Medie: Zidane har fremsat markant krav overfor PSG

Paris Saint-Germain er i forhandlinger med Zinédine Zidane, men den tidligere Real Madrid-boss har præsenteret pariserne for et markant krav.



Leonardo, der er sportsdirektør i Paris Saint-Germain, er tilsyneladende ikke den sjoveste person at arbejde sammen med. 

Leonardo kom således alvorligt på kant med Thomas Tuchel, som brasilianeren svinede til i pressen sidste vinter, inden tyskeren blev præsenteret for en fyreseddel. 

Og tilbage i maj reporterede Le Parisien så, at Mauricio Pochettino ønskede at forlade Paris Saint-Germain, fordi argentineren var ‘skuffet over’ Leonardo. 

Torsdag skrev Le Parisien så, at Paris Saint-Germain og Zinédine Zidane har forhandlet i ugevis, fordi pariserne vil have den franske legende som ny cheftræner fra sommeren 2022. 

Vil ikke arbejde under Leonardo
Ifølge det franske medie Foot Mercato har Zinédine Zidane dog taget notits af Leonardos kontroverser med Tuchel og Pochettino, og den tidligere Real Madrid-boss har derfor angiveligt præsenteret Paris Saint-Germain for et særligt krav, hvis han skal rykke til Parc des Princes. 

– Udover de kontraktmæssige aspekter i forbindelse med ansættelsen af Zidane, så eksisterer der også en kæmpe detalje, som de qatarske ejere skal håndtere, og det er Leonardo. For den 49-årige franske træner har således meget svært ved at se sig selv arbejde under den brasilianske sportsdirektør, lyder det således fra Foot Mercato.

– Ifølge vores oplysninger vil verdensmesteren fra 1998 således kræve frihed i forhold til alle de sportslige beslutninger, hvis han skal rykke til PSG. Han ønsker således ikke at ende i den samme ukomfortable situation, som Thomas Tuchel og senest Mauricio Pochettino er endt i. 

Leonardo har været sportsdirektør for Paris Saint-Germain siden sommeren 2019. Brasilianeren var tidligere fodbolddirektør for pariserne fra 2011 til 2013.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Paraguay – Australien

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Chokskifte på vej?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Tunesien – Holland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Schweiz – Canada

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Ecuador – Tyskland

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede