Casper Tengstedt har fået gang i målscoringen igen. På øverste, øverste niveau. I Serie A.
Senest lynede den danske angriber for 10 dage siden endnu en gang i en utrolig vigtig 3-2-sejr over Roma, da upåagtede Verona overraskede ved at slå storklubben fra hovedstaden.
I alt har den 24-årige dansker fået nettet til at blafre fem gange i 12 optrædener for et mandskab, der har det meget svært, og det giver genklang i Italien.
– Han er topscorer og gør det personligt virkelig godt. Verona har problemer, men Tengstedt stråler og er en af få positive cases, lyder det fra Guilio Saetta, journalist fra Italiens største fodboldavis Gazzetta dello Sport.
Guilio Saetta dækker Verona tæt og interviewede for ganske nylig Casper Tengstedt til den store avis. Dét til trods for, at Verona ifølge journalisten ellers ikke får så meget spalteplads i hans avis. Saetta melder om stor begejstring for angriberen i Serie A-klubben.

– Han er ikke den typiske 9’er, men kan også falde ned og hjælpe de andre og arbejde mellem linjerne med en stor arbejdsmoral. Og så har han jo bevist, at han kan lave mål på dette niveau. Han har gjort det godt i en offensiv, som ellers ikke har fået det til at fungere, forklarer Guilio Saetta.
Det er ved at være to år siden, at Casper Tengstedt brød lydmuren med et hav af mål i Rosenborg, så den portugisiske storklub Benfica købte ham fri for 60 millioner kroner.
Inden denne sommers lejemål til Verona lavede den 24-årige dansker fire mål og syv oplæg for Benfica, der mest af alt brugte ham som indskifter, og det var derfor tid til at få mere spilletid i Verona.
Her er han igen begyndt at score mål for en lille klub i en stor liga, men Casper Tengstedt er foreløbig stadig fundet for let til landsholdet, men drømmen er der stadig, og han tror på, at han én dag vil være at finde i den rødhvide trøje, har Tengstedt fortalt til Gazzetta dello Sport.
– Jeg spurgte ham, og han sagde, at han er meget fortrøstningsfuld omkring landsholdet, da han mener, at Danmark har mange gode angribere lige nu, men i fremtiden tror han på, at han vil komme på landsholdet. Han er en meget stille type, men jeg kan klart fornemme på ham, at han har masser af selvtillid, lyder det fra Guilio Saetta, der fortæller, at Casper Tengstedt hver dag vinder hjerter i Verona.

– I de lokale medier bliver han hyldet for at være en spiller, som kæmper godt, når han er på banen, og han giver aldrig op. Det er meget vigtigt for Verona og klubbens fans, for holdet er meget ustabilt og har som det eneste mandskab i Serie A endnu ikke spillet uafgjort. Tengstedt har i hvert fald den rette indstilling, men træneren har store problemer med at finde ud af, hvordan holdet kan fungere og spille stabilt.
– Træneren skifter meget ud på holdet, og han har heller ikke fundet den helt rigtige rolle til Tengstedt, hvis du spørger mig. I det meget vigtige derby mod Venezia, hvor han også scorede, var han faktisk 10’er, og det gik rigtig godt, fordi han har evnerne til den rolle, men siden har han spillet mere som nier, og træneren har altså problemer med at sætte et hold, der kan få det til at fungere. De har kun vundet fire kampe, og det er for lidt, forklarer Guilio Saetta, som har svært ved at se, at Verona skulle kunne købe Casper Tengstedt fri af Benfica.
– Verona er ikke en rig klub, så de køber noget mere ukendte spillere og prøver at sælge dem med profit. Da han scorede det første mål, spurgte medierne ham også, om han ikke kunne tænke sig at fortsætte i klubben, men der var han hurtig til at sige, at han ikke ville fokusere på næste sæson, men være i nuet, bemærker Saetta.
Det virker tydeligvis i en klub, hvor Casper Tengstedt er et af få lyspunkter.
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Landstræner uenig med Ronaldo
Kæmpe ændring i MLS
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Vil bygge statue af Messi
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT