Medie: Ronaldo er meget irriteret på holdkammerat

Ifølge The Telegraph har Cristiano Ronaldo på det seneste været særdeles frustreret over holdkammeraten Mason Greenwood.



Manchester United befinder sig i en dyb krise efter søndagens 5-0-ydmygels mod Liverpool, og sent mandag reporterede The Telegraph, at spillertruppen har mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær. 

Ifølge The Telegrah konfronterede midterforsvareren Eric Bailly således Solskjær direkte efter 4-2-nederlaget til Leicester, hvor nordmanden valgte at bruge en småskadet og uskarp Harry Maguire fra start. Og ifølge The Telegraph er der generelt en tvivlsom stemning i Manchester United-truppen.

– Cristiano Ronaldo er alarmeret over Uniteds dramatiske formdyk og den manglende indbrydes forståelse med Mason Greenwood er ikke gået holdkammeraternes næser forbi. Greenwood har været en af Uniteds bedre spillere i denne sæson, men Ronaldo har haft svært ved at etablere et samspil med den 20-årige spiller, og han har til tider været voldsomt irriteret over nogle af holdkammeratens beslutninger på banen, lyder det således fra The Telegraph. 

Ronaldos hint
The Telegraph skriver endvidere, at Cristiano Ronaldo i et nyligt interview med DAZN desuden gav et hint om sin irritation over visse af Manchester Uniteds unge spillere. 

– Jeg taler ikke kun om fodbold. Den her nye generation, siden måske 1995, de tænker anderledes. Livet, fodbold og udfordringerne… de ting skal komme indefra. Nogle gange er du nødt til at acceptere ting, du ikke er enig i. Jeg kan huske vores generation, 1985… dengang var det sværere at spille på førsteholdet. Jeg kan huske, hvor svært det var at spille for Manchester United og endda på landsholdet. Men hvis du kigger rundt omkring i verden nu, så kommer tingene lidt nemmere nu, og de værdsætter ikke det hele. Det er min holdning, lød det således fra Ronaldo i interviewet, der blev foretaget inden Liverpool-kampen. 

Undren over Solskjær-beslutninger
Ifølge The Telegraph var Eric Bailly blot en af flere spillere, der inden Atalanta-kampen stillede spørgsmålstegn ved Solskjærs beslutninger. En af de truppens rutinerede spillere spurgte angiveligt Solskjær, hvorfor Donny van de Beek i denne sæson er blevet fravalgt gang på gang. Derudover var der angiveligt også undren over den sparsomme spilletid til folk som Jesse Lingard og Nemanja Matic.

På mødet, hvor flere spillere altså stillede spørgsmål direkte til Solskjær, svarede nordmanden angiveligt flere gange, at spillerne skulle stole på ham. Samme besked gentog Solskjær i omklædningsrummet efter 5-0-nederlaget til Liverpool.



‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

En kæmpe sejr

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

Set i København – de leder efter ny sportschef

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

‘Har lukket munden på kritikerne’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Hingste sparker Falke i Casablanca

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen