Mest scorende dansker i Serie A: Tengstedt tilbage

Alt er åbent i forhold til den danske succesangribers fremtid.



Casper Tengstedt har ikke været på banen i den seneste måned grundet en skade, men nu er den danske topscorer for Verona med seks mål i Serie A tilbage. 

Det er han med 11 kampe igen i den bedste italienske række, hvor hans klub kæmper for overlevelse med fire point ned til den kriminelle side af nedrykningsstregen. 

Ingen andre danskere har scoret så mange mål i Serie A som 24-årige Casper Tengstedt, der frem til sommer er udlejet fra Benfica, og spørgsmålet er, hvad hans store succes for en lille klub i Italien vil betyde for fremtiden. 

– Lige nu fokuserer vi bare på, at Casper skal hjælpe Verona med at blive i Serie A, og det kræver al hans opmærksomhed i den sidste spændende del af sæsonen, siger Casper Tengstedts agent, Jacob Krüger, der har været glad for angriberens udvikling i Italien. 

Casper Tengstedt kåret til kampens spiller i Serie A-opgøret mod Bologna.

– Jeg synes, at han har gjort det fremragende som den mest scorende dansker med seks mål på et hold, som kæmper i bunden og ikke kreerer så mange chancer. Men når du spørger ind til hans fremtid, kan jeg kun sige, at alt er åbent, fordi vi helt ærligt ikke har taget nogen beslutning – hverken klubberne eller spilleren.  

Tirsdag er der landsholdsudtagelse frem mod de vigtige kampe mod Portugal, og i den forbindelse har landstræner, Brian Riemer, rost en sprudlende Gustav Isaksen og samtidig udtalt, at han mener, det er lang tid siden, at en dansk offensivspiller har foldet sig ud i Serie A. 

Det står noget i kontrast til Casper Tengstedts fine sæson i Verona, og Jacob Krüger virker da også overrasket, da Tipsbladet nævner landstrænerens mening over for ham. 

– Okay, det overrasker mig da godt nok, at han skulle have sagt det. Det mener jeg i den grad, at Casper har gjort inden sin skadesperiode. Jeg håber da, at det blot er en forglemmelse fra landstræneren, jeg tror ikke, at han har tænkt det på nogen anden måde, end at han ville rose Gustav Isaksens flotte form. 

Verona – med topscorer Casper Tengstedt – møder Bologna hjemme søndag.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer