Medie: Ronaldo er meget irriteret på holdkammerat

Ifølge The Telegraph har Cristiano Ronaldo på det seneste været særdeles frustreret over holdkammeraten Mason Greenwood.



Manchester United befinder sig i en dyb krise efter søndagens 5-0-ydmygels mod Liverpool, og sent mandag reporterede The Telegraph, at spillertruppen har mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær. 

Ifølge The Telegrah konfronterede midterforsvareren Eric Bailly således Solskjær direkte efter 4-2-nederlaget til Leicester, hvor nordmanden valgte at bruge en småskadet og uskarp Harry Maguire fra start. Og ifølge The Telegraph er der generelt en tvivlsom stemning i Manchester United-truppen.

– Cristiano Ronaldo er alarmeret over Uniteds dramatiske formdyk og den manglende indbrydes forståelse med Mason Greenwood er ikke gået holdkammeraternes næser forbi. Greenwood har været en af Uniteds bedre spillere i denne sæson, men Ronaldo har haft svært ved at etablere et samspil med den 20-årige spiller, og han har til tider været voldsomt irriteret over nogle af holdkammeratens beslutninger på banen, lyder det således fra The Telegraph. 

Ronaldos hint
The Telegraph skriver endvidere, at Cristiano Ronaldo i et nyligt interview med DAZN desuden gav et hint om sin irritation over visse af Manchester Uniteds unge spillere. 

– Jeg taler ikke kun om fodbold. Den her nye generation, siden måske 1995, de tænker anderledes. Livet, fodbold og udfordringerne… de ting skal komme indefra. Nogle gange er du nødt til at acceptere ting, du ikke er enig i. Jeg kan huske vores generation, 1985… dengang var det sværere at spille på førsteholdet. Jeg kan huske, hvor svært det var at spille for Manchester United og endda på landsholdet. Men hvis du kigger rundt omkring i verden nu, så kommer tingene lidt nemmere nu, og de værdsætter ikke det hele. Det er min holdning, lød det således fra Ronaldo i interviewet, der blev foretaget inden Liverpool-kampen. 

Undren over Solskjær-beslutninger
Ifølge The Telegraph var Eric Bailly blot en af flere spillere, der inden Atalanta-kampen stillede spørgsmålstegn ved Solskjærs beslutninger. En af de truppens rutinerede spillere spurgte angiveligt Solskjær, hvorfor Donny van de Beek i denne sæson er blevet fravalgt gang på gang. Derudover var der angiveligt også undren over den sparsomme spilletid til folk som Jesse Lingard og Nemanja Matic.

På mødet, hvor flere spillere altså stillede spørgsmål direkte til Solskjær, svarede nordmanden angiveligt flere gange, at spillerne skulle stole på ham. Samme besked gentog Solskjær i omklædningsrummet efter 5-0-nederlaget til Liverpool.






Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

FC København jagter Neestrup-erstatning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Av, FCK! Her er de værst af alle

Riemer melder stjerne klar

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Klar besked til danske debutanter

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

I chok over Steve Cooper-historie

Divisionsforeningen med markant udmelding

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Det har hjemsøgt Højbjerg