Der findes næppe et varmere dansk navn end Rasmus Højlund i øjeblikket.
Angriberen har på knap 14 måneder banket sig ind som et af Europas største angrebstalenter. I takt med at målene bliver flere for Atalanta, så gør interessen fra større adresser det samme.
Juventus, AC Milan, Real Madrid og Napoli er allerede velbeskrevne beundrere af den blonde bomber. Ifølge Tipsbladet oplysninger lurer kvartetten også på 20-årige Rasmus Højlund.
Men listen har fået endnu et navn i Manchester United, som ifølge Tipsbladets oplysninger er meget interesseret i angriberen, som har scoret fem Serie A-mål siden årsskiftet.
Klubben tager afsked med Wout Weghorst til sommer, mens Marcus Rashford endnu ikke har forlænget sin aftale, som udløber i 2024. Derfor afsøger man markedet for en ny skarpretter.
Her skulle øjnene være rettet mod Rasmus Højlund, der tidligere på måneden fyldte 20 år, og har braget igennem hos først SK Sturm Graz og siden sidste sommer Atalanta.
Selvom Manchester United er interesserede i Rasmus Højlund, så er der dog fortsat langt til, at en handel bliver aktuel. Interessen er der, ligesom den er fra mange af Europas øvrige topklubber.
I efteråret fik angriberen sin danske landsholdsdebut, og han bliver formentlig svær at komme udenom, når Kasper Hjulmand samler sine tropper til kvalifikationen til EM i slutningen af marts.
Rasmus Højlund har en kontrakt med Atalanta frem til sommeren 2027. Indtil videre er det blevet til seks Serie A-scoringer og en enkelt fuldtræffer i pokalturneringen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED