Mest scorende dansker i Serie A: Tengstedt tilbage

Alt er åbent i forhold til den danske succesangribers fremtid.



Casper Tengstedt har ikke været på banen i den seneste måned grundet en skade, men nu er den danske topscorer for Verona med seks mål i Serie A tilbage. 

Det er han med 11 kampe igen i den bedste italienske række, hvor hans klub kæmper for overlevelse med fire point ned til den kriminelle side af nedrykningsstregen. 

Ingen andre danskere har scoret så mange mål i Serie A som 24-årige Casper Tengstedt, der frem til sommer er udlejet fra Benfica, og spørgsmålet er, hvad hans store succes for en lille klub i Italien vil betyde for fremtiden. 

– Lige nu fokuserer vi bare på, at Casper skal hjælpe Verona med at blive i Serie A, og det kræver al hans opmærksomhed i den sidste spændende del af sæsonen, siger Casper Tengstedts agent, Jacob Krüger, der har været glad for angriberens udvikling i Italien. 

Casper Tengstedt kåret til kampens spiller i Serie A-opgøret mod Bologna.

– Jeg synes, at han har gjort det fremragende som den mest scorende dansker med seks mål på et hold, som kæmper i bunden og ikke kreerer så mange chancer. Men når du spørger ind til hans fremtid, kan jeg kun sige, at alt er åbent, fordi vi helt ærligt ikke har taget nogen beslutning – hverken klubberne eller spilleren.  

Tirsdag er der landsholdsudtagelse frem mod de vigtige kampe mod Portugal, og i den forbindelse har landstræner, Brian Riemer, rost en sprudlende Gustav Isaksen og samtidig udtalt, at han mener, det er lang tid siden, at en dansk offensivspiller har foldet sig ud i Serie A. 

Det står noget i kontrast til Casper Tengstedts fine sæson i Verona, og Jacob Krüger virker da også overrasket, da Tipsbladet nævner landstrænerens mening over for ham. 

– Okay, det overrasker mig da godt nok, at han skulle have sagt det. Det mener jeg i den grad, at Casper har gjort inden sin skadesperiode. Jeg håber da, at det blot er en forglemmelse fra landstræneren, jeg tror ikke, at han har tænkt det på nogen anden måde, end at han ville rose Gustav Isaksens flotte form. 

Verona – med topscorer Casper Tengstedt – møder Bologna hjemme søndag.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Rødt kort er svært at vurdere’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘De har haft det værste transfervindue’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AC Horsens – FC Nordsjælland

FC København interesseret i Jonas Kersken

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Udeladt – kan slet ikke spille