LYNGBY STADION: Efter et flyvende efterår har Randers FC indledt forårssæsonen med ét point i to kampe.
Efter 2-1-nederlaget til FC København blev det fredag til en nulløsning ude mod Lyngby Boldklub, hvor Randers’ offensive folk aldrig rigtigt kom op i omdrejninger.
– Jeg oplever det som en meget tæt kamp, og man kan vel ikke sige så meget til, at den ender med ét point til hver. Jeg synes trods alt, at det er os, der har de største chancer, men det er ikke noget chanceorgie. Det bliver lidt en låst kamp, lød det fra Rasmus Bertelsen, da Randers-træneren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
En tung tåge gjorde ikke tingene nemmere på Lyngby Stadion, men Rasmus Bertelsen ville ikke bruge forholdene i Lyngby som en undskyldning.
– Nu skal jeg jo heller ikke prale af den græsplæne, vi har i Randers. Men det er klart, at det flydende kombinationsspil er ikke så nemt på det her underlag. Der er lidt med berøringerne, som måske springer lidt, og det er lidt sværere at finde et flow. Den der sidste x-faktor, vi gerne vil have fra vores offensivspillere, den fandt vi ikke i dag, lød det fra Rasmus Bertelsen, der erkendte, at kronjyderne ikke spillede deres bedste kamp.
Har I brug for lidt tid til at finde tilbage til det momentum, I havde i efteråret?
– Det ved jeg sgu ikke. Jeg synes, at den sidste kamp nede på træningslejren, hvor der var sol og sommer, der synes jeg sgu, at det sad meget godt i skabet. Så det er ikke fordi jeg tror, at det er så langt væk, men det er klart, at vi lige mangler det flow, hvor vi også kommer foran i kampene, så det hele kan frigøre sig lidt.
– Vi ved godt, at vi skal ud og have nogle flere point for at komme med i top-6. Vi skal nok have fundet en sejr frem i en af de sidste tre kampe. Vi kan nok ikke fedte os hjem med et par krydser. Og den kan lige så godt komme mod AGF eller Brøndby. Det er også nogle kampe, der måske ligger lidt anderledes til os. Måske kan vi være lidt farligere der på nogle andre måder, lød det fra Randers-chefen.
Forventer du stadig, at I kommer med i Mesterskabsspillet?
– Jeg ved ikke, om jeg forventer det, men jeg håber det rigtigt meget. Jeg synes, at vi har en god chance for det. Det er heldigvis i vores egne hænder og vi har et par fede hjemmekampe at se frem til mod AGF og Brøndby. Det bliver ikke meget federe. Og så FC Midtjylland i den sidste, hvor vi ikke plejer at have det store held. Så vi skal se, om vi kan få nogle point i de næste to, tror jeg.
Det vil vel være lidt skuffende, hvis I ikke kommer med i top-6, med tanke på jeres efterårssæson?
– Det vil da være super skuffende! Det vil være et antiklimaks, efter at vi føler, at vi har fået bygget noget rigtigt spændende op, hvor vi føler, at vi kan spille med i den sjove ende. Men der ligger også andre gode hold omkring os, og kan vi ikke komme med, så må vi kæmpe for den syvendeplads, vi vandt sidste år. Sådan er den her Superliga. Men det vil da være skuffende, det medgiver jeg gerne, lød det afslutningsvist fra Rasmus Bertelsen.
Randers FC spiller igen på næste fredag, hvor Rasmus Bertelsens tropper får besøg af AGF.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Supercomputer spår FCM-nedtur
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW