Elkjær angriber Pirlo: Her fejler Juve-træneren

Preben Elkjær er bestemt ikke imponeret af, hvad Andrea Pirlo har leveret som Juventus-træner indtil videre.



Juventus har i denne sæson smidt flere point end normalt i Serie A, og deraf er holdet da også nede på en uvant fjerdeplads med otte point op til Inter på førstepladsen. Juventus har dog en kamp i hånden.

Ligesom pointene har spillet helt generelt også haltet i denne sæson, hvor man har fået den tidligere spiller Andrea Pirlo ind som cheftræner – og han er langt fra en, som Serie A-legenden Preben Elkjær er imponeret af. Det gør han klart i Goal Show-programmet på TV3+.

– Jeg synes ikke, at Pirlo har fundet en måde at spille på. Når man ser Juventus, så forsvarer de godt som et hold. Det gør de. Men den i offensive del af spillet er der ikke mange idéer. Det synes jeg faktisk ikke, at der er. Det meste er sådan noget med at få den over til Ronaldo, og så må vi, hvad han kan finde på, siger han og fortsætter:

– Der synes jeg, at der mangler rigtig meget. Der mangler meget kvalitet hos mange af Juventus’ spillere. Det er stadig gode spillere og et svært hold at spille mod, fordi de spiller relativt defensivt, forklarer Preben Elkjær.

Den tidligere Verona-topscorer understreger, at Torino-klubbens evne til at lukke ned i defensiven hjælper dem, men det er slet ikke nok. 

– Pirlo skal oppe sig – det skal blive bedre. Man er ikke helt tilfreds med ham. Jeg vil gerne se noget bedre fodboldspil fra dem. Det er ikke kønt, det Juventus præsterer, lyder dommen fra Elkjær. 

Med Inter i spidsen af den italienske række kan Christian Eriksen givetvis ende som mester i denne sæson. Læs mere om synet på danskeren her.





Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford

Uventet skifte?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Riemer lover: De får debut

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Jagter tidligere AGF’er

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger