Medie: PSG-stjerne vil rykke med Mbappé til Madrid

Ifølge den spanske avis El Nacional er Achraf Hakimi ikke glad for situationen i Paris Saint-Germain, og marokkaneren ønsker angiveligt at rykke retur til Real Madrid.



Paris Saint-Germain brugte i sommer 445 millioner kroner på Achraf Hakimi, men marokkaneren drømmer faktisk om at optræde for en anden klub.

Således skriver den spanske avis El Nacional, at Achraf Hakimi ikke føler sig tilpas i Paris Saint-Germain, og at marokkaneren ønsker at følge med Kylian Mbappé til Real Madrid. 

El Nacional peger på, at Achraf Hakimi indledte sæsonen på flyvende vis, men at marokkaneren efter Lionel Messis ankomst har fået en mere defensiv rolle, hvor han ikke i samme grad kan bruge sine offensive kvaliteter, hvilket angiveligt frustrerer ham. 

Skadesplaget Carvajal
El Nacional peger på, at det stadig er lige tidligt nok for Achraf Hakimi at forsøge at komme væk fra Paris Saint-Germain, men avisen understreger samtidig, at Real Madrid-præsident Florentino Perez er opmærksom på marokkanerens sitaution. Madrilenerne er således angiveligt interesserede i at hente marokkaneren tilbage, efter at man sidste år solgte ham til Inter.

Dani Carvajal har således døjet med store skadesproblemer i de senere år, og derfor ønsker Real Madrid altså at forstærke sig på denne position. Samtidig peger El Nacional på, at Paris Saint-Germain næppe vil være specielt interesserede i at forhandle med Real Madrid, der forventes at snuppe Kylian Mbappé på en fri transfer til sommer. 

Tilbage i september afslørede Antonio Conte, at Achraf Hakimi drømmer om at skifte tilbage til Real Madrid. Læs mere om det HER.







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Mexico – Sydafrika

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

OB jagter tidligere Superliga-profil