LYNGBY STADION: Efter et flyvende efterår har Randers FC indledt forårssæsonen med ét point i to kampe.
Efter 2-1-nederlaget til FC København blev det fredag til en nulløsning ude mod Lyngby Boldklub, hvor Randers’ offensive folk aldrig rigtigt kom op i omdrejninger.
– Jeg oplever det som en meget tæt kamp, og man kan vel ikke sige så meget til, at den ender med ét point til hver. Jeg synes trods alt, at det er os, der har de største chancer, men det er ikke noget chanceorgie. Det bliver lidt en låst kamp, lød det fra Rasmus Bertelsen, da Randers-træneren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
En tung tåge gjorde ikke tingene nemmere på Lyngby Stadion, men Rasmus Bertelsen ville ikke bruge forholdene i Lyngby som en undskyldning.
– Nu skal jeg jo heller ikke prale af den græsplæne, vi har i Randers. Men det er klart, at det flydende kombinationsspil er ikke så nemt på det her underlag. Der er lidt med berøringerne, som måske springer lidt, og det er lidt sværere at finde et flow. Den der sidste x-faktor, vi gerne vil have fra vores offensivspillere, den fandt vi ikke i dag, lød det fra Rasmus Bertelsen, der erkendte, at kronjyderne ikke spillede deres bedste kamp.
Har I brug for lidt tid til at finde tilbage til det momentum, I havde i efteråret?
– Det ved jeg sgu ikke. Jeg synes, at den sidste kamp nede på træningslejren, hvor der var sol og sommer, der synes jeg sgu, at det sad meget godt i skabet. Så det er ikke fordi jeg tror, at det er så langt væk, men det er klart, at vi lige mangler det flow, hvor vi også kommer foran i kampene, så det hele kan frigøre sig lidt.
– Vi ved godt, at vi skal ud og have nogle flere point for at komme med i top-6. Vi skal nok have fundet en sejr frem i en af de sidste tre kampe. Vi kan nok ikke fedte os hjem med et par krydser. Og den kan lige så godt komme mod AGF eller Brøndby. Det er også nogle kampe, der måske ligger lidt anderledes til os. Måske kan vi være lidt farligere der på nogle andre måder, lød det fra Randers-chefen.
Forventer du stadig, at I kommer med i Mesterskabsspillet?
– Jeg ved ikke, om jeg forventer det, men jeg håber det rigtigt meget. Jeg synes, at vi har en god chance for det. Det er heldigvis i vores egne hænder og vi har et par fede hjemmekampe at se frem til mod AGF og Brøndby. Det bliver ikke meget federe. Og så FC Midtjylland i den sidste, hvor vi ikke plejer at have det store held. Så vi skal se, om vi kan få nogle point i de næste to, tror jeg.
Det vil vel være lidt skuffende, hvis I ikke kommer med i top-6, med tanke på jeres efterårssæson?
– Det vil da være super skuffende! Det vil være et antiklimaks, efter at vi føler, at vi har fået bygget noget rigtigt spændende op, hvor vi føler, at vi kan spille med i den sjove ende. Men der ligger også andre gode hold omkring os, og kan vi ikke komme med, så må vi kæmpe for den syvendeplads, vi vandt sidste år. Sådan er den her Superliga. Men det vil da være skuffende, det medgiver jeg gerne, lød det afslutningsvist fra Rasmus Bertelsen.
Randers FC spiller igen på næste fredag, hvor Rasmus Bertelsens tropper får besøg af AGF.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
MEDIE
Monsterbud på vej
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE