Medie: Zidane har fremsat markant krav overfor PSG

Paris Saint-Germain er i forhandlinger med Zinédine Zidane, men den tidligere Real Madrid-boss har præsenteret pariserne for et markant krav.



Leonardo, der er sportsdirektør i Paris Saint-Germain, er tilsyneladende ikke den sjoveste person at arbejde sammen med. 

Leonardo kom således alvorligt på kant med Thomas Tuchel, som brasilianeren svinede til i pressen sidste vinter, inden tyskeren blev præsenteret for en fyreseddel. 

Og tilbage i maj reporterede Le Parisien så, at Mauricio Pochettino ønskede at forlade Paris Saint-Germain, fordi argentineren var ‘skuffet over’ Leonardo. 

Torsdag skrev Le Parisien så, at Paris Saint-Germain og Zinédine Zidane har forhandlet i ugevis, fordi pariserne vil have den franske legende som ny cheftræner fra sommeren 2022. 

Vil ikke arbejde under Leonardo
Ifølge det franske medie Foot Mercato har Zinédine Zidane dog taget notits af Leonardos kontroverser med Tuchel og Pochettino, og den tidligere Real Madrid-boss har derfor angiveligt præsenteret Paris Saint-Germain for et særligt krav, hvis han skal rykke til Parc des Princes. 

– Udover de kontraktmæssige aspekter i forbindelse med ansættelsen af Zidane, så eksisterer der også en kæmpe detalje, som de qatarske ejere skal håndtere, og det er Leonardo. For den 49-årige franske træner har således meget svært ved at se sig selv arbejde under den brasilianske sportsdirektør, lyder det således fra Foot Mercato.

– Ifølge vores oplysninger vil verdensmesteren fra 1998 således kræve frihed i forhold til alle de sportslige beslutninger, hvis han skal rykke til PSG. Han ønsker således ikke at ende i den samme ukomfortable situation, som Thomas Tuchel og senest Mauricio Pochettino er endt i. 

Leonardo har været sportsdirektør for Paris Saint-Germain siden sommeren 2019. Brasilianeren var tidligere fodbolddirektør for pariserne fra 2011 til 2013.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Afvist – Brøndby undrer sig

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Snart kan det give rødt kort

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie