Medie: Zidane har fremsat markant krav overfor PSG

Paris Saint-Germain er i forhandlinger med Zinédine Zidane, men den tidligere Real Madrid-boss har præsenteret pariserne for et markant krav.



Leonardo, der er sportsdirektør i Paris Saint-Germain, er tilsyneladende ikke den sjoveste person at arbejde sammen med. 

Leonardo kom således alvorligt på kant med Thomas Tuchel, som brasilianeren svinede til i pressen sidste vinter, inden tyskeren blev præsenteret for en fyreseddel. 

Og tilbage i maj reporterede Le Parisien så, at Mauricio Pochettino ønskede at forlade Paris Saint-Germain, fordi argentineren var ‘skuffet over’ Leonardo. 

Torsdag skrev Le Parisien så, at Paris Saint-Germain og Zinédine Zidane har forhandlet i ugevis, fordi pariserne vil have den franske legende som ny cheftræner fra sommeren 2022. 

Vil ikke arbejde under Leonardo
Ifølge det franske medie Foot Mercato har Zinédine Zidane dog taget notits af Leonardos kontroverser med Tuchel og Pochettino, og den tidligere Real Madrid-boss har derfor angiveligt præsenteret Paris Saint-Germain for et særligt krav, hvis han skal rykke til Parc des Princes. 

– Udover de kontraktmæssige aspekter i forbindelse med ansættelsen af Zidane, så eksisterer der også en kæmpe detalje, som de qatarske ejere skal håndtere, og det er Leonardo. For den 49-årige franske træner har således meget svært ved at se sig selv arbejde under den brasilianske sportsdirektør, lyder det således fra Foot Mercato.

– Ifølge vores oplysninger vil verdensmesteren fra 1998 således kræve frihed i forhold til alle de sportslige beslutninger, hvis han skal rykke til PSG. Han ønsker således ikke at ende i den samme ukomfortable situation, som Thomas Tuchel og senest Mauricio Pochettino er endt i. 

Leonardo har været sportsdirektør for Paris Saint-Germain siden sommeren 2019. Brasilianeren var tidligere fodbolddirektør for pariserne fra 2011 til 2013.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

– Han er fuldstændig vanvittig

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Brøndby takker nej til to spillere

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

– Lidt af en bombe

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kæmpe brag venter fredag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk