Hård skæbne kan vente Rasmus Højlund i Atalanta

Den målfarlige angriber er ved at være tilbage i omdrejninger, og det kan betyde, at Rasmus Højlund skal væbne sig med tålmodighed om spilleminutterne i Atalanta ifølge italiensk avis.



Rasmus Højlund har gang i en vaskeægte kometkarriere.

Han regnede mål ind for SK Sturm Graz siden skiftet fra FC København tilbage i januar, og derfor sprængte Atalanta banken for at købe det danske stjerneskud denne sommer.

Den 19-årige angriber har siden skiftet til italiensk fodbold noteret sig for et mål og en assist i fire kamp. Senest startede han inde mod AS Roma til fordel for Luis Muriel.

De to har kæmpet om startpladsen de seneste uger i fraværet af holdets store profil Duvan Zapata. Den colombianske angriber har døjet med en skade, men det forlyder nu i Italien, at han er tilbage igen.

Det kan betyde en hård skæbne for Rasmus Højlund og længere tid mellem spilleminutterne i Atalanta, spår Gazzetta dello Sport ifølge avisens søstermedie Sos Fanta.

Duvan Zapata forventes således klar til weekendens kamp mod Fioretina, hvor avisen allerede påtænker, at han kan være klar til at starte i italienernes angreb, som han gjorde det i sæsonens første fire spillerunder.

Avisen fokuserer på, at Duvan Zapata lige nu har et andet niveau end klubbens øvrige angribere, hvorfor cheftræner Gian Piero Gasperini formentlig foretrækker colombianeren foran Rasmus Højlund og Luis Muriel.

– Zapata er på et andet niveau. Han bringer en anden erfaring og vil formentlig skærpe den nye spillestil, som er mindre aggressiv, mere reflekteret og har større fokus på defensiven, skriver de.

Atalanta bruger lige nu kun en rendyrket angriber, så der er kamp om pladsen i Atalantas forreste geled. Bliver Rasmus Højlund ved med at imponere, så skal de to colombianere dog til at kridte skoene.

Duvan Zapata kom til Atalanta i 2020 efter en vellykket lejeaftatale, og han har i hele perioden været garant for et tocifret antal mål hver sæson. Rasmus Højlund har indtil videre scoret et mål i fire kampe for sin nye klub.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jonas Wind til danskerklub?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub