Medier: Chelsea jagter stjerne – koster 893 mio.

Raheem Sterling er ikke den eneste stjerne, som Chelsea jagter i disse dage. London-klubben har også intensiveret jagten på Matthijs de Ligt, forlyder det nu.



Chelsea slog sidste sommer klubbens transferrekord ved at hente Romelu Lukaku i Inter, og selvom belgieren har floppet stort, så har det tilsyneladende ikke skræmt London-klubben fra igen at bruge kassen på en Serie A-stjerne. 

Således har flere medier i de seneste dage skrevet, at Chelsea arbejder hårdt på at hente Matthijs de Ligt i Juventus. Og noget tyder på, at det bliver en dyr affære for London-klubben. 

Den italienske avis La Gazzetta dello Sport skriver således, at Juventus vil have de 893 millioner kroner, som Matthijs de Ligts frikøbsklausul lyder på. Ifølge avisen har Chelsea vurderet hollænderens værdi til 744 millioner kroner, og den engelske klub prøver at presse prisen længere ned ved at inkludere Timo Werner og Christian Pulisic i handlen.

Disse to spillere er dog ikke interessante for Juventus, lyder det fra La Gazzetta dello Sport. Ifølge avisen er Juventus' plan ikke at sælge Matthijs de Ligt, medmindre man modtager et uimodståeligt tilbud. La Gazzetta dello Sport peger dog samtidig på, at denne sommer er den sidste, hvor Juventus vil stå stærkt i forhandlinger om Matthijs de Ligt, idet hollænderens kontrakt udløber i 2024.

Også Fabrizio Romano og The Telegraph skriver, at Chelsea er i dialog med Juventus om Matthijs de Ligt. Førstnævnte understreger, at prisskiltet på hollænderen fortsat er 'højt'.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Manchester United – Liverpool

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’