Medie: PSG-stjerne vil rykke med Mbappé til Madrid

Ifølge den spanske avis El Nacional er Achraf Hakimi ikke glad for situationen i Paris Saint-Germain, og marokkaneren ønsker angiveligt at rykke retur til Real Madrid.



Paris Saint-Germain brugte i sommer 445 millioner kroner på Achraf Hakimi, men marokkaneren drømmer faktisk om at optræde for en anden klub.

Således skriver den spanske avis El Nacional, at Achraf Hakimi ikke føler sig tilpas i Paris Saint-Germain, og at marokkaneren ønsker at følge med Kylian Mbappé til Real Madrid. 

El Nacional peger på, at Achraf Hakimi indledte sæsonen på flyvende vis, men at marokkaneren efter Lionel Messis ankomst har fået en mere defensiv rolle, hvor han ikke i samme grad kan bruge sine offensive kvaliteter, hvilket angiveligt frustrerer ham. 

Skadesplaget Carvajal
El Nacional peger på, at det stadig er lige tidligt nok for Achraf Hakimi at forsøge at komme væk fra Paris Saint-Germain, men avisen understreger samtidig, at Real Madrid-præsident Florentino Perez er opmærksom på marokkanerens sitaution. Madrilenerne er således angiveligt interesserede i at hente marokkaneren tilbage, efter at man sidste år solgte ham til Inter.

Dani Carvajal har således døjet med store skadesproblemer i de senere år, og derfor ønsker Real Madrid altså at forstærke sig på denne position. Samtidig peger El Nacional på, at Paris Saint-Germain næppe vil være specielt interesserede i at forhandle med Real Madrid, der forventes at snuppe Kylian Mbappé på en fri transfer til sommer. 

Tilbage i september afslørede Antonio Conte, at Achraf Hakimi drømmer om at skifte tilbage til Real Madrid. Læs mere om det HER.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

England sprudlede i underholdende målfest



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Succestræner død af kræft