LYNGBY STADION: Efter et flyvende efterår har Randers FC indledt forårssæsonen med ét point i to kampe.
Efter 2-1-nederlaget til FC København blev det fredag til en nulløsning ude mod Lyngby Boldklub, hvor Randers’ offensive folk aldrig rigtigt kom op i omdrejninger.
– Jeg oplever det som en meget tæt kamp, og man kan vel ikke sige så meget til, at den ender med ét point til hver. Jeg synes trods alt, at det er os, der har de største chancer, men det er ikke noget chanceorgie. Det bliver lidt en låst kamp, lød det fra Rasmus Bertelsen, da Randers-træneren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
En tung tåge gjorde ikke tingene nemmere på Lyngby Stadion, men Rasmus Bertelsen ville ikke bruge forholdene i Lyngby som en undskyldning.
– Nu skal jeg jo heller ikke prale af den græsplæne, vi har i Randers. Men det er klart, at det flydende kombinationsspil er ikke så nemt på det her underlag. Der er lidt med berøringerne, som måske springer lidt, og det er lidt sværere at finde et flow. Den der sidste x-faktor, vi gerne vil have fra vores offensivspillere, den fandt vi ikke i dag, lød det fra Rasmus Bertelsen, der erkendte, at kronjyderne ikke spillede deres bedste kamp.
Har I brug for lidt tid til at finde tilbage til det momentum, I havde i efteråret?
– Det ved jeg sgu ikke. Jeg synes, at den sidste kamp nede på træningslejren, hvor der var sol og sommer, der synes jeg sgu, at det sad meget godt i skabet. Så det er ikke fordi jeg tror, at det er så langt væk, men det er klart, at vi lige mangler det flow, hvor vi også kommer foran i kampene, så det hele kan frigøre sig lidt.
– Vi ved godt, at vi skal ud og have nogle flere point for at komme med i top-6. Vi skal nok have fundet en sejr frem i en af de sidste tre kampe. Vi kan nok ikke fedte os hjem med et par krydser. Og den kan lige så godt komme mod AGF eller Brøndby. Det er også nogle kampe, der måske ligger lidt anderledes til os. Måske kan vi være lidt farligere der på nogle andre måder, lød det fra Randers-chefen.
Forventer du stadig, at I kommer med i Mesterskabsspillet?
– Jeg ved ikke, om jeg forventer det, men jeg håber det rigtigt meget. Jeg synes, at vi har en god chance for det. Det er heldigvis i vores egne hænder og vi har et par fede hjemmekampe at se frem til mod AGF og Brøndby. Det bliver ikke meget federe. Og så FC Midtjylland i den sidste, hvor vi ikke plejer at have det store held. Så vi skal se, om vi kan få nogle point i de næste to, tror jeg.
Det vil vel være lidt skuffende, hvis I ikke kommer med i top-6, med tanke på jeres efterårssæson?
– Det vil da være super skuffende! Det vil være et antiklimaks, efter at vi føler, at vi har fået bygget noget rigtigt spændende op, hvor vi føler, at vi kan spille med i den sjove ende. Men der ligger også andre gode hold omkring os, og kan vi ikke komme med, så må vi kæmpe for den syvendeplads, vi vandt sidste år. Sådan er den her Superliga. Men det vil da være skuffende, det medgiver jeg gerne, lød det afslutningsvist fra Rasmus Bertelsen.
Randers FC spiller igen på næste fredag, hvor Rasmus Bertelsens tropper får besøg af AGF.
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
– Du har udstråling som tagpap
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG