Medie: Tysk klub er Ronaldos ‘sidste chance’

Ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo åben for et skifte til Dortmund, som lige nu overvejer muligheden for at hente den utilfredse Manchester United-stjerne.



Cristiano Ronaldos sidste chance for at komme væk fra Manchester United denne sommer er via et skifte til Dortmund. 

Sådan lyder det i hvert fald fra CBS Sports, der skriver, at Ronaldos agent stadig arbejder på at sikre superstjernen et klubskifte. 

Ronaldo er opsat på at spille Champions League, og ifølge CBS Sports er Manchester United-ledelsen ved at indse, at et salg af den utilfredse portugiser er den bedste løsning. 

Joel Glazer siges at være den største modstander af et salg af Ronaldo, idet amerikaneren flere gange har understreget superstjernens kommercielle værdi. Cheftræner Erik ten Hag har dog en anden holdning, idet hollænderen er klar til at sige farvel til angriberen. 

Ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo selv åben for et skifte til Dortmund, hvor portugiseren både kan spille Champions League og potentielt kæmpe med om Bundesliga-trofæet. Ingen spiller har tidligere vundet mesterskabet i både England, Spanien, Italien og Tyskland. 

Ifølge CBS Sports diskuterer Dortmund i øjeblikket internt, om man skal sende et tilbud til Manchester United. Både et permanent skifte og en lejeaftale er i spil, lyder det. 

Dortmund købte tidligere på sommeren Sebastien Haller, men ivorianeren har fået konstateret en tumor i testiklerne, hvorfor den tyske storklub lige nu mangler en målræv. 

Der har været rygter om en retur til Sporting CP, men ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo ikke interesseret i et skifte til en klub, der ikke spiller i en af Europas fem største ligaer. Heller ikke Atlético Madrid er længere et tema, forlyder det. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark