Casper Tengstedt har ikke været på banen i den seneste måned grundet en skade, men nu er den danske topscorer for Verona med seks mål i Serie A tilbage.
Det er han med 11 kampe igen i den bedste italienske række, hvor hans klub kæmper for overlevelse med fire point ned til den kriminelle side af nedrykningsstregen.
Ingen andre danskere har scoret så mange mål i Serie A som 24-årige Casper Tengstedt, der frem til sommer er udlejet fra Benfica, og spørgsmålet er, hvad hans store succes for en lille klub i Italien vil betyde for fremtiden.
– Lige nu fokuserer vi bare på, at Casper skal hjælpe Verona med at blive i Serie A, og det kræver al hans opmærksomhed i den sidste spændende del af sæsonen, siger Casper Tengstedts agent, Jacob Krüger, der har været glad for angriberens udvikling i Italien.

– Jeg synes, at han har gjort det fremragende som den mest scorende dansker med seks mål på et hold, som kæmper i bunden og ikke kreerer så mange chancer. Men når du spørger ind til hans fremtid, kan jeg kun sige, at alt er åbent, fordi vi helt ærligt ikke har taget nogen beslutning – hverken klubberne eller spilleren.
Tirsdag er der landsholdsudtagelse frem mod de vigtige kampe mod Portugal, og i den forbindelse har landstræner, Brian Riemer, rost en sprudlende Gustav Isaksen og samtidig udtalt, at han mener, det er lang tid siden, at en dansk offensivspiller har foldet sig ud i Serie A.
Det står noget i kontrast til Casper Tengstedts fine sæson i Verona, og Jacob Krüger virker da også overrasket, da Tipsbladet nævner landstrænerens mening over for ham.
– Okay, det overrasker mig da godt nok, at han skulle have sagt det. Det mener jeg i den grad, at Casper har gjort inden sin skadesperiode. Jeg håber da, at det blot er en forglemmelse fra landstræneren, jeg tror ikke, at han har tænkt det på nogen anden måde, end at han ville rose Gustav Isaksens flotte form.
Verona – med topscorer Casper Tengstedt – møder Bologna hjemme søndag.
LIVE
VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen
Rekord-Messi sparker Argentina videre
OPTAKT
Panama – Kroatien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
FC Københavns talenter gør rent bord
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Historisk Messi rykker forbi Klose
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Her kan du se Argentina mod Østrig
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Her kan du se Norge mod Senegal
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
OPTAKT
Frankrig – Irak
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
Conrad Harder får argentinsk chef
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Et skridt tættere Englands største stadion
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT