Mest scorende dansker i Serie A: Tengstedt tilbage

Alt er åbent i forhold til den danske succesangribers fremtid.



Casper Tengstedt har ikke været på banen i den seneste måned grundet en skade, men nu er den danske topscorer for Verona med seks mål i Serie A tilbage. 

Det er han med 11 kampe igen i den bedste italienske række, hvor hans klub kæmper for overlevelse med fire point ned til den kriminelle side af nedrykningsstregen. 

Ingen andre danskere har scoret så mange mål i Serie A som 24-årige Casper Tengstedt, der frem til sommer er udlejet fra Benfica, og spørgsmålet er, hvad hans store succes for en lille klub i Italien vil betyde for fremtiden. 

– Lige nu fokuserer vi bare på, at Casper skal hjælpe Verona med at blive i Serie A, og det kræver al hans opmærksomhed i den sidste spændende del af sæsonen, siger Casper Tengstedts agent, Jacob Krüger, der har været glad for angriberens udvikling i Italien. 

Casper Tengstedt kåret til kampens spiller i Serie A-opgøret mod Bologna.

– Jeg synes, at han har gjort det fremragende som den mest scorende dansker med seks mål på et hold, som kæmper i bunden og ikke kreerer så mange chancer. Men når du spørger ind til hans fremtid, kan jeg kun sige, at alt er åbent, fordi vi helt ærligt ikke har taget nogen beslutning – hverken klubberne eller spilleren.  

Tirsdag er der landsholdsudtagelse frem mod de vigtige kampe mod Portugal, og i den forbindelse har landstræner, Brian Riemer, rost en sprudlende Gustav Isaksen og samtidig udtalt, at han mener, det er lang tid siden, at en dansk offensivspiller har foldet sig ud i Serie A. 

Det står noget i kontrast til Casper Tengstedts fine sæson i Verona, og Jacob Krüger virker da også overrasket, da Tipsbladet nævner landstrænerens mening over for ham. 

– Okay, det overrasker mig da godt nok, at han skulle have sagt det. Det mener jeg i den grad, at Casper har gjort inden sin skadesperiode. Jeg håber da, at det blot er en forglemmelse fra landstræneren, jeg tror ikke, at han har tænkt det på nogen anden måde, end at han ville rose Gustav Isaksens flotte form. 

Verona – med topscorer Casper Tengstedt – møder Bologna hjemme søndag.







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Afslører: Dolberg sat til salg

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Medier sender ham hjem til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Manchester United afbryder forhandlingerne

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tysk VM-chok

Tottenham henter Liverpool-profil