Den norske angriber Julian Kristoffersen har haft en noget broget vej til en af de bedste ligaer i verden, som han nu skal prøve sig af i.
Han drog til FC København som bare 16-årig, men slog aldrig rigtig igennem. Siden tog han til Hobro, hvor det i alt blev til 48 Superliga-kampe og seks mål til følge over to en halv sæsoner.
I en alder af bare 22 år tog han i marts 2020 turen til Sydkorea, hvor Jeonnam Dragons stod klar med en kontrakt til den knap to meter høje nordmand. Ikke just det optimale karrierevalg, hvis man drømmer om en karriere i den bedste italienske række Serie A.
Men det er ikke desto mindre lige nøjagtig, hvor han er havnet nu. Det er han, efter han i februar skiftede til Salernitana, der på det tidspunkt lå i den næstbedste italienske række Serie B.
Der skal de ikke spille længere, efter de i sidste spillerunde slog Pescara 3-0 og sikrede sig oprykning til Serie A.
– Det var fedt. Noget jeg aldrig har oplevet før, og jeg tror stadig, de fester her i byen. Det er et mindre for livet, de er helt crazy her, fortæller Julian Kristoffersen til det norske medie Dagbladet.
Julian Kristoffersen kom ikke selv i spil i den sidste spillerunde, og han er det seneste halvår noteret for seks kampe fordelt på 64 minutter. Det fortæller også, at han ikke er den første mand på holdkortet, og den norske Serie A-ekspert, Even Braastad, var også meget overrasket, da han hørte om Kristoffersens skifte til Salernitana.
– Det kom jo som en bombe her i vinter. Han har jo ikke taget valget i blinde, han har vurderet, at det er en klub, hvor potentialet er meget stort, fortæller Braastad til Dagbladet.
Den 24-årige angriber fortæller selv, at han ikke var i tvivl om, at han skulle sige ja, da muligheden bød sig.
– Når de ville have mig, og jeg så, hvor meget fodbold betyder for byen, var der ingen tvivl. Det har altid været en drøm at spille i Italien, helt siden jeg var lille. Så der var ikke så meget at tænke over, da de kom på banen.
Salernitana har ikke været i Serie A siden det forrige årtusinde, da de var oppe og vende i 1998/99 sæsonen.
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
AGF på rov i Hobro IK
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Randers FC og OB spiller uafgjort
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
