Jim Larsen, Nicklas Svendsen og Jens Gjesing og de mange andre spillere, der i efteråret har været uheldige med selvmål, har bragt en tidligere spiller frem i søgelyset igen. For når statistikken bliver gjort op, hedder landets førende selvmålsskytte stadig Søren Skriver. Den tidligere FC Midtjylland-forsvarer er en af kun tre spillere, der har lavet to selvmål i samme kamp, og han har også rekorden for flest selvmål i SAS Ligaens historie, fire i alt.
– Jeg har den holdning, at man ikke laver selvmål med vilje. Hvis man tør bevæge sig ind i en brandfælde, kan det være, det kikser. Det kan være, man laver et selvmål, men to andre gange forhindrer et mål. Det glemmer folk måske,« siger 36-årige Søren Skriver selv, da Tipsbladet spørger til den noget uheldige statistik.
Trods selvmålene kigger Søren Skriver tilbage på sin karriere med glæde. Den solide midterforsvarer var en del af det Herning Fremad-hold, der i 1999 fusionede med Ikast, og i FC Midtjylland blev Søren Skriver en vigtig brik på det mandskab, der etablerede sig i SAS Ligaen og voksede fra oprykker på Ikast Stadion til tophold på SAS Arena.
– Jeg har ikke haft behov for at søge væk fra FC Midtjylland, jeg fik mine ambitioner opfyldt der. Det skyldtes også, at det var ikke den samme klub, jeg sluttede i, som jeg startede. Der var en rivende udvikling fra Ikast Stadion til at komme til et splinternyt stadion, hvor det mere var den samlede pakke, der blev solgt med sponsorlounge og overdækkede siddepladser. På Ikast Stadion kunne man tilbyde fodbolden. Hvis ikke fodbolden var i orden, var der ikke noget for tilskuerne. Der er det mere en samlet underholdningspakke på det store stadion i Herning, siger Søren Skriver.
Tilbage i sommeren 2006 stoppede Skriver karrieren efter godt halvandet års skadesproblemer. I dag er han administrativ koordinator hos kartoffelmelsproducenten KMC, et job han fik på baggrund af den kontoruddannelse, han havde, allerede inden han blev fuldtidsprofessionel hos FC Midjylland.
– Jeg har haft et lidt anderledes forløb end de fleste, for jeg har en kontoruddannelse, som jeg havde før jeg blev professionel som 26-årig i forbindelse med fusionen. De syv år, hvor jeg var i FC Midtjylland, så jeg lidt som lånt tid, hvor jeg kunne få lov at leve af min hobby. Jeg vidste godt, det var til låns, og derfor værdsatte jeg det, mens det stod på, siger Søren Skriver.
Søren Skriver er altså hverken blevet agent, sportsdirektør, assistenttræner eller lignende efter karrieren, og udover et trænerjob for sin femårige dreng i Give Fremad er han ude af fodboldverdenen og sin tidligere klub.
– Det er begrænset, hvor meget jeg har med FC Midtjylland at gøre. Jeg er oppe og se nogle kampe, men ellers følger jeg dem mest gennem medierne. Man får en ny hverdag. Jeg har et job og en familie med tre børn, så jeg har en masse andre ting også. Det er ikke fordi, jeg ikke har lyst til det, men det er et spørgsmål om prioritering. Men det er stadig midt hold, siger Søren Skriver.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Her spiller Lasse Schöne i dag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT