Inter-stjerne mødes med anklager i mafiasag

Hakan Çalhanoğlu skal hjælpe anklagerne i efterforskningen af en alvorlig sag med forbindelser til den italienske mafia.



Normalt er han kendt for et tordendrøn, der kan få selv Robert Skov til at blive misundelig, men nu er Hakan Çalhanoğlu blevet rodet ind i efterforskningen af en alvorlig sag, der kædes sammen med Italiens mafiaproblem.

I september blev flere ultras fra AC Milan og Inter anholdt i en sag med forbindelser til forskellige italienske mafiafamilier. Sagen omhandler angivelig afpresning og andre "alvorlige" forbrydelser. Afpresningen vedrører blandt andet salg af billetter og drikkevarer omkring stadion.

Efterforskningen af sagen startede i begyndelsen af september, hvor et ledende medlem af Inters Curva Nord, Antonio Bellocco, blev dræbt af Andrea Beretta, der også er en del af ultramiljøet omkring Inter.

En af de anholdte i sagen er Marco Ferdico, der er en ledende skikkelse blandt Inters ultras. I den forbindelse mødtes han i 2023 med Hakan Çalhanoğlu, hvor de over en middag skulle have diskuteret tildelingen af ekstra billetter til den kommende Champions League-finale mod Manchester City.

Derfor har de italienske myndigheder indkaldt den tyrkiske stjernespiller til et møde i den kommende uge, hvor han skal give sin beskrivelse af, hvad der er sket omkring klubben de senere år. Hakan Çalhanoğlu er ikke selv anklaget i sagen, men skal assistere myndighedernes efterforskning.

Udover Hakan Çalhanoğlu har Inters cheftræner, Simone Inzaghi, og klubbens vicepræsident, Javier Zanetti, også udtalt sig til anklagerne i den alvorlige sag.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tottenham jagter choktransfer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Horsens kommer tættere på oprykning