Fra FCK-flop til Serie A: Det kom som en bombe

Den tidligere FCK- og Hobro-angriber Julian Kristoffersen er netop rykket op i Serie A med den italienske klub Salernitana.



Den norske angriber Julian Kristoffersen har haft en noget broget vej til en af de bedste ligaer i verden, som han nu skal prøve sig af i.

Han drog til FC København som bare 16-årig, men slog aldrig rigtig igennem. Siden tog han til Hobro, hvor det i alt blev til 48 Superliga-kampe og seks mål til følge over to en halv sæsoner.

I en alder af bare 22 år tog han i marts 2020 turen til Sydkorea, hvor Jeonnam Dragons stod klar med en kontrakt til den knap to meter høje nordmand. Ikke just det optimale karrierevalg, hvis man drømmer om en karriere i den bedste italienske række Serie A.

Men det er ikke desto mindre lige nøjagtig, hvor han er havnet nu. Det er han, efter han i februar skiftede til Salernitana, der på det tidspunkt lå i den næstbedste italienske række Serie B.

Der skal de ikke spille længere, efter de i sidste spillerunde slog Pescara 3-0 og sikrede sig oprykning til Serie A.

– Det var fedt. Noget jeg aldrig har oplevet før, og jeg tror stadig, de fester her i byen. Det er et mindre for livet, de er helt crazy her, fortæller Julian Kristoffersen til det norske medie Dagbladet.

Julian Kristoffersen kom ikke selv i spil i den sidste spillerunde, og han er det seneste halvår noteret for seks kampe fordelt på 64 minutter. Det fortæller også, at han ikke er den første mand på holdkortet, og den norske Serie A-ekspert, Even Braastad, var også meget overrasket, da han hørte om Kristoffersens skifte til Salernitana.

– Det kom jo som en bombe her i vinter. Han har jo ikke taget valget i blinde, han har vurderet, at det er en klub, hvor potentialet er meget stort, fortæller Braastad til Dagbladet.

Den 24-årige angriber fortæller selv, at han ikke var i tvivl om, at han skulle sige ja, da muligheden bød sig.

– Når de ville have mig, og jeg så, hvor meget fodbold betyder for byen, var der ingen tvivl. Det har altid været en drøm at spille i Italien, helt siden jeg var lille. Så der var ikke så meget at tænke over, da de kom på banen.

Salernitana har ikke været i Serie A siden det forrige årtusinde, da de var oppe og vende i 1998/99 sæsonen.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Atletico Madrid interesseret i dansker

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Viborg FF – Sønderjyske

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Peter Schmeichel lander stort job

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’