Leonardo, der er sportsdirektør i Paris Saint-Germain, er tilsyneladende ikke den sjoveste person at arbejde sammen med.
Leonardo kom således alvorligt på kant med Thomas Tuchel, som brasilianeren svinede til i pressen sidste vinter, inden tyskeren blev præsenteret for en fyreseddel.
Og tilbage i maj reporterede Le Parisien så, at Mauricio Pochettino ønskede at forlade Paris Saint-Germain, fordi argentineren var ‘skuffet over’ Leonardo.
Torsdag skrev Le Parisien så, at Paris Saint-Germain og Zinédine Zidane har forhandlet i ugevis, fordi pariserne vil have den franske legende som ny cheftræner fra sommeren 2022.
Vil ikke arbejde under Leonardo
Ifølge det franske medie Foot Mercato har Zinédine Zidane dog taget notits af Leonardos kontroverser med Tuchel og Pochettino, og den tidligere Real Madrid-boss har derfor angiveligt præsenteret Paris Saint-Germain for et særligt krav, hvis han skal rykke til Parc des Princes.
– Udover de kontraktmæssige aspekter i forbindelse med ansættelsen af Zidane, så eksisterer der også en kæmpe detalje, som de qatarske ejere skal håndtere, og det er Leonardo. For den 49-årige franske træner har således meget svært ved at se sig selv arbejde under den brasilianske sportsdirektør, lyder det således fra Foot Mercato.
– Ifølge vores oplysninger vil verdensmesteren fra 1998 således kræve frihed i forhold til alle de sportslige beslutninger, hvis han skal rykke til PSG. Han ønsker således ikke at ende i den samme ukomfortable situation, som Thomas Tuchel og senest Mauricio Pochettino er endt i.
Leonardo har været sportsdirektør for Paris Saint-Germain siden sommeren 2019. Brasilianeren var tidligere fodbolddirektør for pariserne fra 2011 til 2013.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
MEDIE
