Medie: Ronaldo er meget irriteret på holdkammerat

Ifølge The Telegraph har Cristiano Ronaldo på det seneste været særdeles frustreret over holdkammeraten Mason Greenwood.



Manchester United befinder sig i en dyb krise efter søndagens 5-0-ydmygels mod Liverpool, og sent mandag reporterede The Telegraph, at spillertruppen har mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær. 

Ifølge The Telegrah konfronterede midterforsvareren Eric Bailly således Solskjær direkte efter 4-2-nederlaget til Leicester, hvor nordmanden valgte at bruge en småskadet og uskarp Harry Maguire fra start. Og ifølge The Telegraph er der generelt en tvivlsom stemning i Manchester United-truppen.

– Cristiano Ronaldo er alarmeret over Uniteds dramatiske formdyk og den manglende indbrydes forståelse med Mason Greenwood er ikke gået holdkammeraternes næser forbi. Greenwood har været en af Uniteds bedre spillere i denne sæson, men Ronaldo har haft svært ved at etablere et samspil med den 20-årige spiller, og han har til tider været voldsomt irriteret over nogle af holdkammeratens beslutninger på banen, lyder det således fra The Telegraph. 

Ronaldos hint
The Telegraph skriver endvidere, at Cristiano Ronaldo i et nyligt interview med DAZN desuden gav et hint om sin irritation over visse af Manchester Uniteds unge spillere. 

– Jeg taler ikke kun om fodbold. Den her nye generation, siden måske 1995, de tænker anderledes. Livet, fodbold og udfordringerne… de ting skal komme indefra. Nogle gange er du nødt til at acceptere ting, du ikke er enig i. Jeg kan huske vores generation, 1985… dengang var det sværere at spille på førsteholdet. Jeg kan huske, hvor svært det var at spille for Manchester United og endda på landsholdet. Men hvis du kigger rundt omkring i verden nu, så kommer tingene lidt nemmere nu, og de værdsætter ikke det hele. Det er min holdning, lød det således fra Ronaldo i interviewet, der blev foretaget inden Liverpool-kampen. 

Undren over Solskjær-beslutninger
Ifølge The Telegraph var Eric Bailly blot en af flere spillere, der inden Atalanta-kampen stillede spørgsmålstegn ved Solskjærs beslutninger. En af de truppens rutinerede spillere spurgte angiveligt Solskjær, hvorfor Donny van de Beek i denne sæson er blevet fravalgt gang på gang. Derudover var der angiveligt også undren over den sparsomme spilletid til folk som Jesse Lingard og Nemanja Matic.

På mødet, hvor flere spillere altså stillede spørgsmål direkte til Solskjær, svarede nordmanden angiveligt flere gange, at spillerne skulle stole på ham. Samme besked gentog Solskjær i omklædningsrummet efter 5-0-nederlaget til Liverpool.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Har været uenig med Steve Cooper

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Gift Links hylder FCK-legende

PSG – Liverpool

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Barcelona – Atletico



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Danmark har aldrig haft så mange før

Det betyder intet mod Liverpool

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Nu er han pludselig syg

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’