Fra FCK til Torino.
18-årige Cornelius Olsson forlader nemlig FCK for nu, da Serie A-klubben har sat kløerne i den unge forsvarer. Han er lejet ud til Torino til sommeren 2015.
Tipsbladet har talt med FCK’s U19-anfører om valget af den italienske klub.
– FCK og jeg var blevet enige om, at jeg skulle presses lidt mere nu i forhold til at spille voksenfodbold. Så var Torino en god mulighed, fordi de har en række, så man kan spille mod lidt ældre. I forhold til deres førstehold lød det også godt, siger Cornelius Olsson.
Handler det også om, at der ikke var udsigt til spilletid?
– Jeg tror, at som det ser ud lige nu, så tror jeg, at FCK føler, at jeg mangler lidt i forhold til at spille. Det er en fin mulighed for at komme til Italien. Nu er jeg kun på lån, så man ved ikke, om man kommer tilbage for at spille i FCK.
Han fortæller, at han i første omgang skal være klubbens Primavera-hold. På sigt er det dog tanken, at Olsson skal træne med Serie A-holdet og måske få nogle indhop i den bedste række.
– Det er fedt. Det er en stor mulighed og et stort skridt. Serie A er en af de store ligaer. At kunne få debut der ville være sindssygt stort.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor konkurrence i FCK
Inden skiftet til Italien snakkede han med en nu tidligere FCK’er, der tog samme tur som ham.
– Jeg fik snakket lidt med Alexander Simmelhack, da han kom tilbage fra opholdet i AC Milan. Han sagde, at det var godt og lærerigt. Han blev så ikke dernede, og det er, hvad det er. Jeg håber dog på, at det kan ske for mig, at de tror på mig og tager mig ind på førsteholdet.
Olsson fortæller, at der er mange om buddet i FCK, og derfor gav det mening at tage til Italien.
– Sådan er det i FCK. Man skal kæmpe om pladsen, og der er rigtig mange gode forsvarsspillere i forhold til min position.
– Dem har jeg skullet tage kampen op mod, men de er måske et skridt over mig. Det er derfor, at vi blev enige om, at jeg skulle prøve noget nyt for at tage det næste skridt.
Olsson lægger ikke skjul på, at han går efter at få en permanent kontrakt med Torino, men det er ikke udelukket at komme tilbage til FCK.
Lige nu har han kontrakt med FC København til udgangen af 2025.
– Man skal aldrig sige aldrig. Jeg ville rigtig gerne spille for FCK i Parken, men jeg vil heller ikke sige nej til at spille Serie A. Det er fedt begge ting, siger Cornelius Olsson til Tipsbladet og tilføjer.
– Hvis det ikke kan blive til noget med Torino, så er jeg blevet udviklet i FCK i de seneste tre år. Dem vil jeg gerne spille for. Jeg vil også gerne kunne vise mig frem i Serie A for Torino.
Han har spillet 38 kampe for FC Københavns U19-hold samt ni Youth League-kampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT