Casper Tengstedt har ikke været på banen i den seneste måned grundet en skade, men nu er den danske topscorer for Verona med seks mål i Serie A tilbage.
Det er han med 11 kampe igen i den bedste italienske række, hvor hans klub kæmper for overlevelse med fire point ned til den kriminelle side af nedrykningsstregen.
Ingen andre danskere har scoret så mange mål i Serie A som 24-årige Casper Tengstedt, der frem til sommer er udlejet fra Benfica, og spørgsmålet er, hvad hans store succes for en lille klub i Italien vil betyde for fremtiden.
– Lige nu fokuserer vi bare på, at Casper skal hjælpe Verona med at blive i Serie A, og det kræver al hans opmærksomhed i den sidste spændende del af sæsonen, siger Casper Tengstedts agent, Jacob Krüger, der har været glad for angriberens udvikling i Italien.

– Jeg synes, at han har gjort det fremragende som den mest scorende dansker med seks mål på et hold, som kæmper i bunden og ikke kreerer så mange chancer. Men når du spørger ind til hans fremtid, kan jeg kun sige, at alt er åbent, fordi vi helt ærligt ikke har taget nogen beslutning – hverken klubberne eller spilleren.
Tirsdag er der landsholdsudtagelse frem mod de vigtige kampe mod Portugal, og i den forbindelse har landstræner, Brian Riemer, rost en sprudlende Gustav Isaksen og samtidig udtalt, at han mener, det er lang tid siden, at en dansk offensivspiller har foldet sig ud i Serie A.
Det står noget i kontrast til Casper Tengstedts fine sæson i Verona, og Jacob Krüger virker da også overrasket, da Tipsbladet nævner landstrænerens mening over for ham.
– Okay, det overrasker mig da godt nok, at han skulle have sagt det. Det mener jeg i den grad, at Casper har gjort inden sin skadesperiode. Jeg håber da, at det blot er en forglemmelse fra landstræneren, jeg tror ikke, at han har tænkt det på nogen anden måde, end at han ville rose Gustav Isaksens flotte form.
Verona – med topscorer Casper Tengstedt – møder Bologna hjemme søndag.
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
FANKLUBBEN