Medie: Ronaldo er meget irriteret på holdkammerat

Ifølge The Telegraph har Cristiano Ronaldo på det seneste været særdeles frustreret over holdkammeraten Mason Greenwood.



Manchester United befinder sig i en dyb krise efter søndagens 5-0-ydmygels mod Liverpool, og sent mandag reporterede The Telegraph, at spillertruppen har mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær. 

Ifølge The Telegrah konfronterede midterforsvareren Eric Bailly således Solskjær direkte efter 4-2-nederlaget til Leicester, hvor nordmanden valgte at bruge en småskadet og uskarp Harry Maguire fra start. Og ifølge The Telegraph er der generelt en tvivlsom stemning i Manchester United-truppen.

– Cristiano Ronaldo er alarmeret over Uniteds dramatiske formdyk og den manglende indbrydes forståelse med Mason Greenwood er ikke gået holdkammeraternes næser forbi. Greenwood har været en af Uniteds bedre spillere i denne sæson, men Ronaldo har haft svært ved at etablere et samspil med den 20-årige spiller, og han har til tider været voldsomt irriteret over nogle af holdkammeratens beslutninger på banen, lyder det således fra The Telegraph. 

Ronaldos hint
The Telegraph skriver endvidere, at Cristiano Ronaldo i et nyligt interview med DAZN desuden gav et hint om sin irritation over visse af Manchester Uniteds unge spillere. 

– Jeg taler ikke kun om fodbold. Den her nye generation, siden måske 1995, de tænker anderledes. Livet, fodbold og udfordringerne… de ting skal komme indefra. Nogle gange er du nødt til at acceptere ting, du ikke er enig i. Jeg kan huske vores generation, 1985… dengang var det sværere at spille på førsteholdet. Jeg kan huske, hvor svært det var at spille for Manchester United og endda på landsholdet. Men hvis du kigger rundt omkring i verden nu, så kommer tingene lidt nemmere nu, og de værdsætter ikke det hele. Det er min holdning, lød det således fra Ronaldo i interviewet, der blev foretaget inden Liverpool-kampen. 

Undren over Solskjær-beslutninger
Ifølge The Telegraph var Eric Bailly blot en af flere spillere, der inden Atalanta-kampen stillede spørgsmålstegn ved Solskjærs beslutninger. En af de truppens rutinerede spillere spurgte angiveligt Solskjær, hvorfor Donny van de Beek i denne sæson er blevet fravalgt gang på gang. Derudover var der angiveligt også undren over den sparsomme spilletid til folk som Jesse Lingard og Nemanja Matic.

På mødet, hvor flere spillere altså stillede spørgsmål direkte til Solskjær, svarede nordmanden angiveligt flere gange, at spillerne skulle stole på ham. Samme besked gentog Solskjær i omklædningsrummet efter 5-0-nederlaget til Liverpool.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

En historisk katastrofe for Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Rasmus Højlund har ikke set det før

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Undskylder efter italiensk fiasko

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Tottenham præsenterer ny træner

Kæmpe stjerne besøger København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Fortid i Brøndby? Der er dialog

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback