Sommerens transfervindue lukkede for et par uger siden, men i Real Madrid er man allerede begyndt at rette fokus mod næste sommer.
Sådan lyder det i hvert fald fra The Independent, der skriver, at de forsvarende Champions League-vindere har kig på en håndfuld store Premier League-stjerner, som de vil forsøge at få fingrene i til næste sommer.
Helt konkret er der tale om Manchester City-spanieren Rodri, Liverpools Trent Alexander-Arnold og enten Arsenals William Saliba eller Tottenhams Cristian Romero til det centrale forsvar.
Ifølge The Independent har Real Madrid en klar plan om at gå voldsomt til værks til næste sommer, efter at madrilenerne i en årrække har skruet forholdsvist ned for de ekstremt dyre spillerindkøb.
Avisen peger på, at Real Madrid har haft succes med at satse på yngre spillere i de seneste år, og at dette nu har åbnet for, at madrilenerne igen kan indtage en dominant rolle på transfermarkedet.
Rodri, der i sommer var med til blive europamester med Spanien, er et af Real Madrids primære transfermål, mens Trent Alexander-Arnold potentielt kan hentes gratis i 2025, hvor han har kontraktudløb i Liverpool.
Til bagkæden er det William Saliba, der er førsteprioriten, men Arsenal kan gøre det svært for Real Madrid at hente franskmanden, og derfor har madrilenerne angiveligt også kig på Tottenhams Cristian Romero.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT