Manchester United befinder sig i en dyb krise efter søndagens 5-0-ydmygels mod Liverpool, og sent mandag reporterede The Telegraph, at spillertruppen har mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær.
Ifølge The Telegrah konfronterede midterforsvareren Eric Bailly således Solskjær direkte efter 4-2-nederlaget til Leicester, hvor nordmanden valgte at bruge en småskadet og uskarp Harry Maguire fra start. Og ifølge The Telegraph er der generelt en tvivlsom stemning i Manchester United-truppen.
– Cristiano Ronaldo er alarmeret over Uniteds dramatiske formdyk og den manglende indbrydes forståelse med Mason Greenwood er ikke gået holdkammeraternes næser forbi. Greenwood har været en af Uniteds bedre spillere i denne sæson, men Ronaldo har haft svært ved at etablere et samspil med den 20-årige spiller, og han har til tider været voldsomt irriteret over nogle af holdkammeratens beslutninger på banen, lyder det således fra The Telegraph.
Ronaldos hint
The Telegraph skriver endvidere, at Cristiano Ronaldo i et nyligt interview med DAZN desuden gav et hint om sin irritation over visse af Manchester Uniteds unge spillere.
– Jeg taler ikke kun om fodbold. Den her nye generation, siden måske 1995, de tænker anderledes. Livet, fodbold og udfordringerne… de ting skal komme indefra. Nogle gange er du nødt til at acceptere ting, du ikke er enig i. Jeg kan huske vores generation, 1985… dengang var det sværere at spille på førsteholdet. Jeg kan huske, hvor svært det var at spille for Manchester United og endda på landsholdet. Men hvis du kigger rundt omkring i verden nu, så kommer tingene lidt nemmere nu, og de værdsætter ikke det hele. Det er min holdning, lød det således fra Ronaldo i interviewet, der blev foretaget inden Liverpool-kampen.
Undren over Solskjær-beslutninger
Ifølge The Telegraph var Eric Bailly blot en af flere spillere, der inden Atalanta-kampen stillede spørgsmålstegn ved Solskjærs beslutninger. En af de truppens rutinerede spillere spurgte angiveligt Solskjær, hvorfor Donny van de Beek i denne sæson er blevet fravalgt gang på gang. Derudover var der angiveligt også undren over den sparsomme spilletid til folk som Jesse Lingard og Nemanja Matic.
På mødet, hvor flere spillere altså stillede spørgsmål direkte til Solskjær, svarede nordmanden angiveligt flere gange, at spillerne skulle stole på ham. Samme besked gentog Solskjær i omklædningsrummet efter 5-0-nederlaget til Liverpool.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Celtic genansætter populær veteran
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
Vil have Jonas Wind til FC København
TOPNYHED
Den værste nogensinde?
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
Egypten i kvartfinalen
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
