Casper Tengstedt har fået gang i målscoringen igen. På øverste, øverste niveau. I Serie A.
Senest lynede den danske angriber for 10 dage siden endnu en gang i en utrolig vigtig 3-2-sejr over Roma, da upåagtede Verona overraskede ved at slå storklubben fra hovedstaden.
I alt har den 24-årige dansker fået nettet til at blafre fem gange i 12 optrædener for et mandskab, der har det meget svært, og det giver genklang i Italien.
– Han er topscorer og gør det personligt virkelig godt. Verona har problemer, men Tengstedt stråler og er en af få positive cases, lyder det fra Guilio Saetta, journalist fra Italiens største fodboldavis Gazzetta dello Sport.
Guilio Saetta dækker Verona tæt og interviewede for ganske nylig Casper Tengstedt til den store avis. Dét til trods for, at Verona ifølge journalisten ellers ikke får så meget spalteplads i hans avis. Saetta melder om stor begejstring for angriberen i Serie A-klubben.

– Han er ikke den typiske 9’er, men kan også falde ned og hjælpe de andre og arbejde mellem linjerne med en stor arbejdsmoral. Og så har han jo bevist, at han kan lave mål på dette niveau. Han har gjort det godt i en offensiv, som ellers ikke har fået det til at fungere, forklarer Guilio Saetta.
Det er ved at være to år siden, at Casper Tengstedt brød lydmuren med et hav af mål i Rosenborg, så den portugisiske storklub Benfica købte ham fri for 60 millioner kroner.
Inden denne sommers lejemål til Verona lavede den 24-årige dansker fire mål og syv oplæg for Benfica, der mest af alt brugte ham som indskifter, og det var derfor tid til at få mere spilletid i Verona.
Her er han igen begyndt at score mål for en lille klub i en stor liga, men Casper Tengstedt er foreløbig stadig fundet for let til landsholdet, men drømmen er der stadig, og han tror på, at han én dag vil være at finde i den rødhvide trøje, har Tengstedt fortalt til Gazzetta dello Sport.
– Jeg spurgte ham, og han sagde, at han er meget fortrøstningsfuld omkring landsholdet, da han mener, at Danmark har mange gode angribere lige nu, men i fremtiden tror han på, at han vil komme på landsholdet. Han er en meget stille type, men jeg kan klart fornemme på ham, at han har masser af selvtillid, lyder det fra Guilio Saetta, der fortæller, at Casper Tengstedt hver dag vinder hjerter i Verona.

– I de lokale medier bliver han hyldet for at være en spiller, som kæmper godt, når han er på banen, og han giver aldrig op. Det er meget vigtigt for Verona og klubbens fans, for holdet er meget ustabilt og har som det eneste mandskab i Serie A endnu ikke spillet uafgjort. Tengstedt har i hvert fald den rette indstilling, men træneren har store problemer med at finde ud af, hvordan holdet kan fungere og spille stabilt.
– Træneren skifter meget ud på holdet, og han har heller ikke fundet den helt rigtige rolle til Tengstedt, hvis du spørger mig. I det meget vigtige derby mod Venezia, hvor han også scorede, var han faktisk 10’er, og det gik rigtig godt, fordi han har evnerne til den rolle, men siden har han spillet mere som nier, og træneren har altså problemer med at sætte et hold, der kan få det til at fungere. De har kun vundet fire kampe, og det er for lidt, forklarer Guilio Saetta, som har svært ved at se, at Verona skulle kunne købe Casper Tengstedt fri af Benfica.
– Verona er ikke en rig klub, så de køber noget mere ukendte spillere og prøver at sælge dem med profit. Da han scorede det første mål, spurgte medierne ham også, om han ikke kunne tænke sig at fortsætte i klubben, men der var han hurtig til at sige, at han ikke ville fokusere på næste sæson, men være i nuet, bemærker Saetta.
Det virker tydeligvis i en klub, hvor Casper Tengstedt er et af få lyspunkter.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
FCK-bænken var rasende!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’