Juventus har i denne sæson smidt flere point end normalt i Serie A, og deraf er holdet da også nede på en uvant fjerdeplads med otte point op til Inter på førstepladsen. Juventus har dog en kamp i hånden.
Ligesom pointene har spillet helt generelt også haltet i denne sæson, hvor man har fået den tidligere spiller Andrea Pirlo ind som cheftræner – og han er langt fra en, som Serie A-legenden Preben Elkjær er imponeret af. Det gør han klart i Goal Show-programmet på TV3+.
– Jeg synes ikke, at Pirlo har fundet en måde at spille på. Når man ser Juventus, så forsvarer de godt som et hold. Det gør de. Men den i offensive del af spillet er der ikke mange idéer. Det synes jeg faktisk ikke, at der er. Det meste er sådan noget med at få den over til Ronaldo, og så må vi, hvad han kan finde på, siger han og fortsætter:
– Der synes jeg, at der mangler rigtig meget. Der mangler meget kvalitet hos mange af Juventus’ spillere. Det er stadig gode spillere og et svært hold at spille mod, fordi de spiller relativt defensivt, forklarer Preben Elkjær.
Den tidligere Verona-topscorer understreger, at Torino-klubbens evne til at lukke ned i defensiven hjælper dem, men det er slet ikke nok.
– Pirlo skal oppe sig – det skal blive bedre. Man er ikke helt tilfreds med ham. Jeg vil gerne se noget bedre fodboldspil fra dem. Det er ikke kønt, det Juventus præsterer, lyder dommen fra Elkjær.
Med Inter i spidsen af den italienske række kan Christian Eriksen givetvis ende som mester i denne sæson. Læs mere om synet på danskeren her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TIPSBLADET SPECIAL
