakimi ikke glad for situationen i Paris Saint-Germain, og marokkaneren ønsker angiveligt at rykke retur til Real Madrid.



Paris Saint-Germain brugte i sommer 445 millioner kroner på Achraf Hakimi, men marokkaneren drømmer faktisk om at optræde for en anden klub.

Således skriver den spanske avis El Nacional, at Achraf Hakimi ikke føler sig tilpas i Paris Saint-Germain, og at marokkaneren ønsker at følge med Kylian Mbappé til Real Madrid. 

El Nacional peger på, at Achraf Hakimi indledte sæsonen på flyvende vis, men at marokkaneren efter Lionel Messis ankomst har fået en mere defensiv rolle, hvor han ikke i samme grad kan bruge sine offensive kvaliteter, hvilket angiveligt frustrerer ham. 

Skadesplaget Carvajal
El Nacional peger på, at det stadig er lige tidligt nok for Achraf Hakimi at forsøge at komme væk fra Paris Saint-Germain, men avisen understreger samtidig, at Real Madrid-præsident Florentino Perez er opmærksom på marokkanerens sitaution. Madrilenerne er således angiveligt interesserede i at hente marokkaneren tilbage, efter at man sidste år solgte ham til Inter.

Dani Carvajal har således døjet med store skadesproblemer i de senere år, og derfor ønsker Real Madrid altså at forstærke sig på denne position. Samtidig peger El Nacional på, at Paris Saint-Germain næppe vil være specielt interesserede i at forhandle med Real Madrid, der forventes at snuppe Kylian Mbappé på en fri transfer til sommer. 

Tilbage i september afslørede Antonio Conte, at Achraf Hakimi drømmer om at skifte tilbage til Real Madrid. Læs mere om det HER.





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Bayern München på plads til Superliga-brag



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Randers FC – Silkeborg IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket