Fra FCK-flop til Serie A: Det kom som en bombe

Den tidligere FCK- og Hobro-angriber Julian Kristoffersen er netop rykket op i Serie A med den italienske klub Salernitana.



Den norske angriber Julian Kristoffersen har haft en noget broget vej til en af de bedste ligaer i verden, som han nu skal prøve sig af i.

Han drog til FC København som bare 16-årig, men slog aldrig rigtig igennem. Siden tog han til Hobro, hvor det i alt blev til 48 Superliga-kampe og seks mål til følge over to en halv sæsoner.

I en alder af bare 22 år tog han i marts 2020 turen til Sydkorea, hvor Jeonnam Dragons stod klar med en kontrakt til den knap to meter høje nordmand. Ikke just det optimale karrierevalg, hvis man drømmer om en karriere i den bedste italienske række Serie A.

Men det er ikke desto mindre lige nøjagtig, hvor han er havnet nu. Det er han, efter han i februar skiftede til Salernitana, der på det tidspunkt lå i den næstbedste italienske række Serie B.

Der skal de ikke spille længere, efter de i sidste spillerunde slog Pescara 3-0 og sikrede sig oprykning til Serie A.

– Det var fedt. Noget jeg aldrig har oplevet før, og jeg tror stadig, de fester her i byen. Det er et mindre for livet, de er helt crazy her, fortæller Julian Kristoffersen til det norske medie Dagbladet.

Julian Kristoffersen kom ikke selv i spil i den sidste spillerunde, og han er det seneste halvår noteret for seks kampe fordelt på 64 minutter. Det fortæller også, at han ikke er den første mand på holdkortet, og den norske Serie A-ekspert, Even Braastad, var også meget overrasket, da han hørte om Kristoffersens skifte til Salernitana.

– Det kom jo som en bombe her i vinter. Han har jo ikke taget valget i blinde, han har vurderet, at det er en klub, hvor potentialet er meget stort, fortæller Braastad til Dagbladet.

Den 24-årige angriber fortæller selv, at han ikke var i tvivl om, at han skulle sige ja, da muligheden bød sig.

– Når de ville have mig, og jeg så, hvor meget fodbold betyder for byen, var der ingen tvivl. Det har altid været en drøm at spille i Italien, helt siden jeg var lille. Så der var ikke så meget at tænke over, da de kom på banen.

Salernitana har ikke været i Serie A siden det forrige årtusinde, da de var oppe og vende i 1998/99 sæsonen.







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Husker du ham? Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Den største genistreg i Superligaen?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Nedtur for Højlund og Napoli