Inter-stjerne mødes med anklager i mafiasag

Hakan Çalhanoğlu skal hjælpe anklagerne i efterforskningen af en alvorlig sag med forbindelser til den italienske mafia.



Normalt er han kendt for et tordendrøn, der kan få selv Robert Skov til at blive misundelig, men nu er Hakan Çalhanoğlu blevet rodet ind i efterforskningen af en alvorlig sag, der kædes sammen med Italiens mafiaproblem.

I september blev flere ultras fra AC Milan og Inter anholdt i en sag med forbindelser til forskellige italienske mafiafamilier. Sagen omhandler angivelig afpresning og andre "alvorlige" forbrydelser. Afpresningen vedrører blandt andet salg af billetter og drikkevarer omkring stadion.

Efterforskningen af sagen startede i begyndelsen af september, hvor et ledende medlem af Inters Curva Nord, Antonio Bellocco, blev dræbt af Andrea Beretta, der også er en del af ultramiljøet omkring Inter.

En af de anholdte i sagen er Marco Ferdico, der er en ledende skikkelse blandt Inters ultras. I den forbindelse mødtes han i 2023 med Hakan Çalhanoğlu, hvor de over en middag skulle have diskuteret tildelingen af ekstra billetter til den kommende Champions League-finale mod Manchester City.

Derfor har de italienske myndigheder indkaldt den tyrkiske stjernespiller til et møde i den kommende uge, hvor han skal give sin beskrivelse af, hvad der er sket omkring klubben de senere år. Hakan Çalhanoğlu er ikke selv anklaget i sagen, men skal assistere myndighedernes efterforskning.

Udover Hakan Çalhanoğlu har Inters cheftræner, Simone Inzaghi, og klubbens vicepræsident, Javier Zanetti, også udtalt sig til anklagerne i den alvorlige sag.






Kæmpekøb retur til FC København?




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afslører samtale med Roony Bardghji

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’