Manchester United befinder sig i en dyb krise efter søndagens 5-0-ydmygels mod Liverpool, og sent mandag reporterede The Telegraph, at spillertruppen har mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær.
Ifølge The Telegrah konfronterede midterforsvareren Eric Bailly således Solskjær direkte efter 4-2-nederlaget til Leicester, hvor nordmanden valgte at bruge en småskadet og uskarp Harry Maguire fra start. Og ifølge The Telegraph er der generelt en tvivlsom stemning i Manchester United-truppen.
– Cristiano Ronaldo er alarmeret over Uniteds dramatiske formdyk og den manglende indbrydes forståelse med Mason Greenwood er ikke gået holdkammeraternes næser forbi. Greenwood har været en af Uniteds bedre spillere i denne sæson, men Ronaldo har haft svært ved at etablere et samspil med den 20-årige spiller, og han har til tider været voldsomt irriteret over nogle af holdkammeratens beslutninger på banen, lyder det således fra The Telegraph.
Ronaldos hint
The Telegraph skriver endvidere, at Cristiano Ronaldo i et nyligt interview med DAZN desuden gav et hint om sin irritation over visse af Manchester Uniteds unge spillere.
– Jeg taler ikke kun om fodbold. Den her nye generation, siden måske 1995, de tænker anderledes. Livet, fodbold og udfordringerne… de ting skal komme indefra. Nogle gange er du nødt til at acceptere ting, du ikke er enig i. Jeg kan huske vores generation, 1985… dengang var det sværere at spille på førsteholdet. Jeg kan huske, hvor svært det var at spille for Manchester United og endda på landsholdet. Men hvis du kigger rundt omkring i verden nu, så kommer tingene lidt nemmere nu, og de værdsætter ikke det hele. Det er min holdning, lød det således fra Ronaldo i interviewet, der blev foretaget inden Liverpool-kampen.
Undren over Solskjær-beslutninger
Ifølge The Telegraph var Eric Bailly blot en af flere spillere, der inden Atalanta-kampen stillede spørgsmålstegn ved Solskjærs beslutninger. En af de truppens rutinerede spillere spurgte angiveligt Solskjær, hvorfor Donny van de Beek i denne sæson er blevet fravalgt gang på gang. Derudover var der angiveligt også undren over den sparsomme spilletid til folk som Jesse Lingard og Nemanja Matic.
På mødet, hvor flere spillere altså stillede spørgsmål direkte til Solskjær, svarede nordmanden angiveligt flere gange, at spillerne skulle stole på ham. Samme besked gentog Solskjær i omklædningsrummet efter 5-0-nederlaget til Liverpool.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Stor ros til FC Midtjylland
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
MEDIE
I spil til stort job
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
