,

– Det vil være super skuffende!

Randers FC spillede ikke op til topniveauet mod Lyngby, men Rasmus Bertelsen ser stadig rigtigt gode chancer for at komme i top-6.



LYNGBY STADION: Efter et flyvende efterår har Randers FC indledt forårssæsonen med ét point i to kampe.

Efter 2-1-nederlaget til FC København blev det fredag til en nulløsning ude mod Lyngby Boldklub, hvor Randers’ offensive folk aldrig rigtigt kom op i omdrejninger.

– Jeg oplever det som en meget tæt kamp, og man kan vel ikke sige så meget til, at den ender med ét point til hver. Jeg synes trods alt, at det er os, der har de største chancer, men det er ikke noget chanceorgie. Det bliver lidt en låst kamp, lød det fra Rasmus Bertelsen, da Randers-træneren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

En tung tåge gjorde ikke tingene nemmere på Lyngby Stadion, men Rasmus Bertelsen ville ikke bruge forholdene i Lyngby som en undskyldning.

– Nu skal jeg jo heller ikke prale af den græsplæne, vi har i Randers. Men det er klart, at det flydende kombinationsspil er ikke så nemt på det her underlag. Der er lidt med berøringerne, som måske springer lidt, og det er lidt sværere at finde et flow. Den der sidste x-faktor, vi gerne vil have fra vores offensivspillere, den fandt vi ikke i dag, lød det fra Rasmus Bertelsen, der erkendte, at kronjyderne ikke spillede deres bedste kamp.

Har I brug for lidt tid til at finde tilbage til det momentum, I havde i efteråret?

– Det ved jeg sgu ikke. Jeg synes, at den sidste kamp nede på træningslejren, hvor der var sol og sommer, der synes jeg sgu, at det sad meget godt i skabet. Så det er ikke fordi jeg tror, at det er så langt væk, men det er klart, at vi lige mangler det flow, hvor vi også kommer foran i kampene, så det hele kan frigøre sig lidt. 

– Vi ved godt, at vi skal ud og have nogle flere point for at komme med i top-6. Vi skal nok have fundet en sejr frem i en af de sidste tre kampe. Vi kan nok ikke fedte os hjem med et par krydser. Og den kan lige så godt komme mod AGF eller Brøndby. Det er også nogle kampe, der måske ligger lidt anderledes til os. Måske kan vi være lidt farligere der på nogle andre måder, lød det fra Randers-chefen.

Forventer du stadig, at I kommer med i Mesterskabsspillet?

– Jeg ved ikke, om jeg forventer det, men jeg håber det rigtigt meget. Jeg synes, at vi har en god chance for det. Det er heldigvis i vores egne hænder og vi har et par fede hjemmekampe at se frem til mod AGF og Brøndby. Det bliver ikke meget federe. Og så FC Midtjylland i den sidste, hvor vi ikke plejer at have det store held. Så vi skal se, om vi kan få nogle point i de næste to, tror jeg. 

Det vil vel være lidt skuffende, hvis I ikke kommer med i top-6, med tanke på jeres efterårssæson?

– Det vil da være super skuffende! Det vil være et antiklimaks, efter at vi føler, at vi har fået bygget noget rigtigt spændende op, hvor vi føler, at vi kan spille med i den sjove ende. Men der ligger også andre gode hold omkring os, og kan vi ikke komme med, så må vi kæmpe for den syvendeplads, vi vandt sidste år. Sådan er den her Superliga. Men det vil da være skuffende, det medgiver jeg gerne, lød det afslutningsvist fra Rasmus Bertelsen.

Randers FC spiller igen på næste fredag, hvor Rasmus Bertelsens tropper får besøg af AGF.





Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Lover transfers

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Forhandler om Yussuf Poulsen

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Holger Rune-fadæse går verden rundt



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold



Av! Taber stort på dansker

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

FCK-stjerne i klubskifte?

Nu kan de hentes gratis

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop



Afslører – i dialog med danske klubber

Dansker i stort Premier League-skifte?

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Mads Hermansen til topklub?

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB



Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub