Sommeren 2022 var en begivenhedsrig en af slagsen for Jeppe Corfitzen, der efter blot et par måneder i Lyngby Boldklub endte med at rykke videre til Lecce i det sydlige Italien.
Den dengang 17-årige dansker fik herefter en drømmedebut for Lecces Primavera-mandskab, da han kom på tavlen i 2-0-sejren over Inter, og herefter fortsatte tingene med at gå i den rigtige retning for Jeppe Corfitzen, der i juni blev italienske U19-mester med Lecce.
– Jeg var lige skiftet til Lyngby fra FCK, hvor der ikke var mere at komme efter, og så nåede jeg at være der i to måneder, hvor jeg havde en rigtig god opstart med førsteholdet. Så spillede vi så en Future-kamp, og bagefter skrev min agent til mig, at der er en mulighed for at skifte til Lecce i Italien, siger Jeppe Corfitzen til Tipsbladet.
– Derefter gik det hurtigt. Jeg fløj af sted om aftenen, og så var det bare direkte derned og i gang.
Jeppe Corfitzen skulle ikke bruge længe på at sige ja til muligheden for at komme til udlandet.
– Det var en mulighed, som jeg ikke følte, at jeg kunne sige nej til. Det har også altid været et mål for mig at prøve at komme ud og prøve noget nyt og være lidt mere på egen hånd i udlandet. Og det er man i hvert fald, når man tager til Syditalien i så ung en alder, siger angriberen.
– Du får en mulighed, som der ikke er mange, der får. Du lærer også meget om dig selv, ikke kun på banen, men også udenfor banen. Du lærer at kunne begå dig, og du lærer at kunne klare flere ting alene. Det er fedt at komme ud og prøve noget nyt, i stedet for at være i Danmark.
Rykket op på førsteholdet
Jeppe Corfitzen blev hurtigt en profil på Lecces Primavera-mandskab, hvor den danske teenager endte med at score 12 mål i 34 kampe i sin første sæson i Italien.
De overbevisende præstationer har fået den konsekvens, at Jeppe Corfitzen i denne sæson er blevet rykket op i Lecces førsteholdstrup, hvor danskeren har siddet på bænken i sæsonens tre første Serie A-kampe.
– Det har været et år, der gik måske lidt bedre end jeg selv havde forventet. Og måske også bedre end mange andre havde forventet. Det gik hurtigt med at komme derned, og vi ender jo med at vinde trofæet (med Primavera-holdet, red.), og jeg får lavet en masse mål. Nu har jeg så ramt førsteholdet, hvilket jeg er meget stolt over, siger Jeppe Corfitzen.
Det var efter sommerferien, at Jeppe Corfitzen fik at vide, at han i denne sæson skulle tørne ud for Lecces førstehold, der aktuelt ligger nummer fire i Serie A.
– Vi sluttede godt af, og jeg sluttede også selv godt af personligt, så jeg følte i hvert fald selv, at jeg havde fortjent en plads på førsteholdet. Det er vildt at skulle rende rundt og spille Serie A nu. Men det har været fedt. Det er et højt niveau, som man skal begå sig på hver dag, men man bliver kun bedre af det, lyder det fra Jeppe Corfitzen, der i august fik sin førsteholdsdebut i en Coppa Italia-kamp mod Como.
Jeppe Corfitzen har haft sprogundervisning i begyndelsen, men ellers har den danske angriber primært brugt diverse apps til at blive bedre til italiensk.
– Det er klart, at det er et nyt sprog, som man skal vænne sig til og som man skal lære rimeligt hurtigt. Det bliver krævet af dig. Jeg snakker ikke perfekt, men jeg forstår, når træneren snakker, hvilket er det vigtigste, siger det tidligere FC København-talent.
Jeppe Corfitzen har i Lecce en dansk holdkammerat i Patrick Dorgu, der også har taget turen fra Primavera til Serie A denne sommer, og de to danskere er blevet gode venner og bruger meget tid sammen udenfor banen.
Lecce sagde denne sommer farvel til klubbens danske kaptajn, Morten Hjulmand, der i sidste uge fik A-landsholdsdebut, og ifølge Jeppe Corfitzen er det klart, at Hjulmands succes er en stor inspirationskilde.
– Vi snakkede lidt, når vi var oppe at træne med på førsteholdet. Og så fik vi selvfølgelig talt en del her i pre-season, inden han skiftede ned til Portugal. Selvfølgelig giver det blod på tanden at se Morten kunne komme videre, og have en så god sæson, som han havde i sidste sæson for Lecce, siger Jeppe Corfitzen.
Debut på U20-landsholdet
Torsdag i sidste uge blev det til debut på Danmarks U-landshold, i 2-2-kampen mod Frankrig i Gladsaxe, hvilket Jeppe Corfitzen beskriver som 'et stort øjeblik'. Lecce-spillerens store drøm er at gå hele vejen i landsholdsregi.
– Selvfølgelig går jeg med en lille drøm om at kunne ramme herrelandsholdet på et tidspunkt. Jeg tror, at det er det, alle går og drømmer om, når man spiller for U-landsholdene, lyder det fra Jeppe Corfitzen, der beskriver sig selv som en fysisk stærk spiller, der kan spille højre kant og nier, og som er i besiddelse af et godt venstreben.
Efter landskampspausen går turen tilbage til Italien, og her er Jeppe Corfitzens klare ambiton at få spilletid i Serie A.
– Mine ambition er at få min Serie A-debut til at starte med, og ellers handler det bare om at få så mange minutter som muligt. Jeg skal bare være klar, når min chance kommer, siger Jeppe Corfitzen.
Det 18-årige danske stortalent kan potentielt få sin Serie A-debut på søndag, hvor Lecce møder Monza på udebane.

Hjulmand-bombe: ‘Alt er kaos’

Klar med millionløn til German Onugkha

Kæmpe lønforhøjelse

Tidligere Superliga-stjerne er gratis om lidt

Ekspert: Han er bange for det

Han er Hjulmands rival til jobbet i Leverkusen

Her er Danmarks startopstilling

Vildt rygte – Jess Thorup i chokskifte?

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

Bizart uheld – syet i ansigtet

Undrer sig over Brian Riemers valg

Hjulmand beskrives som ‘et risikabelt valg’

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Høje temperaturer venter Danmark i Athen

Overrasker tv-vært: Thomas Frank, jeg elsker dig!

Klar besked: ‘De tager fejl’

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Nu er Danmark IKKE favoritter

Afviste gigantisk tilbud

Her er Conrad Harders løn i RB Leipzig

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

Arsenal-transfer blokerede Hjulmand-skifte

Jubler over Andreas Christensen

FAKTA: Danmark har stort overtag mod Grækenland

Jubler over vilde transfers

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Brian Riemer: ‘Det er en stjerne i svøb’

Sønderjyske-transfers: Kan blive en kæmpe profil

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Superstjerne på vej til Tottenham?

I fremskredne forhandlinger med Kasper Hjulmand

Spanien sprudler – Tyskland rejser sig

Froholdt får ros og jagter startplads

Var ved at forlade Brøndby for “store penge”

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Afslører: Har taget ni kilo på

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Fabrizio Romano: ‘Jeg forventer, det sker’

Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’

Carlos Alcaraz vinder US Open

Kroatien dominerer Balkanderby

Brian Riemer imponeret: ‘Virkelig stærk offensiv’

Memphis Depay slår målrekord

Magisk sejr – scorer 6,5 millioner kroner

Mads Pedersen jubler: ‘Helt fantastisk’

Kæmpe triumf!

I svime over dansker efter vild debut

Efter grimt styrt: Melder ud om Skjelmose

Overraskede alle – video går viralt

Ekspert: Frygter én ting

Storklub lurer på Kasper Hjulmand